Together Magazyn » Aktualności » Nie jest łatwo zostać kosmonautą

Nie jest łatwo zostać kosmonautą

Marzenia o zostaniu kosmonautą pojawiają się w głowach wielu młodych ludzi. Nie jest to łatwa ścieżka kariery, choć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która nieustannie krąży ponad naszymi głowami, przebywa obecnie aż sześciu członków załogi.

Wysyłać kosmonautów w przestrzeń kosmiczną są dziś w stanie agencje rządowe Rosji, USA i Chin, a pozostałe kraje muszą korzystać z pomocy tych państw. Kosmonauci najczęściej wywodzą się spośród pilotów odrzutowców wojskowych. Na przykładzie biografii Chrisa Austin Hadfielda, pierwszego Kanadyjczyka, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej, a zarazem sympatycznego popularyzatora wiedzy o życiu na stacji kosmicznej, można też wskazać, jakie wykształcenie ważne jest dla potencjalnych przyszłych astronautów. Hadfield został żołnierzem kanadyjskich sił zbrojnych zaraz po ukończeniu liceum, następnie ukończył Królewskie Kolegium Wojskowe Kanady z licencjatem z inżynierii mechanicznej, a po nim podstawowe szkolenie na odrzutowcach i szkolenie na pilota myśliwca w Kanadyjskich Królewskich Siłach Powietrznych. Podobną drogę przechodziły także kobiety, które pojawiają się w składzie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Amerykanka Kathryn Hire zdobyła na przykład kwalifikacje pilota lotnictwa morskiego i przez 3 lata była pilotem samolotu wykorzystywanego do badań oceanograficznych prowadzonych w różnych rejonach świata.

Jedyny Polak, który dotychczas przebywał w kosmosie – Mirosław Hermaszewski, także był wojskowym lotnikiem. Gdy został wyłoniony jako kandydat do lotu kosmicznego, pełnił funkcję dowódcy 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu. Jego kosmiczna misja trwała osiem dni.

Obecnie w Polsce nie są prowadzone treningi kosmonautów. Zawieszone zostały również narodowe programy Francji, Niemiec i Włoch. Funkcję tę przejęła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Kilku europejskich astronautów zostało zabranych w misje amerykańskich wahadłowców Space Shuttle i rosyjskich statków Sojuz. Ze względu na wpływ szczególnych warunków panujących na stacji kosmicznej na organizm człowieka, skład załogi stacji jest regularnie zmieniany. Pobyt kosmonautów na stacji trwa zwykle nie dłużej niż pół roku.

Niezależnie od prac Agencji Kosmicznych rozwijane są też finansowane z prywatnych funduszy projekty, dzięki którym mogą stać się możliwe także krótkie, turystyczne loty w przestrzeń kosmiczną.


POLSA, czyli Polska Agencja Kosmiczna, powstała w 2014 roku. Obecnie koncentruje się ona na wykorzystaniu systemów satelitarnych i rozwoju technologii kosmicznych. Jej priorytetowym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych. Agencja wspiera też polski przemysł kosmiczny przez łączenie świata biznesu i nauki oraz świadczenie pomocy rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ważnym aspektem działań Agencji jest działanie na rzecz rozwoju technik znajdujących zastosowanie w komunikacji, nawigacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.


 

Oceń