Trudno dostępne miejsca w jamie ustnej człowieka wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż gromadzą się w nich spore ilości bakterii i osadów, których nie jest w stanie pozbyć się zwykła szczoteczka do zębów. Aby je wyczyścić, warto posłużyć się specjalnie stworzonym do tego urządzeniem. To irygator do zębów. Przeczytaj nasz artykuł, aby zapozna
się z pożądanymi cechami irygatora dentystycznego oraz popularnymi modelami tego typu przyrządów.
Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do oczyszczania trudno dostępnych miejsc
w jamie ustnej. Swoim wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę. Jego najważniejszym elementem jest silnik elektryczny, który mieści się w środku urządzenia i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. U jego wylotu znajduje się dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Irygatordziała jak myjka ciśnieniowa, ponieważ w swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego, który wydobywa się pod ciśnieniem poprzez miniaturową pompę. Możemy wymienić kilka typów irygatorów: stacjonarne, bezprzewodowe i podłączane do kranu.
Najlepszy irygator do zębów
Jaki powinien być najlepszy irygator do zębów? To zależy od tego, jakie urządzenie interesuje nas najbardziej. Irygator stacjonarny do domowego użytku powinien być wyposażony
w duży zbiornik na wodę, np. o pojemności 600 ml, a także w szeroką skalę ciśnienia do wyboru. Dobrze byłoby, gdyby w zestawie z takim irygatorem znajdowało się kilka wymiennych dysz czyszczących, tak aby każdy członek rodziny posiadał jedną dla siebie.
W przypadku irygatora mobilnego warto zwrócić uwagę na jego poręczność, gdyż powinien on wygodnie spoczywać w dłoni. Ponadto istotne cechy takiego urządzenia to tryby pracy, pojemność zbiornika na wodę czy zakres oferowanego ciśnienia wody. Przed wyborem odpowiedniego irygatora zwróć uwagę na jego parametry, a także na zawartość zestawu,
w którym się znajduje.
Irygator do zębów – jaki wybrać?
Jeśli potrzebujesz irygatora do zębów, który sprawdzi się poza domem, postaw na urządzenie bezprzewodowe lub inaczej mobilne. Możesz również odwiedzić ranking irygatorów w którym opisano najciekawsze z urządzeń dostępnych w polskich sklepach. Porównano ich właściwości oraz możliwości, co znacząco powinno ułatwić wybór najlepszego irygatora dla siebie.
Jednym z irygatorów godnych polecenia jest Smilesonic H2O, który zapewnia pracę w pięciu różnych trybach o ciśnieniu od 0,5 do 7,6 bar. Posiada dość spory zbiornik na wodę, który pomieści 300 ml płynu, dzięki czemu nie trzeba go uzupełniać w trakcie irygacji. Dodatkowo w zestawie znajdziemy aż pięć dysz czyszczących
o różnych właściwościach.
Kolejny irygator bezprzewodowy w naszym zestawieniu to Waterpik WP-562. Urządzenie wyposażono w trzy tryby pracy, w których ciśnienie wody wynosi od 3,1 do 5,2 bar. Bardzo skutecznie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe oraz świetnie sprawdza się u osób z nadwrażliwościami zębów i dziąseł. Jego zbiornik pomieści 210 ml cieczy, co pozwala na 45 sekund irygacji. W zestawie obecne są cztery dysze czyszczące oraz etui podróżne, które pozwala na bezpieczne przechowywanie urządzenia.
Waterpik WP-160 Ultra Plus to irygator stacjonarny z 10-stopniową skalą regulacji ciśnienia (0,7-6,8 bar). Posiada zbiornik o pojemności 650 ml, który umożliwia wykonanie pełnej irygacji bez konieczności dolewania wody. Badania wykazują, że po miesiącu jego użytkowania dolegliwości dziąseł w postaci ich krwawienia oraz zapalenia zostaną zredukowane o 40%, a w niektórych przypadkach nawet o 90%.
Panasonic EW 1611 to jedyny irygator stacjonarny w ofercie Panasonic. Oferuje 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia – od 0,64 do 6,46 bar, i wyróżnia się technologią ultradźwiękową, która zwiększa prędkość przepływu wody przez dyszę, bierze udział w wytwarzaniu mikropęcherzyków powietrza oraz tworzy z nich falę uderzeniową, która skutecznie usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Irygator Panasonic EW 1611 wyposażony został w duży zbiornik o pojemności 600 ml, a w zestawie z nim znajdują się dwie dysze wymienne.