Together Magazyn » Rodzic » W końcu wszystko w jednym miejscu! Duże ułatwienie dla rodziców

W końcu wszystko w jednym miejscu! Duże ułatwienie dla rodziców

Dużą ilość zajęć pozalekcyjnych: sportowych i dydaktycznych, znajdziemy na nowatorskiej liście, dzięki której bez ograniczeń można przebierać w ofercie edukacyjnej dla uczniów.

 

Wpisując w internetowej wyszukiwarce hasło „Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne w Gdańsku” zostaniemy przekierowani do podstrony Urzędu Miasta, na której jest umieszczony katalog zajęć pozalekcyjnych. To unikatowa na skalę krajową propozycja, która znacznie ułatwi rodzicom wyszukiwanie kursów i ćwiczeń dla swoich pociech. Wszystko jest na jednej stronie, w jednym pliku, z wyczerpującymi informacjami na temat ewentualnych opłat, miejsc zajęć i ich charakterystyki.

Główną ideą przyświecającą planowaniu i tworzeniu katalogu było utworzenie miejsca, w którym znajdą się informacje dotyczące pozalekcyjnej oferty edukacyjnej na obszarze całego miasta, bez względu na to, czy są to zajęcia prywatne czy publiczne. Przy okazji rozlicznych spotkań z rodzicami dzieci w wieku szkolnym, rozważany był problem braku dostępu do informacji na temat prowadzonych działań, a także kłopotu wynikającego z konieczności pozyskiwania informacji z wielu różnych źródeł – informuje Barbara Toczyńska-Kijewska z Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego ratusza.

Lista ma wspierać rodziców i dzieci w sprawnym przeszukiwaniu oferty edukacyjnej, tak aby mogli być pewni, że wybierają propozycję najbliższą własnym potrzebom oraz potrzebom swoich pociech. Lista, która została podzielona na dzielnice, jest zbiorem informacji na temat zarówno publicznej, jak i prywatnej oferty edukacyjnej, kierowanej do dzieci i młodzieży na terenie Miasta Gdańska.

Katalog będzie uzupełniany i aktualizowany na bieżąco po otrzymywaniu kolejnych planów i zmian – zapowiada Barbara Toczyńska-Kijewska.

 

Część zajęć będzie darmowa

Obecnie w katalogu znajduje się wykaz 179 zajęć. Są wśród nich m.in. lekcje programistyczne, kursy językowe, szkółka narciarska, zajęcia taneczne, muzyczne, a nawet kung-fu.

Najmłodsi będą mogli uczyć się też bardziej nietypowych rzeczy. Na zajęciach „Nie lej wody” dowiedzą się, na przykład, czym jest obieg wody w przyrodzie i dlaczego oceany nie wysychają, zaś na „Robotyce Lego” zbudują prawdziwego robota z klocków. Jednymi z najbardziej zaskakujących mogą okazać się „Zajęcia rozwojowe dla Super Bohaterów”, podczas których dzieci rozwiną umiejętności radzenia sobie z obowiązkami szkolnymi, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami oraz zdobędą motywację do poznawania świata i poszerzania zainteresowań.

Obecnie na liście znajduje się dziewięć bezpłatnych zajęć. Cztery z nich to zajęcia interdyscyplinarne na gdańskich uczelniach: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (zajęcia w dzielnicy Aniołki), Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (w Oruni), Akademii Muzycznej (w Śródmieściu) oraz Politechnice Gdańskiej (we Wrzeszczu). Organizatorami tych lekcji jest Polska Akademia Dzieci.

Opłat nie będą również pobierać nauczyciele ze Szkoły Języków Europejskich Universus, którzy w Rudnikach będą nauczać języków angielskiego i hiszpańskiego. Natomiast w Oliwie najmłodsi za darmo będą mogli szkolić swoje umiejętności piłkarskie i koszykarskie.

Ze względu na trwającą rekrutację oraz prace związane z układaniem i dostosowywaniem planów publicznych zajęć, w tabeli znajduje się obecnie jedynie oferta podmiotów prywatnych – wyjaśnia Barbara Toczyńska-Kijewska. – Docelowo baza zawierać będzie ofertę edukacyjną również podmiotów publicznych.

 

Oceń