Together Magazyn » Aktualności » Niskie ciśnienie w piecu gazowym – jak sobie z tym poradzić?
płonący gaz w piecu gazowym

Niskie ciśnienie w piecu gazowym – jak sobie z tym poradzić?

Piec gazowy to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu. Serce instalacji centralnego ogrzewania, bez której ciężko sobie wyobrazić chłodne miesiące. Piec zapewnia komfort cieplny jesienią i zimą, a przez cały rok ciepłą wodę użytkową. Ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest ciśnienie w piecu gazowym. Wyjaśniamy zatem, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie wody w kotle gazowym, jakie są przyczyny spadku ciśnienia w instalacji grzewczej oraz jak temu zaradzić.

Dlaczego spada ciśnienie w piecu gazowym?

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w piecu gazowym jest ważne? Spadek ciśnienia wody w kotle gazowym może powodować jego nieprawidłowe działania, a w dalszej perspektywie doprowadzić do awarii. Warto zatem przyglądać się tym parametrom podczas użytkowania pieca gazowego.

Do najczęstszych przyczyn spadku ciśnienia wewnątrz kotła gazowego należą:

  • Uszkodzenia części kotła gazowego
  • Wycieki wody w kotle gazowym
  • Problem z ciśnieniem poduszki gazowe

Aby zidentyfikować problem, należy się skontaktować z profesjonalistą, który podejmie się kontroli technicznej kotła gazowego. Tak naprawdę co roku należy wykonać przegląd takiego pieca i przeprowadzić prace konserwacyjne. Można wówczas wychwycić drobne błędy w pracy kotła gazowego i wdrożyć działania, którego zapobiegają usterkom w przyszłości.

Nie należy samodzielnie naprawiać kotła gazowego. Takie czynności powinien wykonywać wyłącznie specjalista, który ma odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Jeśli masz wątpliwości (na przykład podczas sprawdzania ciśnienia instalacji grzewczej), to zawsze kieruj się wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi kotła gazowego.

Spadek ciśnienia wody w kotle gazowym – jak sprawdzić przyczynę?

Nagłe obniżenie ciśnienia w instalacji powinno być sygnałem alarmowym, aby wezwać specjalistę. Niemniej można samodzielnie sprawdzić, co może być przyczyną wahania ciśnienia w instalacji. Jak to zrobić?

  1. Krok 1 – na początek musisz zakręcić zawory pod kotłem, a następnie wyłączyć urządzenie. Warto chwilę odczekać przed podjęciem kolejnych czynności. Jeżeli zauważysz, że przy zakręconych zaworach ciśnienie szybko spada, to możesz być niemal pewien, że uszkodzony jest wymiennik. Jeżeli jednak ciśnienie wody w kotle gazowym spada przy odkręconych zaworach, to oznacza, że gdzieś w instalacji C.O. dochodzi do wycieku.
  2. Krok 2 – należy podjąć działania. To znaczy, wymienić wymiennik, jeżeli jest uszkodzony. Trzeba też znaleźć miejsce wycieku i naprawić instalację, jeżeli przyczyną kłopotów z ciśnieniem jest awaria instalacji.

Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania?

Oto kilka wskazówek, jak zadbać o prawidłowe ciśnienie instalacji.

  • Systematyczna kontrola ciśnienia w kotle gazowym – należy ciągle monitorować wartość ciśnienia w kotłach gazowych. Istotne jest również prawidłowe napełnianie instalacji grzewczej. Musisz dopompowywać wodę zawsze wtedy, kiedy jest to konieczne. Podobnie rzecz ma się z odpowietrzaniem instalacji. Takie działanie pomoże utrzymać prawidłowe ciśnienie wody w kotle grzewczym.
  • Kontrola stanu obwodu grzewczego – kolejna ważna kwestia to stan obwodu grzewczego. Jest to o tyle istotne, że wszelkie nieprawidłowości w obwodzie (nieszczelność czy uszkodzenia) powodują spadki ciśnienia.
  • Kontrola stanu zaworu bezpieczeństwa – gdy w kotle gazowym spada ciśnienie, warto sprawdzić zawór bezpieczeństwa. To właśnie ten element powinien bowiem kontrolować ciśnienie i nie dopuszczać do jego skoków. Jeśli zauważysz usterkę zaworu bezpieczeństwa, to niezwłocznie skontaktuj się z serwisem.
  • Dopompowywanie wody – zbyt niskie ciśnienie wody w piecu gazowym może być sygnałem, że niezbędne jest dopompowanie wody do układu centralnego ogrzewania. Należy to robić zgodnie z zaleceniem producenta i mając na względzie wartości ciśnienia. Oczywiście do takich czynności konserwacyjnych również możesz wezwać profesjonalistę.

Warto obserwować działanie kotła, ponieważ tylko w ten sposób można wychwycić ewentualne usterki czy nieprawidłowości w działaniu. Kocioł gazowy musi pracować stabilnie i mieć prawidłowe ciśnienie. Jeśli zauważysz niepokojący spadek ciśnienia wody, to skontaktuj się z serwisem.

5/5 – (1 głosów)