Logopeda nie jest wyłącznie specjalistą zajmującym się wadami wymowy, pracuje również z dziećmi, które jeszcze nie zaczęły mówić lub mówią bardzo mało w stosunku do swoich rówieśników. Co więcej, logopedzi wczesnej interwencji i niektórzy neurologopedzi pracują również z noworodkami i niemowlętami. Coraz częściej można ich spotkać na oddziałach w szpitalach, gdzie oceniają budowę anatomiczną jamy ustnej, pracę artykulatorów, odruchowe reakcje oralne i przede wszystkim uczą jeść. Wiele osób nie ukrywa zdziwienia, że to właśnie logopeda uczy dzieci jeść, nie chodzi tu bowiem wyłącznie o naukę ssania, ale również na późniejszych etapach o gryzienie, żucie i połykanie. Tymczasem popularna wśród środowisk logopedycznych maksyma mówi „Pokaż mi jak jesz, a powiem Tobie, jaka jest Twoja mowa”. Jedzenie jest jedną z podstawowych umiejętności na bazie, których rozwija się mowa. Dlatego chociaż dziecko jeszcze nie mówi, może być zdiagnozowane przez logopedę i może być, jeżeli jest taka potrzeba, stymulowane w tym i innych obszarach.
Wczesna wizyta u logopedy pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w rozwoju dziecka, dlatego zamiast tłumaczyć brak rozwoju mowy dziecka, że ma to po tacie lub mówi mało, bo jest chłopcem, co jest oczywiście nieprawdą, lepiej udać się do specjalisty. Wczesna interwencja pomaga intensywnie wspierać rozwój małego dziecka.
To, że dziecko jest jeszcze małe, że nie współpracuje to częste powody, dla których rodzice zwlekają z wizytą. Wnikliwe oko specjalisty i szersze spojrzenie na dziecko pozwala zdobyć naprawdę wiele informacji o małym pacjencie, niekiedy ze współpracą i przy pomocy fizjoterapeuty czy psychologa lub lekarzy udaje się wykryć pierwsze sygnały nieprawidłowego funkcjonowania dziecka.
Istotną kwestią przy wyborze specjalisty, do tak wczesnej wizyty, jest oczywiście odpowiednia specjalizacja logopedy. Logopedzi zajmują się różnorodnymi zaburzeniami, część z nich pracuje wyłącznie z osobami dorosłymi, inna grupa wyłącznie z dziećmi w wieku przedszkolnym czy szkolnym, a część właśnie z maluszkami. Logopedzi wczesnej interwencji i neurologopedzi to grupa, która w sposób profesjonalny zajmuje się właśnie najmłodszymi pacjentami.
Drodzy Rodzice, nie bójcie się pytać, sprawdzać, dociekać, macie do tego prawo, co więcej, jest to Wasz rodzicielski obowiązek. Każdy logopeda może podać tysiące przykładów swoich pacjentów, którzy na tę pierwszą wizytę trafili zdecydowanie za późno. Zapomnijcie o radach sąsiadów czy rodziny, wyłączcie internet, w którym to tak często poszukujecie porad i pomocy. Logopeda musi nie tylko usłyszeć dziecko, ale również obejrzeć; dlatego tak ważny jest bezpośredni, namacalny kontakt z nami.