Together Magazyn » Aktualności » Skąd się bierze suchy kaszel i co na suchy kaszel działa?

Skąd się bierze suchy kaszel i co na suchy kaszel działa?

Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu i jako taki powinien być zawsze traktowany jako sygnał, że dzieje się coś, co naszemu organizmowi nie odpowiada. Nie powinniśmy więc od razu hamować odruchu odkasływania – najpierw musimy go rozpoznać i zdefiniować, ustalić przyczynę, a dopiero potem – działać. Należy pamiętać, że kaszel kaszlowi nierówny. Jaki jest mechanizm powstawania kaszlu i dlaczego kaszel suchy nazywany jest nieproduktywnym, a mokry – produktywnym? Jaki syrop na kaszel wybrać?

Obrona przez kaszel

Kaszel jest reakcją na podrażnienie ośrodków kaszlu (inaczej zwanych również receptorami kaszlowymi). To punkty umiejscowione w całych drogach oddechowych. Najwięcej punktów kaszlowych znajduje się wokół strun głosowych oraz tchawicy, a także na rozwidleniach dużych oskrzeli. Gdy któryś z tych receptorów (lub grupa receptorów) zostaje podrażniony – bodziec nerwowy przekazywany jest do mózgu, który uruchamia mechanizm polegający na: nagłym wdechu dużej ilości powietrza i zamknięciu się głośni, w wyniku czego następuje sprzężenie się powietrza wewnątrz dróg oddechowych i silny skurczu mięśni wydechowych, a gdy głośnia gwałtownie się otwiera, sprzężone powietrze jest wyrzucane z dróg oddechowych z bardzo dużą prędkością. Ten mechanizm to właśnie kaszel. Kaszel ma bronić układ oddechowy człowieka, a co za tym idzie – cały organizm, przed potencjalnymi trudnościami z oddychaniem. W wyniku kolejnych odkaszlnięć, wraz z wyrzutami powietrza z głębi dróg oddechowych – usuwany jest nadmiar wydzieliny śluzowej oraz różnego rodzaju drobiny zanieczyszczające układ oddechowy (od cząsteczek kurzu i pyłków, przez okruchy jedzenia, po zarazki i alergeny). Bodźce, które powodują uruchomienie całego mechanizmu mogą mieć charakter mechaniczny (np. nadmiar śluzu, mniejsze lub większe ciała obce), chemiczny (różnego rodzaju substancje drażniące, tj. dym papierosowy, dymy przemysłowe, spaliny) lub zapalny (wirusy i bakterie).

Suchy czy mokry?

Jak wspomniano we wstępie – kaszel kaszlowi nierówny. Dosyć łatwo można odróżnić dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Pierwszy z nich nazywany jest kaszlem nieproduktywnym, bo nie towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny. Drugi to kaszel produktywny, podczas którego wyraźnie słychać odklejającą (odrywającą się) od dróg oddechowych wydzielinę, która podczas kolejnych kaszlnięć jest przenoszona do gardła i usuwana przez układ pokarmowy lub po prostu wypluwana. Kaszel mokry to ten rodzaj kaszlu, którego absolutnie nie powinniśmy hamować – najlepszym co możemy zrobić dla organizmu zmagającego się z kaszlem produktywnym to podejmować działania, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odksztuszanie (przyjmowanie odpowiednich medykamentów, inhalacje, oklepywanie). A co z kaszlem suchym?

ABC suchego kaszlu

Suchy kaszel może służyć usunięciu z dróg oddechowych jakiegoś ciała obcego, okruchów lub pyłków – mechanizm jest wówczas ograniczony w czasie i najczęściej wycisza się po kilku odkaszlnięciach. Zdarza się jednak tak, że uszkodzona śluzówka drażni receptory kaszlu wywołując tym samym odruch kaszlu niepotrzebnie. Z takim nieproduktywnym kaszlem suchy możemy mieć do czynienia podczas drobnych przeziębień – zarówno w okresie je poprzedzającym , jak i w trakcie infekcji.  Również po przebytej chorobie górnych dróg oddechowych, po grypie i przeziębieniu – taki suchy kaszel może męczyć organizm nawet kilka lub kilkanaście dni (należy wówczas wykluczyć powikłania po chorobie!). Taki stan rzeczy spowodowany jest uszkodzoną, osłabioną i nieodpowiednio nawilżoną śluzówką – receptory kaszlu podrażniane są wówczas przez nawet najmniejsze, nieistotne czynniki. Błona śluzowa wymaga czasu na zregenerowanie się i można po prostu poczekać, aż wróci do stanu sprzed infekcji. Można ją również wesprzeć stosując odpowiedni syrop na kaszel suchy.

Co na suchy kaszel?

Suchy kaszel może pogłębiać uszkodzenie błony śluzowej, dlatego warto rozważyć wspomożenie organizmu w walce z nim. Delikatna błona śluzowa wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Dobry syrop na suchy kaszel (http://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/kaszel-suchy/vicks-meddex-syrop-na-suchy-kaszel) powinien posiadać składniki ograniczające częstotliwość i intensywność odruchu kaszlu oraz poprawiające kondycję śluzówki.  Podstawową substancją czynną w syropach przeciwkaszlowych jest dekstrometorfan, czyli organiczny związek chemiczny stosowany w medycynie pod nazwą bromowodoru lub dekstrometorfanu bromowodoru. Decydując się na konkretny syrop warto wziąć pod uwagę czas działania oraz jego efekt – produkt wysokiej jakości powinien przynieść ulgę w ciągu około kwadransa (po około 15 minutach kaszel powinien być wyraźnie łagodniejszy, odkaszlnięcia rzadsze i mniej intensywne) i utrzymać ten efekt przez kilka godzin. Więcej informacji o suchym kaszlu i sposobach radzenia sobie z nim (również tych domowych) – znajdziemy m.in. tutaj: http://www.eyahoo.pl/suchy-kaszel-podpowiadamy

Oceń