Together Magazyn » Aktualności » Stocznia Klasyczna – muzyka w mieście!
11

Stocznia Klasyczna – muzyka w mieście!

Czy myślisz, że muzyka klasyczna musi być uwięziona w poważnych salach koncertowych, słuchana w garniturach, a ponadto, w absolutnej ciszy? Zdecydowanie nie! Stocznia Klasyczna to Festiwal, podczas którego muzyka klasyczna rozbrzmiewa na stoczni gdańskiej – miejscu, które od lat tętni wolnością.

O Festiwalu opowiada Dominika Glapiak – pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Festiwalu:

– Celem naszych działań jest przekonanie słuchaczy, że klasyka jest dziś wyjątkowo aktualna. Zetknięcie z nią w tak nietypowym miejscu, jakim jest kultowa 100cznia, potrafi uzmysłowić słuchaczowi potęgę tej sztuki. Niejednego bowiem urzekła ona tam zupełnie “z zaskoczenia”. Jestem Gdańszczanką, znam i kocham swoje miasto. Zawsze wiedziałam, że Stocznia to miejsce gdzie musi brzmieć klasyka. Dzięki ludziom, którzy od początku uwierzyli w mój, szalony poniekąd, ale w zasadzie zupełnie nie odkrywczy pomysł, aby właśnie tam prezentować muzykę klasyczną, udaje nam się od trzech lat doświadczać entuzjazmu publiczności.

Koncerty dla dzieci cieszą się ogromną popularnością – choć nie celujemy w wymiar masowy, cieszy nas swoista kameralność i bezpośredniość tego wydarzenia. Młodzi odbiorcy wnikliwie słuchają, włączają się w rozmowy i wynoszą z naszych spotkań mnóstwo inspiracji. Utwierdza nas to w przekonaniu, że także w takich miejscach możemy jako artyści działać i wychodzić do ludzi ze sztuką najwyższej jakości. Na nasze koncerty dla dorosłych natomiast, część słuchaczy przybywała spontanicznie, stąd wiemy, że większość z nich docenia dodatkowe zaznajomienie ich z tym, co usłyszą. Była też stała grupa melomanów których przyciągał interesujący program oraz znakomici artyści których każdorazowo zapraszamy.

22

Programy są ,,skrojone na miarę” a poszczególne utwory – przeplatane są ciekawymi prelekcjami, pełnymi humoru, ale też merytorycznymi wartościowymi treściami dotyczącymi kompozytorów i samej muzyki. Wierzę że oferujemy znakomitą, nie boję się użyć w tym kontekście tego słowa – rozrywkę, posiadającą jednocześnie walor edukacyjny i wysoki wymiar artystyczny. Nasi słuchacze siedzą na kanapach lub leżakach, mogą przyjść i wyjść, nie czując przy tym zakłopotania. Nie ma tutaj typowej sceny, artyści są na wyciągnięcie ręki i można z nimi porozmawiać po koncercie. Taki sposób kontaktu z klasyką sprawia, że staje się ona przyjazna i bliska. Dodatkowo, prelekcje pozwalają na lepsze poznanie słuchanej muzyki.

Podczas 3 dni festiwalowych, odbywa się 6 koncertów. 3 z nich dedykowane są dorosłym odbiorcom, natomiast pozostałe 3 – dzieciom. Fundacja kładzie duży nacisk na edukację kulturalną w najwyższej jakości, dlatego podczas obu koncertów występują ci sami znakomici artyści. Koncerty dla dzieci poprowadzone są w przystępnej dla nich formule i z nieco okrojonym programem. Natomiast jakość wykonania pozostaje niezmiennie najwyższa.

33

W tym roku wystąpią 3 różne formacje: kwartet waltorniowy Hornet Quartet – fenomen muzyczny na skalę nie tylko Polski! Cztery waltornie, zespolone w jedno, znakomite momentami zaskakująco delikatne, a innym razem potężne i wirtuozowskie brzmienie, to coś, co warto usłyszeć! Czerwcowa odsłona Festiwalu to duet w składzie: Anna Wandtke-Wypych – skrzypce oraz Dominika Glapiak – fortepian. Wandtke – jedna z najbardziej wyrazistych polskich skrzypaczek. Wirtuozeria i swoboda z jaką muzykuje oraz improwizuje stała się jej wizytówką. Wychodzi odważnie poza konwencje, tworząc swój własny, niepowtarzalny sposób poruszania serc. Prawdziwa gratka dla wielbicieli melodyjnych fraz skrzypiec. Wrześniowy wieczór należeć będzie natomiast do zespołu Zagan Acoustic – formacji poruszającej się swobodnie w stylistyce, tanga, muzyki improwizowanej, klezmerskiej i wielu innych. Znakomitemu zespołowi towarzyszyć będzie Aga Brenzak – a w ich wykonaniu usłyszymy wszystko to, co sprawiło że zespół ten świętuje 20 lat istnienia na europejskiej scenie muzycznej.

Fundacja Hanseatica – organizator Festiwalu – to grupa profesjonalnych muzyków, którzy swoją pasją chcą zarażać słuchaczy. Do ich głównych działań należą: Stocznia Klasyczna, “Gdański Salon Kulturalny – warto tu być” regularne koncerty kameralne w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury oraz Festiwal Języki Muzyki –w formule wędrownej prezentujący klasykę w całym regionie pomorskim. W tym roku Fundacja świętuje 20 lat istnienia. Fundacja prowadzi profil na FB i Instagramie, gdzie można śledzić aktualności oraz znaleźć ciekawostki dotyczące muzyki klasycznej.

44

Tegoroczna Stocznia Klasyczna to trzy niedzielne daty: 19.05, 30.06 i 8.09. O godz. 13:00 odbywają się koncerty dla dzieci, o godz. 18:00 – koncerty dla dorosłych. Znajdziecie nas w

100czni Inside.

Organizatorem jest Fundacja Hanseatica i SCG Stocznia Centrum Gdańsk. Partnerem głównym Klub 100cznia, wspiera nas także firma Little Heaven Apartamenty. Projekt został dofinansowany ze środków miasta Gdańska. Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny.

5/5 – (1 głosów)