Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym, charakteryzującym się nawracającymi napadami bólu głowy o umiarkowanym lub silnym nasileniu. U pacjentów może występować w jednej z dwóch głównych postaci: migreny z aurą oraz bez aury. Czym różnią się te dwa rodzaje migreny?
Migrena – powszechna choroba neurologiczna
Migrena jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych schorzeń neurologicznych, objawiających się samoistnym bólem głowy. Według przeprowadzonych badań migrena występuje u 15-18% kobiet i 6-8% mężczyzn. Te same dane wskazują, że pierwsze objawy migreny u 90% pacjentów pojawiły się przed ukończeniem 40 roku życia, a wśród podstawowych objawów migreny pacjenci wymieniają przede wszystkim:
- zwykle jednostronny, pulsujący, silny ból głowy trwający od 4 do 72 godzin,
- nudności i/lub wymioty,
nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, w tym światło, hałas, zapachy, ruch.
Rozpoznanie migreny wymaga przeprowadzenia złożonej diagnostyki różnicowej, pozwalającej wykluczyć występowanie innych schorzeń, w tym klasterowego bólu głowy oraz napięciowego bólu głowy.
Należy przy tym podkreślić, że migrena może mieć charakter epizodyczny lub przewlekły, a skuteczność leczenia zależy od odpowiedniego rozpoznania.
Migrena z aurą czy bez aury?
Najczęstszą postacią migreny jest migrena bez aury, występująca u 85% pacjentów. Z kolei migrena z aurą dotyka 15% pacjentów, a w jej przebiegu, oprócz typowych dolegliwości bólowych muszą wystąpić co najmniej dwa objawy (w pełni odwracalne) z pnia mózgu, w tym zawroty głowy, szumy uszne, osłabienie słuchu, zaburzenia mowy, zaburzenie widzenia, zaburzenia koordynacji i równowagi lub obniżenie poziomu świadomości. Zwykle w przebiegu aury pacjenci zgłaszają występowanie mroczków lub dokuczliwych błysków świetlnych i/lub plam pojawiających się w jednej połowie pola widzenia. Aurze towarzyszyć mogą również światłowstręt oraz drgania obrazu, a niekiedy nawet omamy wzrokowe.
Dodatkowo, aby możliwe było rozpoznanie migreny z aurą, ta powinna spełnić poniższe kryteria:
- występowanie co najmniej dwóch napadów, spełniających co najmniej 2 z 4 kryteriów:
- co najmniej jeden z objawów aury ma charakter jednostronny,
- co najmniej jeden objaw aury migrenowej rozwija się stopniowo, jednak nie dłużej niż 5 minut lub powyżej 5 minut w przypadku pojawienia się kilku objawów,
- objawy aury utrzymują się od 5 do 60 minut (w przypadku występowania kilku objawów, te mogą się utrzymywać proporcjonalnie dłużej),
- dolegliwości bólowe pojawiają się już podczas trwania aury lub do 60 minut od chwili ustąpienia aury.
Leczenie migreny z aurą
Leczenie migreny z aurą, podobnie jak leczenie migreny ogółem, może przebiegać zgodnie z jednym z powszechnie stosowanych schematów – jako leczenie doraźne, którego celem jest przerwanie bólu, oraz leczenie profilaktyczne, którego celem jest zapobieganie kolejnym napadom migreny. Wybór odpowiedniej formy terapii uzależniony jest od częstotliwości występowania napadów. W przypadku migreny epizodycznej, zastosowanie mają preparaty o działaniu doraźnym, z kolei w przypadku migreny przewlekłej konieczne może się okazać wdrożenie kuracji profilaktycznej.
W terapii doraźnej pacjenci mogą stosować ogólnodostępne preparaty o działaniu przeciwbólowym. Preparaty przeciwbólowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen) najlepiej stosować do 15 minut od pojawienia się bólu, aby zminimalizować ryzyko nasilenia się objawów migreny.
W łagodzeniu dolegliwości bólowych w przebiegu napadu migreny warto sięgnąć w szczególności po leki swoiste, dedykowane wyłącznie do leczenia migreny – tryptany. Jednym z preparatów dostępnych bez recepty, zawierających tryptan jest Nomigren. Zawarty w Nomigren almotryptan – łagodzi dolegliwości bólowe w przebiegu ostrych napadów migreny, również tych z aurą. Należy podkreślić, że lek nie tylko uśmierza ból, ale również niweluje szereg dolegliwości towarzyszących migrenie, w tym nudności oraz nadwrażliwości na światło i dźwięki
Leczenie profilaktyczne migreny z aurą ma na celu zmniejszenie częstotliwości występowania napadów migreny w przebiegu migreny przewlekłej. W terapii tej pacjenci każdego dnia stosują odpowiednio dobrane preparaty, których celem jest tłumienie aktywności nocyceptywnej nerwu trójdzielnego, będącego głównym elementem patogenetycznym migreny.
Na sam koniec warto podkreślić, że dla uzyskania najlepszych rezultatów, leczenie migreny, również z aurą powinno być każdorazowo dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Odpowiednio dobrane leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko nadużywania leków przeciwbólowych oraz poprawia jakość życia pacjenta z migreną.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nomigren 12,5 mg, tabletki powlekane. Skład: Każda tabletka zawiera 12,5 mg alomtryptanu (Almotriptanum) w postaci almotryptanu jabłczanu. Wskazania do stosowania: Doraźne leczenie bólu głowy w ostrych napadach migreny z aurą lub bez aury. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano migrenę inną niż migrena podstawna, hemiplegiczna lub oftalmoplegiczna. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 WROCŁAW, ul. Żmigrodzka 242 E.