Together Magazyn » Aktualności » Niedobór kolagenu – przyczyny objawy i źródła kolagenu
kolagen - zobacz jaki ma wpływ na cały organizm i cerę!

Niedobór kolagenu – przyczyny objawy i źródła kolagenu

Czy znasz białko, które zapewnia skórze elastyczność, wzmacnia stawy, a także nadaje włosom i paznokciom zdrowy wygląd? Nie, nie chodzi tu o żadną mityczną fontannę młodości. Chodzi o kolagen! Wyobraź sobie: budzisz się rano i patrzysz w lustro, ale coś jest nie tak. Twoja skóra jest sucha, włosy łamliwe, może nawet odczuwasz ból w stawach. Zauważasz kilka zmarszczek w miejscach, których się ich nie spodziewałaś. Co się dzieje? Może chodzić tu niedobór kolagenu.

To białko spełnia w naszym organizmie wiele funkcji: utrzymuje w zdrowiu skórę, włosy, paznokcie i stawy. Jednak z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu – może to prowadzić do wielu problemów. W tym artykule omówimy oznaki i objawy niedoboru kolagenu, a także kilka wskazówek, jak naturalnie zwiększyć jego poziom.

Co prowadzi do niedoboru kolagenu?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na zdolność naszego organizmu do wytwarzania kolagenu, a co za tym idzie, wiele sposobów, aby nabawić się jego niedoborów. Poniższe czynniki mogą być przyczyną problemu.

Wiek

Wraz z wiekiem, nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu, co z czasem może doprowadzić do jego niedoboru. To zupełnie naturalny proces – zdolność do wytwarzania kolagenu zaczyna spadać już po 20 roku życia, a wraz z wiekiem tempo tego procesu przyspiesza. Co za tym idzie, starsze osoby są bardziej podatne na problemy zdrowotne związane z niedoborem kolagenu, takie jak osteoporoza, choroby stawów czy zmarszczki.

Jak tłumaczy dr n. med. Witold Tomaszewski:

„Niedobór” kolagenu to mało precyzyjne określenie z punktu widzenia fachowej nomenklatury. Kolagen (czyli podstawowe białko budulcowe naszego organizmu) wytracamy bez przerwy, przez całe życie. Jednocześnie produkujemy też nowy kolagen. Natomiast im starsi jesteśmy, tym mniej kolagenu produkuje nasz organizm. W pewnym momencie życia, najczęściej między 20. a 25. urodzinami, nasze ciało przestaje „nadążać” z produkcją nowego kolagenu i nie jesteśmy w stanie wyprodukować tyle samo, ile wytracamy. Wtedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki, bolące stawy, mniej elastyczna skóra. To całkowicie normalne. Młodość nie jest wieczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy u danej osoby proces destrukcji kolagenu jest szybszy, niż wskazywałyby na to fizjologiczne normy – i właśnie taka sytuacja jest potocznie zwana „niedoborem” kolagenu.

Brak snu i stres

Powszechnie wiadomo, że brak snu lub jego niewystarczająca ilość ma negatywny wpływ na nasz organizm – nasze ciało potrzebuje regeneracji. Może on również wpłynąć na produkcję kolagenu w organizmie i stan naszej skóry. Podobnie jest ze stresem. To jeden z największych wrogów dla naszego organizmu, także dla produkcji kolagenu. Jego nadmiar może prowadzić do uszkodzeń tkanek i zmniejszyć ilość, a także wpłynąć na jakość produkowanego przez nasze ciało kolagenu.

Alkohol i papierosy

Picie alkoholu i palenie papierosów może mieć całe mnóstwo negatywnych skutków – wpływa też negatywnie na produkcję kolagenu w organizmie. Palenie papierosów z czasem niszczy naszą skórę, z kolei duża ilość alkoholu prowadzi do jej odwodnienia. Nic więc dziwnego, że nadużywanie tych substancji może skończyć się niedoborem kolagenu.


Brak aktywności fizycznej

Produkcję kolagenu w organizmie może zakłócić także brak aktywności fizycznej. Ćwiczenia i aktywność fizyczna pobudzają krążenie krwi, tym samym dostarczając składników odżywczych do tkanek, co sprzyja produkcji białka młodości. Dlatego też osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub unikają aktywności fizycznej, są bardziej podatne na jego braki.

Brak kolagenu – objawy

Na ten moment nie istnieją badania, które pozwoliłyby nam zmierzyć poziom kolagenu w organizmie, ale jego niedobór możemy zauważyć poprzez charakterystyczne objawy.

Łamliwe paznokcie i włosy

Niedobór kolagenu – jako ważnego składnika tkanki łącznej – może prowadzić do pogorszenia stanu paznokci i włosów. Cienkie, słabe i matowe włosy i łamliwe, łatwo rozdwajające się paznokcie mogą być oznaką problemu.

Pogorszony stan skóry

Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i jędrnej skóry, a jego niedobór prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Objawami są tu suchość i utrata elastyczności, a z czasem powstawanie zmarszczek. Oczywiście spowolniona produkcja kolagenu z wiekiem oraz starzenie się skóry są naturalne, ale proces ten mogą przyspieszyć też wymienione wcześniej czynniki.

Problemy ze stawami i łamliwość kości

Kolagen to kluczowy składnik dla stawów – odpowiada za elastyczność i wzmacnia tkankę chrzęstną. Braki mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji mazi stawowej, zwiększonej podatności na urazy stawów, a także do łamliwości kości. Objawy obejmują bóle stawów, sztywność, ograniczoną ruchomość, a także zwiększoną podatność na kontuzje i złamania.

kolagen - zobacz jaki ma wpływ na cały organizm i cerę!

Pozostałe objawy

Na co jeszcze wpływa kolagen? Do pozostałych objawów jego niedoboru należą:

  • obniżona odporność
  • bóle mięśniowe
  • spowolniony powrót do formy po kontuzji
  • zaburzenia apetytu
  • problemy jelitowe

Jak uzupełnić niedobór?

Aby uzupełnić niedobór kolagenu, możemy zdecydować się na suplementację lub uzupełnić dietę o produkty bogate w kolagen. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, trzeba również pamiętać produktach będących źródłem witaminy C, która jest niezbędnym związkiem w procesie syntezy kolagenu.

W jakich produktach znajdziesz najwięcej kolagenu? Jego główne źródła to:

  • galarety mięsne i rybne oraz galaretki owocowe czy warzywne
  • kurze łapki
  • salceson i inne przetworzone produkty mięsne oraz podroby
  • rosół gotowany na kościach
  • kurczak i ryba ze skórą

Jak widać, produkty najbogatsze w kolagen to produkty mięsne i rybne, które dla najlepszego efektu powinniśmy uzupełnić o źródła witaminy C. Zwracasz uwagę na uzupełnienie diety o produkty zawierające kolagen? A może wolisz postawić na jego suplementację?

kolagen - cera zawierająca prawidłowo dostarczony kolagen
Oceń