Kardigany na guziki, miękkie golfy i rustykalne, warkoczowe sploty w wersji XXL – swetry to podstawa naszej jesienno-zimowej garderoby, ale jak kupować je z głową? Wystarczy odrobina wiedzy i chwila na przeczytanie składu! Podpowiadamy, czego szukać na metkach swetrów, a czego lepiej unikać!
Sweter z dobrym składem, czyli jaki?
Gdy tylko temperatura za oknem spada poniżej 15 stopni, szafy większości z nas wypełniają w głównej mierze swetry. Najbardziej pożądane są te najprzytulniejsze, najcieplejsze, najmilsze w dotyku, najlepiej lekko oversizowe. I chociaż roi się od nich w sklepach, warto wiedzieć, że nie każdy przyjemny w dotyku sweter zagrzeje nas w chłodne dni, i nie każdy miękki pozwoli skórze oddychać! Kluczem do sukcesu przy wyborze swetrów są nie tylko krój, typ dekoltu czy kolor pasujący do naszego typu urody. Ogromne znaczenie ma także skład materiału, który warto przeczytać zanim klikniemy „Zamów” lub powędrujemy do kas. Czego w nim szukać?
Najważniejsza informacja na metce (lub w opisie produktu, jeśli kupujemy przez internet) to procentowa zawartość włókien. Jeśli zależy nam, by sweter oddychał, dobrym wyborem będą włókna naturalne takie, jak bawełna czy wełna. Ciepło w chłodne dni zapewnią nam wełna, alpaka oraz różne ich odmiany. Z kolei najwięcej kontrowersji wzbudzają włókna sztuczne – akryl, poliamid czy poliester, które w domieszce mogą poprawić trwałość i elastyczność swetra!
Wełna, alpaka, moher, akryl – najpopularniejsze włókna na swetry
Swetry damskie dobrej jakości coraz częściej można znaleźć w sieciówkach (ogromny wybór chociażby na domodi.pl). Zazwyczaj poznamy je po dość wysokiej cenie, jednak nawet jeśli produkt ma oznaczenie Jakość Premium, warto przeczytać jego skład. Wysoko na liście najbardziej pożądanych włókien w swetrach znajdą się na pewno:
- Wełna,
- Wełna merinos,
- Alpaka,
- Moher,
- Angora.
To właśnie te rodzaje dzianin zapewniają największy komfort cieplny w chłodne dni. Niektóre, np. wełna z merynosów mogą nawet regulować temperaturę ciała w zależności od warunków zewnętrznych. Mają też jednak swoje minusy – mogą kurczyć się w praniu, dlatego najlepiej będzie prać je ręcznie lub w pralce w temperaturze 20 stopni, z najniższymi obrotami wirowania.
Swetry bawełniane i z wiskozy – dobra jakość w świetnej cenie
Coraz większą popularnością cieszą się także swetry damskie z bawełny, które co prawda nie będą nas grzały tak, jak te z wełny czy alpaki, ale pozwolą skórze oddychać i będą świetną alternatywą dla bawełnianych bluz. Niewiele osób wie też, że warto inwestować w swetry z wiskozy! Chociaż ten rodzaj włókna zalicza się do syntetycznych, tak naprawdę powstaje on z celulozy, a dzianina, którą tworzy, przepuszcza powietrze i odznacza się dużą trwałością. Dodatkowym atutem swetrów z bawełny i wiskozy jest też zdecydowanie cena – niższa, niż w przypadku modeli z różnych odmian wełny, właściwie porównywalna do… owianych złą sławą swetrów z akrylu.
Akryl, poliamid, poliester – sztuczne włókna a swetry dobrej jakości
Jeśli mowa o akrylu, to jest to włókno w stu procentach sztuczne, nieoddychające, a przy tym łatwopalne! Jest też oczywiście najtańsze, dlatego najczęściej znajdziemy je w składach swetrów, często również tych z bardzo wysoką ceną. Sweter z czystego akrylu będzie wyłącznie dobrze wyglądał. Jeśli trafimy na dobrej jakości akryl, możemy pomylić jego fakturę, np. z miękkim moherem, dlatego warto zadać sobie trud, by przeczytać skład! Na pewno jednak nie ogrzeje nas tak, jak wełniany i co najważniejsze – nie będzie oddychał. Dlatego przy zakupie swetrów dobrej jakości akryl wybierajmy jedynie w domieszkach. Ta sama zasada dotyczy zresztą pozostałych włókien sztucznych. Jeśli pojawiają się na metce w niewielkiej procentowej zawartości, mogą zadziałać na korzyść, np. przedłużając trwałość swetra czy zwiększając jego odporność na pranie w pralce!