Skutki palenia papierosów są zauważalne dopiero po dłuższym czasie i często powodują nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Nałogowe zaciąganie się nikotynowym dymkiem jest powodem wielu chorób, ale również negatywnie wpływa na zdrowie seksualne, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Badania dowodzą, że nałogowe palenie papierosów może znacząco wpływać na płodność. Według raportu opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ilość nasienia u mężczyzn powinna wynosić minimum 1,5 ml. Dla porównania u nałogowych palaczy ilość ta nieznacznie przekracza wartość minimalną i wynosi około 2 ml, natomiast u mężczyzn niepalących 3,5 ml.
Palenie wpływa nie tylko na ilość spermy, ale również jej jakość. Wpływ palenia papierosów na jakość nasienia wzięli pod lupę badacze ze szpitala w Aarhus w Danii. Wieloletnie badania przeprowadzone w latach 1987 – 2004 na grupie ponad 2500 mężczyzn z różnych państw i regionów, wykazało że u mężczyzn wypalających powyżej 20 papierosów dziennie ruchliwość plemników spada o około 13%.
Nikotyny powinni unikać zarówno przyszli ojcowie jak i matki. Substancje zawarte w papierosach niszczą komórki jajowe, których kobieta posiada ograniczoną ilość. Palenie zmniejsza ilość witamin i minerałów oraz negatywnie wpływa na narządy odpowiedzialne za ciążę. Nałogowe palaczki narażone są również na wcześniejszą menopauzę oraz większe ryzyko poronienia oraz urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi.
Palenie obniża libido
Przeprowadzone badania dowodzą, że wśród osób borykających się z spadkiem libido 85% to nałogowi palacze. Jedynym ze skutków palenia jest gorsze ukrwienie narządów płciowych. W efekcie następują problemy z wywołaniem oraz utrzymaniem erekcji na odpowiednim poziomie. Negatywny wpływ na libido zauważalny jest również w przypadku kobiet.
Palenie papierosów a osiągnięcie i utrzymanie erekcji
Erekcja następuje w skutek działania układu nerwowego oraz naczyniowego. Stymulacja seksualna sprawia, że do ciał jamistych penisa napływa krew powodując wzwód. Nieprawidłowe działanie układu naczyniowo-krwionośnego może powodować więc problemy z osiągnięciem oraz utrzymaniem wzwodu.
Pomimo, iż wpływ palenia na witalność seksualną nie został dokładnie zbadany, szacuje się, że około 65% nałogowych palaczy w wieku 30-50 lat skarży się na zmniejszoną aktywność seksualną, metody walki z nikotuną znajdziesz pod adresem
https://wiecejmeskosci.pl/jak-skutecznie-rzucic-palenie-papierosow
Substancje zawarte w papierosach działają destrukcyjnie na śródbłonek naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za produkcję tlenku azotu, przez co zmniejsza się zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych wewnątrz członka. Zwiększają również produkcję białek osocza, uszkadzają zastawki żył, doprowadzając do przedwczesnego opuszczania krwi z ciał jamistych.