Together Magazyn » Dom » Wnętrze » Wiosna – dobry czas na odświeżenie mieszkania

Wiosna – dobry czas na odświeżenie mieszkania

PO ZIMOWEJ SZARUDZE, W KTÓREJ BRAKOWAŁO BIAŁYCH, ŚNIEŻNYCH DNI, WSZYSCY TĘSKNIMY ZA WIOSENNYMI, ŻYWYMI KOLORAMI. WIOSNA TO CZAS, GDY NATURA SAMA DODAJE NAM SIŁ WITALNYCH. TO RÓWNIEŻ DOBRA PORA NA TO, BY POMYŚLEĆ O REMONCIE MIESZKANIA ALBO PRZYNAJMNIEJ O JEGO GRUNTOWNYM ODŚWIEŻENIU.

Generalny remont mieszkania to przedsięwzięcie, które wiąże się z dużym nakładem sił, czasu i środków. Jednak niewielkie remonty można wykonać samodzielnie, bez angażowania profesjonalnej ekipy. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem spore kwoty, a satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy często jest po prostu bezcenna. To również wyzwanie, do którego możemy włączyć dzieci, oczywiście uwzględniając ich możliwości. Może to być dla nich dobra zabawa, ale i praktyczna nauka wielu przydatnych czynności.

Wiosenne odświeżenie mieszkania warto oprzeć na inspiracji ciepłymi barwami, które będą nam towarzyszyć również w niepogodę. Jeśli chcemy zmienić kolor ścian w pokoju dziecka, uwzględnijmy również jego preferencje. Nie zawsze istnieje konieczność malowania całej powierzchni ścian w mieszkaniu. Obecnie modne są ściany w różnych kolorach – warto jednak pamiętać, że kontrastowe zestawienia barw mogą nam ograniczać późniejsze możliwości aranżacji wnętrza. Wiosna to również dobra pora na odświeżenie sufitów. Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalne farby i wałki malarskie, które ułatwią nam realizację tego zadania.

Mieszkanie to nie tylko ściany. Warto przyjrzeć się również swoim meblom. Nie zawsze trzeba wymieniać je na nowe, jeśli dobrze spełniają swoje funkcje i komponują się z wystrojem wnętrza. Wyrzucanie stylowych mebli drewnianych graniczy już z brakiem rozsądku. Znacznie lepiej przywrócić im dawny blask. Można w tym celu zastosować również domowe sposoby, bez konieczności kupowania specjalistycznych środków. Na przykład, meble z drzew owocowych, takich jak wiśnia czy grusza, można wyczyścić pastą do butów, polerując powierzchnię aż do uzyskania zakładanego połysku. Nieco większym wyzwaniem, choć również możliwym do samodzielnej realizacji, jest przemalowanie mebli. Usunięcie starej warstwy farby za pomocą papieru ściernego nie jest trudnym zadaniem – mogą nam w tym pomóc dzieci. Pod odpowiednim nadzorem mogą również zająć się samym malowaniem.

W ramach wiosennego odświeżania mieszkania warto także zadbać o usunięcie bieżących usterek i wykonanie drobnych napraw, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. To pozwoli nam w pełni cieszyć się z rezultatów ewentualnego remontu.

 

Oceń