Together Magazyn » Aktualności » Spadek cen w Polsce przyspiesza – deflacja wyższa od prognoz. Co tanieje najbardziej?

Spadek cen w Polsce przyspiesza – deflacja wyższa od prognoz. Co tanieje najbardziej?

Ceny w Polsce wciąż spadają. Według najnowszych danych GUS deflacja wyniosła w styczniu 0,7 proc. To więcej niż przewidywali ekonomiści.

Deflacja konsumencka wyniosła 0,7 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2016 r. (wobec 0,5 proc. rok do roku deflacji w grudniu), podał Główny Urząd Statystyczny.  W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,4 proc. w styczniu.

I tak: ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,0 proc. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej niż w grudniu ub. Roku. Spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,4 proc.). Potaniało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę, a także usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania.

W styczniu br. odnotowano spadek cen nośników energii, głównie w wyniku obniżek cen gazu i energii elektrycznej. Nieznacznie potaniał również opał. Podrożała natomiast energia cieplna. Mniej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego – czytamy w komunikacie GUS.

Styczeń przyniósł też obniżkę opłat związanych ze zdrowiem (o 1,9 proc.). Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 4,2 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Podrożały natomiast samochody osobowe.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki uważa, że ujemny wskaźnik cen w Polsce utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas. Według niego dopiero w drugiej połowie tego roku ceny zaczną rosnąć. Ekspert tłumaczy, że deflacja wynika przede wszystkim z niskich cen ropy i towarów na rynku rolno-spożywczym. Jarosław Janecki prognozuje, że utrzymująca się deflacja sprawi, że w tym roku członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie zmienią stóp procentowych.

Oceń