Together Magazyn » Aktualności » Ubezpieczenie samochodu – OC, AC i dodatkowe możliwości
glowne 20240404150158 gb639b2493227780fad05a21b3aa48aeea3c6ea723e27d5e6c56cd68fa622b9505bbf45877cfc9c05a253ad1c5aa7427db3a53d97530e63aeaa2544a2fc98eecf 640.jpg

Ubezpieczenie samochodu – OC, AC i dodatkowe możliwości

Każdy właściciel auta musi je ubezpieczyć. Podstawowe ubezpieczenie samochodu zapewnia ochronę powypadkową, ale są też inne sytuacje, w których wsparcie ubezpieczyciela może się przydać. Warto mieć wówczas wykupione dodatkowe ubezpieczenia. Jakie są możliwości zawarcia polis? Co mogą one obejmować? Jak skorzystać z ubezpieczenia? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy poniżej.

Co daje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie auta działa podobnie do polisy na życie czy mieszkaniowej. Zapewnia ono wsparcie finansowe, kiedy pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony. Może też gwarantować pomoc w przewiezieniu niesprawnego samochodu i pokrycie kosztów leczenia, jeśli w wypadku ucierpieliśmy również my. Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależny jest od zapisów w umowie, dlatego trzeba ją dokładnie przeczytać przed podpisaniem i dopasować do swoich potrzeb. 

Rodzaje ubezpieczeń pojazdu

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu i wszystkich pojazdów mechanicznych. Pozostałe polisy nie są wymagane przez prawo. Dla posiadaczy pojazdów dostępnych jest wiele umów, przygotowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Obejmują one różnorodne szkody i zdarzenia losowe. Poniżej przedstawiamy te najczęściej wybierane przez kierowców.

OC

Jak już wspomnieliśmy OC samochodu to ubezpieczenie obowiązkowe. Działa wówczas, kiedy jesteśmy sprawcami wypadku. Dzięki opłacaniu składek nie musimy sami płacić za pokrycie kosztów naprawy zniszczonego przez nas mienia (np. pojazdu, który uszkodziliśmy). Poszkodowany może zgłosić szkodę do naszego ubezpieczyciela, który przeanalizuje sytuację, wyceni straty i wypłaci pieniądze. Z polisy OC mogą być pokryte koszty leczenia kierowcy i pasażerów auta, które uszkodzimy, dlatego poza samą szkodą trzeba podać też liczbę poszkodowanych.

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe ułatwienie dla poszkodowanych, w postaci Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Ta opcja pozwala na zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela, bez konieczności kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy.

AC

AC (Autocasco) to ubezpieczenie samochodu obejmujące kradzież i zniszczenie przez osoby trzecie i zdarzenia losowe. Ubezpieczenie nieruchomości przed żywiołami czy rabunkiem jest dla większości ludzi oczywiste. Tak samo powinno być traktowane ubezpieczenie AC. Polisa działa w przypadku szkód nieumyślnych, np. spowodowanych przez deszcz lub wiatr, a także celowe uszkodzenia spowodowane przez osoby inne niż właściciel samochodu. Autocasco obejmuje wszystkie elementy auta – od karoserii przez wewnętrzne części pojazdu po wyposażenie zarówno podstawowe, jak i dodatkowe.

Mini Autocasco

Ten rodzaj ubezpieczenia samochodu może dotyczyć tych samych szkód, co AC. Różnicą jest zakres ubezpieczenia. Mini Autocasco dotyczy wybranych przez kierowcę zdarzeń. To doskonała alternatywa dla tych, którzy nie obawiają się określonych uszkodzeń i chcą oszczędzić na składkach. Ubezpieczenia AC to ubezpieczenia majątkowe, które możemy modyfikować.

OC graniczne

Z tego ubezpieczenia OC korzystają kierowcy, którzy mają pojazd zarejestrowany w kraju spoza Unii Europejskiej. Należy je wykupić także przed wyjazdem wakacyjnym do państw, w których obowiązuje Zielona Karta (jeśli jej nie posiadamy).

Ubezpieczenia dodatkowe

Ubezpieczenie OC i AC to nie wszystko, co może zaoferować towarzystwo ubezpieczeniowe. Wiele firm zapewnia kierowcom wsparcie także w szerszym zakresie. Są to najczęściej:

  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewnia wsparcie finansowe, kiedy ulegniemy wypadkowi, bez względu na to, czy byliśmy kierowcą, czy pasażerem;
  • polisa dotycząca określonych elementów pojazdu, np. ubezpieczenie opon, czy ubezpieczenie szyb;
  • Auto Assistance – po wypadku lub awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę, ten typ umowy ubezpieczenia zapewnia odholowanie auta z miejsca zdarzenia do warsztatu samochodowego, a kierowca otrzymuje samochód zastępczy.

Ubezpieczenie pojazdu – koszty

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych przed koniecznością naprawiania wyrządzonych szkód. Aby mieć pewność, że będziemy mieć środki na pokrycie naprawy lub wymiany szyby, lakierowanie zdartej karoserii i inne remonty w pojeździe, warto zainteresować się dodatkowymi ubezpieczeniami.

Wysokość składki ubezpieczeniowej może różnić się w zależności od zakresu ochrony i wysokości odszkodowania. W wielu przypadkach ma na nią wpływ wartość auta, pojemność silnika, a nawet wiek właściciela pojazdu. Możemy też liczyć na zniżki ubezpieczenia OC, np. za bezszkodową jazdę.

Nad ubezpieczeniem dodatkowym wielu kierowców się zastanawia. Są to dodatkowe koszty, a nie korzystamy z polisy często. Jednak ubezpieczenie assistance może się przydać w każdej chwili. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń. Dlatego warto znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu, które wesprze nas w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu.

Ubezpieczenie komunikacyjne – jak korzystać

Polisa OC musi zostać wykupiona jak najszybciej od zakupu pojazdu. Jeśli auto jest używane, to za jej ważność odpowiada sprzedawca samochodu. Kupujący może wówczas zrezygnować z trwającej umowy i zawrzeć własną lub pozostać przy tej, z jaką nabył auto. Dzięki temu jesteśmy objęci ochroną od dnia nabycia pojazdu. Inną umowę ubezpieczenia samochodu trzeba najpierw podpisać. Możemy przy tym negocjować warunki, aby nie przepłacać.

Nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie OC, AC, Assistance, NNW lub inne, nie ma pewności, że otrzymamy pieniądze. W umowie ubezpieczenia znajdziemy nie tylko kwoty, jakie nam przysługują, ale też szkody wyłączone z ochrony i warunki, jakie my musimy spełnić. Ubezpieczyciel zapewne będzie chciał sprawdzić na miejscu zdarzenia, czy rzeczywiście należy nam się odszkodowanie.

W większości przypadków jednak zakup polisy jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu nie musimy martwić się niespodziewanym wydatkiem.

5/5 – (1 głosów)