I to nie byle jakiego, bo w końcu to tam spędzamy sporą część czasu. Lekceważenie tego niewielkiego, ale ważnego pomieszczenia nie wyjdzie mieszkaniu na dobre. Mała łazienka w bloku wymaga dokładnego zaplanowania każdego, nawet najmniejszego elementu. Warto więc zacząć od wymierzenia i spisania, co absolutnie jest nam potrzebne i co opcjonalnie można mieć. Lista priorytetów to dobry pomysł – oczywiście wiadomo, że w każdej łazience musi być toaleta i umywalka, ale np. bidet, wybór prysznic czy wanna, rozmiary poszczególnych stałych elementów – to są szczegóły, nad jakimi warto podyskutować.
Choć początkowo wydają się to być sprawy przyjemne i łatwe, po dokładnym przejrzeniu ofert sami zorientujecie się, że wybór elementów wyposażenia jest ogromny. Ważne będzie również to, aby uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest urządzanie łazienki od podstaw. To nie tylko wybieranie koloru kafelków i kształtów umywalki, ale przede wszystkim inwestycja w materiały, technologie i ułatwienia, które będą nam towarzyszyć każdego dnia przez wiele lat.
Toaleta nie taka zwykła
Łazienki w blokach mają zwykle to do siebie, że nie zajmują dużo przestrzeni. Każdy centymetr musimy więc odpowiednio wykorzystać. I choć wybór toalety wydaje się dla nas banalny, wcale tak nie jest. Jeśli mamy do czynienia z malutką łazienką w bloku, najlepiej jest zainwestować w podwieszaną miskę ustępową, ponieważ nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale również łatwiej wokół niej posprzątać. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, na rynku są dostępne miski bez wewnętrznego kołnierza. Gdy mamy takie rozwiązanie, znacznie łatwiej zadbać o higienę wewnątrz muszli.
Warto zainteresować się także rozwiązaniami ekologicznymi, czyli systemem spłukującym, pozwalającym regulować ilość wody, jaką zużywamy, np. 2 lub 4 litry. Ubikacja, nie tylko ta w bloku, powinna być przyjazna dla środowiska.
Mała łazienka w bloku – dużo do zakrycia
Pamiętajcie, że niewielka łazienka w bloku wymaga zadbania o szczegóły, które zwykle pomijamy przy aranżacji innych pomieszczeń. Bardzo ważne jest na przykład ukrycie rur, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Więcej o maskowaniu trudnych elementów w łazience przeczytacie tutaj. Okazuje się, że sporo osób zapomina również o tym, aby wyciszyć nieco wnętrze – nie każdy chce słyszeć w swoim domu, co dzieje się u sąsiada. Niestety to częsta sytuacja w blokach z wielkiej płyty. Warto więc poświęcić chwilę na poprawę wyciszenia naszej łazienki, jeśli ten problem nas dotyka. W końcu to nasz mały kącik relaksu, niech więc będzie idealny.