Together Magazyn » Zdrowie » Powrót do pracy a stres – jak sobie z nim radzić?

Powrót do pracy a stres – jak sobie z nim radzić?

Dla wielu osób sfera zawodowa jest dziedziną przysparzającą wielu sytuacji stresowych. Jest to szczególnie widoczne w obecnym czasie. W dobie koronawirusa spora liczba pracowników obawia się zwolnienia ze względu na trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa. Również niemało osób po dłuższym zwolnieniu lekarskim albo – w przypadku kobiet – urlopie macierzyńskim stresuje się powrotem do pracy. W jaki sposób sobie z owym stresem radzić? Sprawdź polecane sposoby.

  1. Sport, masaże, wypoczynek
  2. Skuteczne tabletki na uspokojenie
  3. Pomoc specjalisty

Sport, masaże, wypoczynek

Do najprostszych sposobów na zrelaksowanie się należą długi sen, wypoczynek na łonie natury czy gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi. Polecaną metodą jest też uprawianie sportu. Udowodniono, że intensywny ruch sprzyja wydzielaniu tzw. hormonów szczęścia wpływających na samopoczucie. Ponadto dobrze jest zdecydować się też na profesjonalny masaż relaksujący wykonany przez specjalistę. Można się również wspomóc herbatkami ziołowymi, np. melisą albo specjalnymi mieszankami uspokajającymi dostępnymi w aptekach albo profesjonalnych sklepach zielarskich. Wymienione przykłady są naturalnymi, domowymi sposobami na radzenie sobie z napięciem nerwowym. Należy jednak pamiętać, że są to metody doraźne, które mogą poprawić samopoczucie, jednakże w przypadku silnego stresu zazwyczaj okazują się niewystarczające. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Skuteczne tabletki na uspokojenie

W przypadku silnego, utrzymującego się przez dłuższy czas stresu odpowiednim rozwiązaniem mogą być leki. Takie tabletki uspokajające zawierają substancje pochodzenia roślinnego. Są one dostępne bez recepty i w swym składzie mają zazwyczaj naturalne rośliny i zioła, takie jak dziurawiec, kozłek lekarski (zwany również walerianą), szafran, melisę i inne. Ich zadaniem jest wspomóc przyjmującą tabletki osobę w uzyskaniu odprężenia, zminimalizowaniu napięcia czy ułatwieniu zasypiania. Leki te sprzyjają również zmniejszeniu objawów stresu, takich jak m.in. bezsenność, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierne pobudzenie. W zależności od rodzaju tabletek, leki te wpływają na poprawę samopoczucia i nastroju, inne uspokajają i relaksują, a jeszcze inne odpowiadają za spokojny sen.

Leki tego rodzaju są dostępne w różnych formach. Do najpopularniejszych należą wspomniane tabletki, jednakże do nabycia są również syropy, kapsułki albo krople.

Pomoc specjalisty

Czasem stres, napięcie i nerwowość są tak duże, że trudno sobie z nimi poradzić. Niekiedy nawet tabletki na uspokojenie bez recepty okazują się niewystarczająco skuteczne. W takich sytuacjach warto wybrać się do lekarza. Najlepiej udać się do specjalisty, czyli lekarza psychiatrii, jednakże alternatywą dla niego może być również wizyta u lekarza rodzinnego. Uczciwe przedstawienie problemu specjaliście, opowiedzenie o swoich objawach pomoże w odpowiednim dobraniu metody leczenia. Należy pamiętać, że zbyt długie ignorowanie objawów stresu może prowadzić do jeszcze silniejszych dolegliwości, a nawet chorób, takich jak depresja czy nerwica. Dlatego też wizyta u eksperta jest jak najbardziej wskazana.

Zazwyczaj specjaliści przepisują w takich sytuacjach silniejsze leki na receptę, których zadaniem jest unormowanie nastroju, uspokojenie i wyeliminowanie niechcianych dolegliwości, np. problemów z zasypianiem, braku apetytu, nadmiernej nerwowości, płaczliwości itp. Często również lekarze doradzają konsultację lub terapię u psychologa. Leki działają zwykle szybko i skutecznie, ale zbyt długie przyjmowanie farmakologii nie jest wskazane u pacjenta. Dlatego pomoc doświadczonego terapeuty często jest nieodzowna, zapewnia bowiem długofalowe, skutecznie wsparcie pacjentowi, nawet po zaprzestaniu przyjmowania przez niego leków.

Oceń