Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Piła ukosowa – jakie ma zastosowanie?
gcddcfbabccbedbfdaacddfafeadaafeeeadbabecffdfdbadd .jpg

Piła ukosowa – jakie ma zastosowanie?

Profesjonalna i precyzyjna obróbka drewna nie jest możliwa bez piły ukosowej, nazywanej również ukośnica lub kapówką. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ukośnica, a także jakie zastosowanie znajduje w obróbce drewna.

Czym ukośnica różni się do zwykłej pilarki stołowej?

Zwykła pilarka stołowa umożliwia przycinanie drewna po linii prostej, a zatem wykorzystuje się ją do mało skomplikowanych prac przy obróbce drewna. W przeciwieństwie do niej ukośnica umożliwia cięcie drewnianych detali pod różnymi kątami, co umożliwia wykonywanie bardziej złożonych elementów drewnianych.

Ukośnice wykorzystuje się do przycinania elementów, które po montażu mają być widoczne, bowiem obróbka drewnianych części za pomocą tego rodzaju pilarek gwarantuje znacznie większą precyzję i estetykę – takie elementy, jak boazerie lub drewniane przedmioty ozdobne, jak choćby ramy obrazów.

Ukośnica – zastosowanie

Choć piła ukośnica jest standardowym wyposażeniem w zasadzie każdego warsztatu stolarskiego, to jednak z powodzeniem można wykorzystywać ją również do obróbki elementów wykonanych z innych materiałów, m.in. metali czy tworzyw sztucznych. Wszechstronne możliwości tego narzędzia sprawiają, że wykorzystuje się je do wielu zróżnicowanych prac stolarskich, m.in. do:

  • wytwarzania ram okiennych,
  • produkcji mebli i ich elementów;
  • budowy schodów i balustrad;
  • wytwarzania elementów zdobniczych z drewna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ukośnicy?

Standardowa piła ukosowa składa się z piły tarczowej oraz stołu roboczego. W zależności od zaawansowania danego modelu będzie się on charakteryzował zróżnicowanymi funkcjami.

Najważniejszym elementem każdej ukosówki jest kąt cięcia, który w standardowych, najprostszych modelach wynosi od 45 do 90 stopni. Taki zakres umożliwia wykonywania mało skomplikowanych elementów, natomiast bardziej wymyślne projekty wymagają odwrócenia detalu na stole roboczym. Rozwiązaniem znacznie bardziej wszechstronnym jest ukośnica podwójna, której zakres przycinania jest znacznie większy, dzięki czemu nie ma konieczności obracania detalu na stole roboczy, ale wystarczy zmienić ustawienie kąta tarczy tnącej.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając piłę ukosową?

  • Moc – duża moc urządzenia pozwala na obróbkę detali wykonanych z twardszych materiałów.
  • Prędkość obrotowa – wpływa ona nie tylko na szybkość pracy. Prędkość obrotową należy dostosować również do twardości obrabianego materiału. Dlatego im większy jest zakres tej prędkości, tym więcej różnych materiałów można przycinać ukosówką.
  • Posuw – posuw znacznie ułatwia przecinanie dłuższych elementów po idealnie prostej linii. Brak tej funkcji nie daje gwarancji zachowania precyzji.

Bardzo szeroki wybór ukosówek o zróżnicowanych parametrach i funkcjach dostępny jest w ofercie sklepu z elektronarzędziami Emast.pl.

Oceń