Together Magazyn » Aktualności » Programista – profesja z przyszłością

Programista – profesja z przyszłością

Jeszcze do niedawna osoby zajmujące się programowaniem kojarzono przede wszystkim z nieszkodliwymi zapaleńcami, którzy stronią od towarzystwa, mają swój zamknięty świat i bezużytecznie spędzają setki godzin, wpatrując się w monitor komputera. Czasy jednak się zmieniają, a programiści stali się wręcz niezbędni w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia.

Praca użyteczna

Jeśli komuś nadal programista kojarzy się wyłącznie z fanatykiem informatyki, który bawi się kodowaniem, powinien zweryfikować swoje poglądy. Osoba zajmująca się programowaniem musi być oczywiście hobbystą, ale bywa, że jego pracę, nie zawsze zauważaną i docenianą, wykorzystują miliony ludzi na całym świecie. Za przykład mogą posłużyć popularne aplikacje wykorzystywane w smartfonach. Nie jest to już więc działalność hobbystyczna, lecz praca w pełni użyteczna.

Ku cyfryzacji

Coraz więcej firm, również tych niewielkich, pragnie dotrzeć do klienta poprzez rozwój wysokich technologii. Użyteczne aplikacje, efektowne strony internetowe, narzędzia do rozwiązywania problemów online – to wszystko wymaga pracy programistów. Cyfryzacja przedsiębiorstw jest bardzo dynamicznym procesem, który na pewno nie osiągnął jeszcze swojego apogeum, o ile w ogóle nastąpi to w ciągu najbliższych lat. Stąd widoczny na rynku pracy wzrost zainteresowania usługami programistów, który utrzymuje się już od dłuższego czasu. I niewiele wskazuje na to, by taka tendencja szybko mogła się odwrócić. Potwierdzają to również raporty wiodących firm, które zajmują się analizą rynku pracy. Wynika z nich, że w branży IT najbardziej dochodową działalnością jest właśnie programowanie.

Nauka od podstaw

Chociaż reforma systemu oświaty budzi obecnie wiele kontrowersji, na pewno jedną z lepszych zmian jest wprowadzenie od 1 września 2017 roku programowania jako stałego elementu kształcenia już od I klasy szkoły podstawowej. Dzięki temu dzieci, które dotąd miały raczej mgliste pojęcie na temat programowania, będą mogły uzyskać umiejętności sprawnego i efektywnego posługiwania się nowymi technologiami. A umiejętności praktyczne łączą się z lepszym zrozumieniem procesów zachodzących we współczesnym świecie.

Warto też wspomnieć, że programowanie wpływa pozytywnie m.in. na sferę poznawczą czy intelektualną młodego człowieka. Wspomaga rozwój logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli oraz pomysłów. Sprzyja dobrej organizacji pracy. Zasób wiedzy nabyty podczas nauki programowania bez wątpienia może być wykorzystany na zajęciach z innych przedmiotów, jak również w późniejszej pracy zawodowej, niekoniecznie związanej z branżą informatyczną.

Kursy dla każdego

Na polskim rynku istnieje kilka szkół prywatnych prowadzących kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej kompleksowych i kompetentnych jest firma Giganci Programowania. Firma założona została przez profesjonalnych programistów, absolwentów Politechniki Warszawskiej. Naszymi nauczycielami są tylko i wyłącznie czynni programiści, gdyż nie wyobrażamy sobie sytuacji, aby uczniowie wiedzieli więcej od nauczycieli, co, niestety, często ma miejsce na lekcjach informatyki w szkołach publicznych – mówi Radosław Kulesza, jeden z założycieli. Giganci oferują bardzo szeroką gamę kursów i specjalizacji, w zależności od wieku i zaawansowania kursantów, którymi są dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż po liceum. Od roku zajęcia prowadzone są również na terenie Trójmiasta:

Gdańsk (Wrzeszcz) – ul. Lendziona 17;

Gdynia (Śródmieście) – ul. Armii Krajowej 46;

Gdynia (Śródmieście) – ul. Świętojańska 34/3.

Zapisy na semestr letni 2017 trwają do 2 marca 2017 r.

Giganci Programowania

Tel.: 22 112 10 63

e-mail: sekretariat@giganciprogramowania.edu.pl

www.giganciprogramowania.edu.pl

Oceń