Piękny uśmiech zależy nie tylko od zdrowych, ale też równych zębów. Dlatego rodzice, którzy chcą zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy, powinni regularnie odwiedzać z nią zarówno stomatologa, jak i ortodontę.
Takie wizyty warto rozpocząć jak najwcześniej, a więc jeszcze przez wyrżnięciem się zębów stałych. Pamiętajmy, że zęby mleczne również wymagają monitorowania, a w razie potrzeby – leczenia, ponieważ nie pozostają bez wpływu na pojawiające się po nich uzębienie stałe.
Czym się zajmuje ortodonta dziecięcy?
Ortodonta dziecięcy to lekarz zajmujący się kontrolowaniem rozwoju narządu żucia oraz leczeniem ewentualnych nieprawidłowości w tym obszarze. W ramach kontroli dokonuje on regularnych przeglądów uzębienia swoich małych pacjentów, przeprowadza dokładne analizy jego kondycji, funkcjonalności oraz estetyki, czasami zleca też zdjęcia RTG, tomografię komputerową lub/i rezonans magnetyczny, by uzyskać pełny obraz diagnostyczny. Jeśli chodzi o leczenie, ortodoncja dla dzieci oferuje obecnie dwa praktyczne rozwiązania przynoszące znakomite efekty: aparaty wyjmowane i aparaty stałe. Aparaty wyjmowane to najczęściej tzw. płytki Schwarza zakładane na noc – stosuje się je w przypadku niewielkich wad zgryzu u dzieci z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Aparaty stałe natomiast mogą mieć postać metalowej konstrukcji o regulowanych zamkach lub przezroczystych nakładek wymagających wymiany co dwa miesiące – stosuje się je u dzieci i młodzieży z uzębieniem stałym i zaawansowanymi wadami zgryzu. Więcej informacji znajdziesz na Declinic.pl.
Kiedy dziecko powinno odwiedzić ortodontę?
Ortodoncja dla dzieci polega nie tylko na diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości w obrębie narządu żucia, ale też im zapobieganiu, dlatego dziecko po raz pierwszy powinno odwiedzić ortodontę już w wieku 2 lat, czyli wtedy, kiedy formuje się jego uzębienie mleczne oraz utrwalają nawyki związane z mówieniem i spożywaniem stałych pokarmów. Jeśli pierwszy przegląd przebiegnie pomyślnie, ortodonta dziecięcy zaprosi malucha na kolejną wizytę za 8 lat. Do tego czasu powinno się już u dziecka ukształtować uzębienie stałe – lekarz sprawdzi, czy ukształtowało się prawidłowo i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania, by przywrócić mu właściwą kondycję, funkcjonalność i estetykę.