Together Magazyn » Aktualności » Propozycje ferii zimowych w Gdańsku

Propozycje ferii zimowych w Gdańsku

Pomorscy uczniowie jako jedni z pierwszych w Polsce rozpoczną w tym roku zimowy wypoczynek – już 16 stycznia. Dla dzieci, które nie planują w tym roku wyjazdów, przygotowano różnorodne atrakcje w Gdańsku. Warto już teraz zaplanować swój wolny czas i zapoznać się z ofertą miejskich instytucji.

Co ciekawego w szkołach?

W 28 dzielnicach Gdańska 53 szkoły zorganizują półkolonie dla dzieci. Możliwość objęcia opieką i uczestnictwa w zajęciach mają wszystkie dzieci, nawet te, które nie są uczniami danej szkoły. Tygodniowe turnusy trwać będą minimum 8 godzin dziennie, a co najważniejsze – będą całkowicie darmowe. Rekrutacja na półkolonie będzie prowadzona przez poszczególne placówki i rozpocznie od 6 grudnia. Tegoroczna „akcja zima” przygotowana jest w samych szkołach dla niemal 4500 dzieci. Pełna lista szkół, w których organizowane są zajęcia podczas ferii zimowych, jest dostępna na stronie internetowej: www.gdansk.pl/urzad-miejski/Pierwsi-zaczynamy-ferie-w-miescie,a,66451.

Inspirująca historia z Gdańskiem w tle

Z myślą o dzieciach, które będą miały dużo wolnego czasu w styczniu, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało „Historyczne Ferie” z wieloma atrakcjami. Zwiedzanie będzie połączone z zabawą, która umożliwi poznanie historii i kultury XVIII-wiecznego Gdańska.

Zajęcia będą prowadzone od wtorku do piątku w godz. 10.00–11.30 w Oddziałach MHMG oraz w Sali Edukacyjnej (Ratusz Głównego Miasta) w godz. 10.00–11.00 i 12.30–14.00. Uczestnicy będą mogli m.in. spotkać się z Panienką z Okienka, poznać tajemnice gdańskiej medycyny czy poszukać zaginionego skarbu w Domu Uphagena. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.

Uroki niedawnej przeszłości – i nie tylko

Z kolei „Zima w Stoczni” to już piąta edycja sprawdzonej formuły warsztatów organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności. W tym roku będzie można wyruszyć w podróż wehikułem czasu, czyli poznać przedmioty codziennego użytku sprzed 30 lat i zabawić się w planowanie przyszłości. Do wspomnień sprzed lat, gdy dzieci miały znacznie mniej możliwości zimowych rozrywek, nawiązują również zajęcia „Zimowa przygoda”. Natomiast „Bajkopisarze” to zajęcia twórcze, których głównym celem będzie napisanie własnej bajki i podróż w głąb wyobraźni.

Rezerwacji online można dokonywać na stronie internetowej www.ecs.gda.pl.

Co w Pałacu Młodzieży?

Pałac Młodzieży w Gdańsku w czasie ferii organizuje półkolonie dla dzieci w wieku 6–12 lat. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zajęcia będą płatne. Obowiązują zapisy za pośrednictwem karty rekrutacyjnej, która jest do pobrania na stronie internetowej www.pmgdansk.pl lub w sekretariacie Pałacu Młodzieży. Rekrutacja prowadzona będzie w dniach 6–20 grudnia. W programie przewidziano zajęcia plastyczne, muzyczne, komputerowe, taneczne i sportowo-rekreacyjne. W ramach półkolonii odbywać się będą wycieczki do instytucji kultury. Nie zabraknie oczywiście gier i zabaw.

Biblioteki – nie tylko książki

Warto również zwrócić uwagę na ofertę Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Filie położone w różnych dzielnicach miasta zapewnią w czasie ferii zimowych różnorodną rozrywkę dla starszych i młodszych. W bibliotece, która mieści się w CH Manhattan we Wrzeszczu, dzieci w wieku 6–12 lat będą mogły skorzystać ze wspólnej zimowej zabawy, m.in.: planszówek, łamigłówek, teatru kamishibai, gier i zabaw plastycznych. Zajęcia będą odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.30–12.00. Biblioteka pod Kotem i Myszą przygotowała dla dzieci od 7. roku życia codzienne spotkania z głośnym czytaniem i zabawami plastycznymi (2 razy w tygodniu), grami planszowymi (2 razy w tygodniu) i zabawami retro (raz w tygodniu – bajki z projektora „Ania” i gry typu „państwa-miasta”, okręty itp.). Zajęcia odbywać się będą przez całe ferie, od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00–13.30. Adresy i numery kontaktowe poszczególnych filii Biblioteki Wojewódzkiej są dostępne pod adresem www.wbpg.org.pl.

Dla każdego coś ciekawego, czyli ferie z GAK

Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo) zaprasza na cykl zajęć artystyczno-przyrodniczych inspirowanych żywiołem powietrza – „Wietrzne ferie”. To przede wszystkim kreatywna, dobra zabawa przygotowująca dzieci do aktywnego uczestnictwa w majowym Karnawale Latawców „Wyspy Skarbów”. Dzieci pod czujnym okiem instruktorów z różnych dziedzin będą mogły w twórczy sposób spędzić czas wolny, wzbogacić swoją wiedzę, rozwinąć umiejętności kreatywnego myślenia oraz zdolności manualnych. Każdy „wietrzny poszukiwacz” znajdzie coś dla siebie. Uczestników ferii czekają codziennie nowe zadania i zabawy! A wszystko będzie się kręcić wokół latających przedmiotów, stworzeń i tajemnicy wiatru… Z kolei klub Plama GAK na gdańskiej Zaspie zaprasza wszystkich tych, którzy chcieliby stworzyć własnoręcznie zaprojektowaną i wykonaną formę z gliny, na warsztaty z ceramiki. Dzieci o nieokiełznanej wyobraźni mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych, gdzie będą miały okazję spróbować swoich sił w dowolnej technice. Ponadto pod okiem pani Hanny Kośmickiej będzie można stworzyć własną pacynkę. Nie zabraknie też filmowych wrażeń – dwa razy w tygodniu będą obywać się seanse kinowe przygotowane z myślą o młodych widzach.

Może poznaj bliżej morze?

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? Co zobaczył mały Jan z Kolna? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne? Na te wszystkie pytania będą mogli odpowiedzieć uczestnicy ferii organizowanych przez Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego. Pierwsze zajęcia dotyczą historii stroju nurka i… jego przyszłości: uczestnicy warsztatów zaprojektują skafander nurkowy na miarę 2090 roku. Z kolei na warsztatach fizycznych młodzi naukowcy zapoznają się z właściwościami ciśnienia hydrostatycznego oraz prawa Pascala. W Spichlerzach na Ołowiance będzie można odnaleźć zabytki, które „przeżyły” katastrofy statków, pożary czy bitwy morskie. Zajęcia będą się odbywały w spichlerzach na Ołowiance, w Ośrodku Kultury Morskiej i w Żurawiu. Tematy do wyboru poprzez rezerwację online na stronie: www.nmm.pl.

Twórczy wymiar ferii

Pracownia Artystyczna Gdańskiej Galerii Miejskiej (wejście od ul. Grobla 1/2) przygotowała zajęcia dla dzieci z ceramiki i linorytu, które będą się odbywać w poniedziałki i środy (16, 18, 23, 25 stycznia) w godzinach 11.00–13.00. Uczestnicy będą mogli się zapoznać z technikami ceramicznymi i tworzyć prace, które po wysuszeniu będą wypalone w piecu ceramicznym. Zainteresowanych poznaniem techniki tworzenia linorytu galeria zaprasza na zajęcia w tym samym czasie. Będzie można się nauczyć zasad projektowania i wykonywania linorytu. Gotowe matryce będą odbijane na prasie graficznej, a do domu można będzie zabrać gotową grafikę. Po zajęciach planowana jest zwiedzanie aktualnej wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Ferie na sportowo

Gdański Ośrodek Sportu organizuje zajęcia dla uczniów, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez aktywności sportowej. W dniach 16–20 oraz 23–27 stycznia dzieci i młodzież szkolna w wieku od 7–16 lat (szkoły podstawowe i gimnazja) będą mogły korzystać z basenu pływackiego na gdańskim Chełmie (ul. Chałubińskiego 13) za symboliczną opłatą 1 zł. Na tym samym obiekcie będą również prowadzone zajęcia z rodzinnego pływania, zimowej szkoły ratownictwa, hokeja podwodnego czy nurkowania. Natomiast w dniach 16–20 i 23–27 stycznia dzieci i młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Lechia Tennis Club (ul. Traugutta 29). Zaplanowano aktywny program sportowo-rekreacyjny (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie zmiennego obuwia oraz stroju sportowego. Sprzęt zapewnia organizator. Zajęcia są bezpłatne, wymagana jest wcześniejsza internetowa rejestracja. Na każde z zajęć obowiązuje limit 10 osób. Zapisy: www.mosirgdansk.pl.

Bezpłatne i otwarte zajęcia organizuje również Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej. W programie m.in. gry i zabawy sportowo-rekreacyjne, w tym również w wodzie i z elementami lekkiej atletyki. Rekrutacja odbywa się poprzez złożenie deklaracji u nauczyciela prowadzącego zajęcia (nauczyciel prowadzący zajęcia pozalekcyjne GOKF w danej szkole).

Propozycja wydarzeń dla Ciebie i Twojej rodziny

Oceń