Together Magazyn » Dom » Wszystko co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji trawnika
Pielęgnacja trawnika

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji trawnika

Gęsty zielony dywan jest wizytówką ogrodu i jego gospodarzy. Stanowi świetne miejsce do weekendowej rekreacji, urodzinowego garden party czy grilla w gronie znajomych. Jakie działania podjąć, aby trawnik przez cały sezon cieszył nas swoim nieskazitelnym wyglądem? Przed Wami krótki poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze etapy pielęgnacji darni, od wczesnej wiosny, aż do jesieni.

Pielęgnacja trawnika wiosną. Na co należy zwrócić uwagę?

Wielu właścicieli ogrodów co roku zadaje sobie to samo pytanie: jak zadbać o trawnik po zimie? Jego kondycja może być nienajlepsza. W tej sytuacji, pierwszą czynnością, do jakiej należy przystąpić wczesną wiosną, jest koszenie. Zbyt długa pożółkła trawa powinna zostać przycięta na krótko. Po koszeniu, warto solidnie wygrabić trawnik. Grabienie powinno odbywać się na krzyż, czyli raz w jedną, a raz w drugą stronę.

Wśród ważnych zabiegów mających na celu rekultywację trawnika wymienia się jego aerację i wertykulację.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja to nic innego jak pobudzenie darni do życia po zimie. Należy przeprowadzać ją na trawnikach mających co najmniej 2 lata. Zamiast ręcznego żmudnego grabienia, można wspomóc się wersją elektryczną – wertykulatorem wyposażonym w ząbki i kosz zbierający trawę. Dzięki temu urządzeniu, wyczesywanie darni będzie o niebo wygodniejsze i szybsze. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana raz do roku. Ma ona na celu usunięcie starych zeszłorocznych źdźbeł pozostałych po zimie, tworzących swego rodzaju filc. Wertykulator dobrze radzi sobie również z mchem, pojawiającym się szczególnie chętnie w miejscach o dużym zakwaszeniu gleby, wilgotnym i zacienionym. Tak oczyszczony po zimie trawnik należy jeszcze zgrabić. Wtedy będzie lepiej radzić sobie z pobieraniem wody, będzie miał też większy dostęp do powietrza. Dla zapominalskich, którzy nie przeprowadzili wertykulacji swojego trawnika wiosną, mogą wykonać ją na jesieni.

Aeracja trawnika. Co to takiego?

Drugi z zabiegów, aeracja to – najprościej mówiąc – napowietrzanie trawnika. Metoda ta pozwala poprawić przepływ powietrza, spulchnić glebę i zebrać jej nadmiar. Najlepiej przeprowadzać ją w okresie od marca do maja. Ewentualnie, można zdecydować się na zabieg jesienią. Do większych ogrodów można wynająć aerator, czyli walec z kolcami. Na niewielkich przestrzeniach można pokusić się o napowietrzanie gleby przy pomocy zwyczajnych wideł.

Uzupełnieniem aeracji jest zabieg piaskowania trawnika. Polega on na ręcznym rozsypaniu drobnego piasku kwarcowego, co sprzyja poprawie cyrkulacji powietrza w korzeniach trawy. Warto pamiętać, że na 1 m2 darni wystarczy wysypać 2 litry piasku.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? A może traktor do koszenia trawy?

Jeśli chodzi o koszenie, do małych i średniej wielkości ogrodów wystarczającym urządzeniem będzie kosiarka elektryczna. Jej wadą jest jednak konieczność zasilania prądem. Właściciele domów, którzy nie mają gniazdka elektrycznego na elewacji, muszą stosować kłopotliwe przedłużacze. Kosiarka spalinowa, choć większa i cięższa od elektrycznej, dobrze sprawdza się w przypadku większych ogrodów.

Właściciele bardzo dużych terenów powinni natomiast zaopatrzyć się w traktor do koszenia trawy. Jego zaletą jest wbudowana funkcja zbierania skoszonych źdźbeł, co bardzo przydaje się podczas pielęgnacji trawnika.

W przypadku ogrodów, w których rabata kwiatowa nie jest wyraźnie odgrodzona od trawnika, niezbędne może okazać się także posiadanie podkaszarki, która pozwoli na precyzyjne przycięcie trawy tuż przy sąsiadujących roślinach, bez ich uszkodzenia. Koszenie trawnika powinno odbywać się co około dwa tygodnie.

Kiedy i czym nawozić trawnik?

Gdy trawnik jest już skoszony, warto dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie rozpoczynamy wiosną. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych nawozów granulowanych przeznaczonych do trawy. Tego typu produkty warto stosować 5 razy w ciągu całego sezonu. Dostarczają one cennych substancji – azotu, potasu, fosforu i magnezu. Niektóre z nawozów są dodatkowo aromatyzowane olejkami lawendowymi, które mają za zadanie odstraszać krety.

Wapnowanie trawnika

Do prawidłowego rozwoju, darń potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym, od 6 do 7 pH. Aby ziemia w naszym ogrodzie miała taki właśnie odczyn, dobrze jest przeprowadzić nawożenie wapnem. Wapnowanie ma przede wszystkim na celu ograniczenie pojawienia się na trawniku mchu. Zabieg przeprowadzamy przy użyciu wapna granulowanego późną jesienią, po zakończeniu okresu wzrostu trawy.

Pielęgnacja trawnika latem. Słów parę o podlewaniu

Można to robić ręcznie, przy pomocy węża lub zainwestować w automatyczny system podlewania trawy. Kiedy najlepiej podlewać trawnik? Najlepsze efekty daje nawadnianie go we wczesnych godzinach porannych, kiedy temperatura powietrza nie jest jeszcze tak wysoka, a parowanie nie odbywa się zbyt szybko. Ewentualnie można zrobić to także wieczorem. Zdecydowanie należy unikać podlewania w samo południe.

Jesienne zabiegi. Ostatnie nawożenie i zbieranie liści

W pielęgnacji trawnika późnym latem, szczególnie w przypadku dużych, zadrzewionych ogrodów, pomóc może również odkurzacz do liści. Nie zawsze mamy czas na ręczne grabienie opadających z drzew liści, które jeśli nie zostaną zebrane, zaczną gnić i uszkadzać trawę.

Warto pamiętać, że darń należy nawozić pod koniec sierpnia, ewentualnie na początku września, gdy lato się kończy. Aby jednak nie stymulować zbyt silnie jej do wzrostu w okresie, w którym przechodzi do spoczynku, warto sięgać po nawozy jesienne, które zawierają znikome ilości azotu lub czasem nie mają go wcale. W porównaniu do preparatów stosowanych wiosną i latem, nawozy te mają w składzie znacznie więcej potasu i fosforu, które wzmacniają system korzeniowy trawy i przygotowują go do trudnych warunków atmosferycznych.

Specjalistów zajmujących się zakładaniem trawników znajdziesz na portalu Oferia http://oferia.pl/zlecenia/ogrod/zakladanie-trawnikow.

Oceń