Together Magazyn » Aktualności » Trendy w budownictwie domów jednorodzinnych

Trendy w budownictwie domów jednorodzinnych

Aby dom mógł być w pełni funkcjonalny i komfortowy, powinno się go jak najlepiej dopasować do indywidualnych potrzeb domowników. Piętrowy czy parterowy? W stylu nowoczesnym, a może klasycznym? Jakie domy budują Polacy i od czego zależą ich decyzje?

Projekt domu E-195 WAX1100
Projekt domu E-195 WAX1100

Niezawodna tradycja

Lubimy sprawdzone rozwiązania. Takie, które są nam znane od wielu pokoleń. Zgodnie z tą myślą, Polacy zdecydowanie częściej stawiają domy w konstrukcji murowanej. Jest niesamowicie trwała, dzięki czemu możemy być pewni, że posłuży również następnym pokoleniom. Ponadto stabilne ściany doskonale chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz pochłaniają dźwięki.

Mimo mody na nowoczesny design i innowacyjne technologie, pozostajemy wierni domom w stylu klasycznym. Ich uniwersalność jest dużym plusem, ponieważ w każdym otoczeniu wyglądają dobrze, a zwykle spora powierzchnia użytkowa zapewnia niezbędną swobodę.

Istotna przestrzeń

Skoro już znaleźliśmy się przy temacie powierzchni, warto wspomnieć o niej nieco więcej. Wielkość domu zazwyczaj jest zależna od ilości członków rodziny oraz potrzeb dotyczących dodatkowych pomieszczeń. Coraz częściej myślimy o zaletach posiadania pralni, spiżarki, gabinetu czy też pokoju multimedialnego lub własnej siłowni. Dla własnej wygody aranżujemy dom tak, aby mógł spełniać jak najwięcej funkcji. Dlatego Polacy najczęściej wybierają są budynki liczące od 100 do 150 m2.

Jako że każdy domownik powinien mieć swój kąt, królują domy z trzema lub czterema pokojami. Pozwala to na zapewnienie prywatności i spokoju w trakcie pracy, nauki czy też wymarzonego relaksu. Nawet jeżeli lubimy spędzać czas wspólnie z bliskimi, odpoczynek przydaje się każdemu.

Projekt domu Diona Mała BIS WOK1063

Parter plus poddasze

Ponad połowa Polaków dodatkową przestrzeń organizuje na poddaszu. Przydaje się przede wszystkim w równie chętnie wybieranych domach parterowych, gdzie odgrywa rolę drugiego piętra. Na parterze znajduje się wtedy sprzyjająca integracji strefa dzienna i pomieszczenia dodatkowe – salon często połączony z jadalnią i kuchnią, gabinet, wspólna łazienka, schowek i pom. gospodarcze. Na poddaszu natomiast jest miejsce na sypialnie domowników, ich garderoby i prywatną łazienkę.

Jeżeli w domu mieszka kilka pokoleń, dolną część warto przeznaczyć na przykład dla osób starszych, a poddasze zostawić dla dzieci, które nie mają problemu z wchodzeniem po schodach. Seniorom, niepełnosprawnym oraz bardzo małym członkom rodziny na pewno będzie wygodniej poruszać się jedynie po płaskiej powierzchni. Stąd też mamy do czynienia z coraz częstszym wyborem projektów domów o jednej kondygnacji.

Poddasze najłatwiej jest zaaranżować pod dachem dwuspadowym. Prawdopodobnie właśnie to jest jedną z przyczyn, dla których jest on najczęściej wybierany, pozostawiając pokrycie czterospadowe na drugim miejscu. Poza tym dach dwuspadowy jest najprostszy, najszybszy i najtańszy w budowie.

Projekt domu Decyma 7 BSA2086

Dodatkowe udogodnienia

O własnym garażu marzy chyba każdy, kto mieszkał w mieście, doświadczając godzinnych poszukiwań miejsca parkingowego. Jest to świetny schron dla auta w czasie niepogody. Zimą nie trzeba go odśnieżać, a podczas letnich upałów się nie nagrzewa. Chcesz pomajsterkować przy aucie? Możesz zrobić to w każdej chwili mając wszystkie narzędzia pod ręką. Tylko nieliczni nie decydują się na to udogodnienie, zastępując je na przykład wiatą. Garaż jednostanowiskowy w bryle budynku jest najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ zwykle jego powierzchnia jest na tyle duża, że oprócz auta zmieścimy w nim nieużywany na co dzień sprzęt i rowery.

Najsilniejszym trendem, który pojawia się niemal w każdym domu jest taras. Zwłaszcza wiosną i latem miło jest pooddychać świeżym powietrzem, podziwiając własny zielony kawałek ziemi. Herbata lub orzeźwiająca lemoniada, książka, wygodny fotel – czy można chcieć więcej? Nie ma też lepszego miejsca do urządzenia grilla w gronie przyjaciół.

Podsumowując, na Polskim rynku królują klasyczne domy parterowe z dachem dwuspadowym o średniej powierzchni, posiadające garaż jednostanowiskowy w bryle, a w ogrodzie taras. Niedaleko za nimi jednak plasują się domy parterowe z dachem czterospadowym. Pamiętać jednak należy, że dom powinien być wygodny i funkcjonalny dla domowników, więc poszczególne rozwiązania należy wybierać zgodnie z ich preferencjami.

Oceń