Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Jak pokazują badania, każdego roku na skutek powikłań nią wywołanych umiera około 3,2 miliona ludzi. W naszym kraju na cukrzycę cierpi około 1,5 miliona osób. Niestety, cukrzyków może być znacznie więcej jako, że spora część osób nie jest świadoma swojej choroby, a do lekarza zgłasza się dopiero po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów. Na szczęście, wczesne rozpoznanie cukrzycy i bieżące kontrolowanie jej rozwoju przy pomocy glukometru daje spore szanse na uniknięcie powikłań.
Korzystanie z glukometru krok po kroku
Spora część osób, która korzysta z glukometru po raz pierwszy obawia się czy zdoła obsłużyć go w sposób prawidłowy. Zestaw do mierzenia poziomu cukru we krwi jest bowiem kilkuczęściowy, a każda z nich wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi. Na szczęście, opanowanie sztuki wykonywania pomiaru glukozy w domowych warunkach nie jest zadaniem trudnym i już po kilku użyciach większość diabetyków nie ma z tym żadnego problemu.
Przed badaniem należy dokładnie umyć ręce przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem mydła, opłukać, a następnie wysuszyć. W trakcie mycia warto masować nakłuwany palec, co ułatwi przepływ krwi. Nigdy nie należy go natomiast przecierać spirytusem salicylowym, wodą utlenioną czy innym preparatem odkażającym – może to wpłynąć na zafałszowanie wyniku.
Kolejnym etapem jest przygotowanie nakłuwacza, który z wyglądu przypomina nieco długopis. Zdejmujemy nasadkę, umieszczamy w niej igłę, a następnie przekręcamy główkę i ustawiamy głębokość, na jaki igła ma się wbić w opuszek palca. U posiadaczy grubej, zrogowaciałej skóry konieczne może być skorzystanie z maksymalnego zasięgu. Jest to kluczowy etap pomiaru poziomu glukozy jako, że zbyt płytkie nakłucie może się wiązać z problemem z wyciśnięciem odpowiedniej ilości krwi. Nie jest to czynność bolesna i większość chorych odczuwa je jako lekkie ukłucie.
Następnie wyjmujemy pasek testowy i zamykamy pojemnik, w którym się znajdował uważając, by nie dotknąć go w miejscu, w którym należy umieścić kroplę krwi. Jest to element, który dokupuje się osobno, w związku z czym, podczas wizyty w aptece należy upewnić się, że test i glukometr są tej samej firmy i mają identyczną nazwę.
W niektórych modelach glukometrów istnieje konieczność kodowania pasków, czyli włożenia do urządzenia pasku startowego, który znajduje się w opakowaniu, lecz wygląda nieco inaczej, dzięki czemu nie ma prawdopodobieństwa pomyłki. Po umieszczeniu pojawia się kod, który musi być identyczny jak ten umieszczony na opakowaniu z paskami. Zaczynając kolejną paczkę, musimy ponownie zakodować glukometr – w przeciwnym wypadku pomiar będzie błędny lub niemożliwy.
Nakłucia dokonujemy w opuszek palca z góry lub lekko z boku (wówczas jest to mniej bolesne). Uzyskaną w ten sposób kroplę krwi nanosimy następnie na przygotowany uprzednio pasek (w niektórych modelach najpierw umieszcza się go w urządzeniu, w innych, dopiero po dokonaniu pomiaru) od góry lub przykładamy z boku do paska testowego, a krew zostaje zassana sama.Etap kolejny stanowi odczyt wyniku, który pojawi się na wyświetlaczu po około 10 sekundach od wykonania badania. Prawidłowy poziom glukozy powinien wynosić od 70 do 120 mg/dl lub pomiędzy 3,9 a 6,6 mmo/l. Niektóre modele glukometrów posiadają możliwość podawania wyników w obu jednostkach; większość z nich jest już jednak fabrycznie ustawiona.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że glukometry nie są urządzeniami działającymi w 100% dokładnie – wysokość błędu pomiarowego wahać może się tu bowiem od 10 do 15%. Jeżeli zależy nam na w pełni wiarygodnym badaniu poziomu cukru we krwi, należy udać się do laboratorium.Po wykonaniu badania wyciągamy pasek testowy i wyrzucamy go. Jeżeli chodzi o igłę, to należy ją wymienić raz na jakiś czas, jako, że może ulec stępieniu. Nie wbija się ona wówczas głęboko w skórę i nie nakłuwa jej, lecz rani wywołując ból.
Źródła:
~ http://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/trzymaj-cukier-na-wodzy-pomiar-poziomu-glukozy-we-krwi
~ https://portal.abczdrowie.pl/zasady-korzystania-z-glukometru
~ https://www.121doc.com/pl/cukrzyca/mierzenie-poziomu-cukru