Sezon na cudowne, pomarańczowe cytrusy – w pełni. Najlepszy okres na ich kupowanie, przypada właśnie w tym czasie. Wszystko zależy od tego jaką są odmianą i skąd pochodzą. To, że są smaczne i zdrowe – wie chyba każdy. Ale czy wiesz wystarczająco dużo o tych owocach egzotycznych?
Pochodzenie
Pomarańcze są produktem w pełni importowanym, a największymi jego dostawcami są: Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny, Hiszpania, Turcja czy Włochy. Znane są słodkie, gorzkie, kwaśne, bergamotki…
Liczy się wnętrze
Zawartością witaminy C w granicach od 24 mg/100 do 79 mg/100 g, charakteryzują się owoce wielu gatunków, w tym właśnie owoce cytrusowe. Spełniają więc wymagane minimum 30% zalecanego dziennego spożycia tej witaminy. Pomarańcze i cytryny zawierają jej około 50–60mg w 100g.
Skórka pomarańczy może mieć bardzo intensywny, pomarańczowy odcień – ale są też takie gatunki, które charakteryzują się bardzo jasnym kolorem. Pomarańcze wbrew swojej nazwy – mogą być nawet żółte. Miąższ tego owocu jest włóknisty. Dobra pomarańcza, którą chcemy zjeść od razu po obraniu, powinna być soczysta i słodka. Ale jak nie dać się oszukać przy kupnie owocu?
Po pępku je poznacie
Czy pomarańcza może mieć pępek? Oczywiście – a nawet musi, aby wiedzieć, że to ta, która zadowoli nasze podniebienie. Pępek – czyli nie rozwinięta pomarańcza w pomarańczy, charakteryzuje słodkie i dojrzałe, bezpestkowe owoce. Jeśli dodatkowo owoc jest odpowiednio ciężki w stosunku do swojej wielkości, masz pewność, że zjedzenie pomarańczy będzie czystą rozkoszą. Oczywiście, to również cena decyduje o tym, czy zakupiony owoc jest dobrej jakości. Uważaj na „super promocje” w sklepach, aby nie zdziwić się zbytnio przy obieraniu suchej, mocno pestkowej pomarańczy. Takie gatunki nie powinny być sprzedawane do bezpośredniego spożycia – a swoje miejsce mają przy produkcji soków i nektarów.
Błysk-błysk
To, że owoc mocno się błyszczy – nie koniecznie świadczy o tym, że jest lepszy jakościowo. Skórka odbija światło, gdyż została potraktowana woskiem chroniącym owoce przed szybszym zepsuciem. Wosk ma za zadanie spowolnić proces utraty wody. Takie pomarańcze dłużej zachowują świeżość, stąd mitem jest kupowanie lepszych pomarańczy w papierkach. Taka pomarańcza może być nawoskowana, a dodatkowo w papierku również zawiera środek chroniący je przed zepsuciem. Ochrona owoców podczas ich transportowania, zależy od wielu czynników: wielkości owoców, temperatury i wilgotności powietrza. Ważne, aby przed spożyciem pomarańczy odpowiednio wyszczotkować skórkę, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz jej użyć do dalszej obróbki – suszenia lub kandyzowania.
Samo zdrowie
Pomarańcze są niskokaloryczne – 100g dostarcza tylko 44kcal. Dodatkowo charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, są więc odpowiednie dla osób z cukrzycą. Bogate we włókno pokarmowe – zdecydowanie poprawiają pracę układu pokarmowego. Soki z pomarańczy zalecane są w okresie odchudzania, wpływają na przemianę materii. Są dobrym źródłem potasu, wapnia i kwasu foliowego. Polecam więc spożywanie tych owoców w okresie ciąży.