Obowiązkowe badania w ciąży pozwalają lekarzowi ocenić, czy wszystko przebiega prawi-dłowo, czy maluszek zdrowo rośnie, a także jaki jest stan zdrowotny przyszłej mamy. Nie-które ciążowe dolegliwości mogą bowiem sprawiać, że przyszła mama wymagać będzie bardziej intensywnej opieki medycznej lub przynajmniej leżenia i wypoczynku. Kiedy nale-ży zgłosić się na pierwsze ciążowe badania? Czy wizyta u lekarza wymaga szczególnych przygotowań? Poznaj kilka najważniejszych informacji na ten temat.
Pierwsze badania w ciąży – kiedy należy się na nie zgłosić?
Pierwsza wizyta u ginekologa-położnika powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży. Pożądane jest jednak, aby zgłosić się na nią już w 7.-8. tygodniu, czyli wkrótce po potwierdzeniu ciąży testem. Do 10. tygodnia ciężarna powinna mieć już bowiem wykonane potrzebne badania biochemiczne krwi i moczu[1].
Czy pierwsza wizyta wymaga specjalnych przygotowań? W jej trakcie lekarz będzie przeprowadzał z tobą szczegółowy wywiad lekarski, dlatego musisz mu udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat swojego stanu zdrowia – nie tylko pod kątem ginekologicznym, ale i ogólnym. Przykładowymi pytaniami, które prawdopodobnie zada ci lekarz, są:
- – Czy występują u ciebie choroby przewlekłe/ jakie?
- – Czy dolegają ci objawy chorobowe (bóle, skurcze, osłabienie lub inne)?
- – Czy przebyłaś jakieś operacje (w tym cięcie cesarskie)?
- – Czy przyjmujesz jakieś leki?
Oczywiście ważne jest wszystko, co dotyczy spraw ginekologicznych, poprzednich ciąż, poronień, ewentualnych komplikacji, które pojawiły się w trakcie ciąż i porodów.
Jeżeli z powodu choroby jesteś pod stałą opieką specjalisty, zapewne masz teczkę z wynikami badań, którą na wszelki wypadek możesz ze sobą wziąć.
Badania w ciąży – jak przebiega pierwsza wizyta?
Oprócz zebrania wywiadu lekarz przeprowadzi standardowe badanie ginekologiczne. Będziesz również miała mierzone ciśnienie, wzrost i masę ciała, przeprowadzone badanie piersi. Lekarz określi również ryzyko ciążowe. Bardzo ważnym punktem pierwszej wizyty jest cytologia i badanie czystości pochwy1 [2]. Aby się do nich przygotować, przez 48 godzin przed wizytą powstrzymaj się od współżycia oraz nie stosuj leków/ preparatów dopochwowych.
Do 10. tygodnia ciąży każda przyszła mama powinna również wybrać się do laboratorium na badania krwi i moczu, a dokładniej:
- – oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh,
- – oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
- – morfologię krwi,
- – stężenie glukozy we krwi na czczo,
- – badanie w kierunku kiły (VDRL),
- – badania w kierunku toksoplazmozy i różyczki,
- – badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV1 2.
W trakcie pierwszej wizyty lekarz może także przeprowadzić przezpochwowe badanie ultrasonograficzne. Celem tego badania jest lokalizacja jaja płodowego, ocena wieku ciąży, liczby zarodków kosmówek i owodni, ocena narządów płciowych. Natomiast pierwsze badania ultrasonograficzne jamy brzusznej ciężarna powinna mieć mniej więcej w 11.-13. tygodniu ciąży[3].
Jakie jeszcze badania warto wykonać w trakcie ciąży?
Jeśli spodziewasz się dziecka, oprócz pójścia do ginekologa powinnaś odwiedzić gabinet stomatologiczny. Warto zdać sobie sprawę, że zdrowie jamy ustnej, zarówno zębów, jak i przyzębia, może wpłynąć na przebieg ciąży. Ponadto u kobiet oczekujących dziecka wszelkie choroby w jamie ustnej mogą się nasilać, a sprzyjają im na przykład wymioty czy częstsze podjadanie między posiłkami[4].
O czym jeszcze warto wiedzieć, przygotowując się do pierwszych badań w ciąży? W trakcie wizyty lekarz zapewne udzieli ci ważnych informacji na temat przebiegu ciąży i sposobów dbania o siebie. Jeśli masz na ten temat jakieś pytania, najlepiej przygotuj sobie wcześniej listę, żeby nic ci nie umknęło. Im większą będziesz miała wiedzę na temat ciąży, tym większy będzie twój psychiczny komfort.
Bibliografia:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 18.06.2020.
- Pietryga M. i wsp. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2015 r. Ginekol Pol. 7/2015, 86, 551-559.
- Barczyńskki B. Przygotowanie do ciąży. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy data dostępu: 18.06.2020.
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
[2] Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 22.06.2020.
[3] Pietryga M. i wsp. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2015 r. Ginekol Pol. 7/2015, 86, 551-559.
[4] Barczyńskki B. Przygotowanie do ciąży. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy data dostępu: 22.06.2020.