Każdy nowy i zarejestrowany pojazd musi być według polskiego prawa ubezpieczony w odpowiedni sposób. Kierowca zobowiązany jest więc do znalezienia firmy ubezpieczeniowej, z którą podpisze umowę na najbliższe 12 miesięcy. Wiele osób zastanawia się jednak, czym właściwie różni się OC od autocasco. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie i kiedy warto wyposażyć się zarówno w pakiet OC, jak i AC.
Ubezpieczenie OC/AC – kogo obowiązuje?
Ubezpieczenie OC/AC to takie, które obejmuje zarówno podstawę, jak i nadprogramowe dodatki oferowane przez firmę zajmującą się tego typu usługami. Według prawa obowiązującego na terenie naszego kraju każdy kierowca posiadający zarejestrowany samochód musi go ubezpieczyć. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów polis, jednak to OC jest standardem, o którym nie wolno zapominać. Wszystkie składki muszą być uiszczane regularnie, ponieważ nawet niewielka zwłoka w płatności może się zakończyć karą sięgającą kilku tysięcy złotych.
Ubezpieczane pojazdy to m.in. samochody, motorowery, motory, skutery, przyczepy, pojazdy wolnobieżne czy ciągniki rolnicze. Terminowe płacenie składek jest niezwykle ważne, gdyż kontrola przeprowadzona przez policję może skutkować także karą w postaci mandatu i odholowaniem posiadanego środka transportu. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest ubezpieczenie krótkoterminowe, np. w przypadku pojazdów historycznych, zarejestrowanych za granicą, czasowo lub na stałe (ale to tyczy się głównie komisów samochodowych).
Co zawiera ubezpieczenie OC?
Każdy pojazd, także ten, który nie jest w danym czasie użytkowany, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Pokrywa ono przede wszystkim koszty szkód, które wystąpiły z winy kierowcy – ale nie tylko. Obejmuje ono również pasażerów, którzy z nami podróżują. Obowiązuje nie tylko na terenie naszego kraju.
Przed wyjazdem w daleką podróż warto natomiast sprawdzić, czy w danych miejscu możemy być zabezpieczeni podstawową polisą. Do uszkodzeń nie musi dojść jedynie podczas jazdy. Popularne OC chroni również podczas wsiadania, wysiadania oraz ładunku i rozładunku.
Dobrą pomocą w wyborze ubezpieczenia odpowiedniego do naszego samochodu jest darmowy kalkulator OC.
Co zawiera ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC to skrótowe określenie dla autocasco. Jest to jedna z polis dobrowolnych, na której wykupienie nie każdy się decyduje. Obejmuje ono przede wszystkim takie zdarzenia, których występowanie nie jest zależne od właściciela. Mowa m.in. o kradzieży czy też wypadku, w którym uczestniczyć może zwierzę. Autocasco wykupują kierowcy, którzy często przebywają w miejscach narażonych na częste zmiany pogody. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w momencie, gdy pojazd zostanie zniszczony przez huragan, powódź, lawinę czy opad gradu.
Jak wybrać ubezpieczenie, które będzie korzystne?
Na to, czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia będzie dla kierowcy korzystne, wpływa niezwykle wiele czynników. Im nowszy pojazd, tym większe prawdopodobieństwo, że jego uszkodzenie będzie bardzo kosztowne w naprawie. Do starszych samochodów łatwiej jest znaleźć używane części, a ich cena jest zazwyczaj niska. Niekiedy też naprawa wiekowego auta jest najzwyczajniej nieopłacalna – robocizna wraz z zakupem potrzebnych elementów przekracza wartość pojazdu. Łatwiej jest więc zainwestować w następny model.
Z tego względu kierowcy posiadający starsze (ale nie zabytkowe) samochody rezygnują z dokupienia autocasco. W zupełności wystarczy im podstawowa polisa, całkowicie zaspokajająca ich potrzeby związane z ochroną w przypadku wypadku drogowego bądź niewielkiej stłuczki. Ale jak wybrać tanią i dobrą ofertę, jeżeli na rynku jest tak wieli różnych ubezpieczycieli?
Jedno z narzędzi, które jest niezwykle pomocne podczas szukania ubezpieczenia, to tak zwana porównywarka. Dzięki takiej stronie jak Ocenapolis.pl można w zaledwie kilka minut sprawdzić przewidywane wysokości składek ubezpieczenia OC/AC lub tylko podstawowego. Konieczne jest jednak wpisanie poprawnych danych technicznych samochodu, który zamierzamy objąć polisą. O takie parametry warto więc zapytać osobę, od której chcemy zakupić pojazd lub poprosić o takie informacje dealera samochodowego.