Together Magazyn » Zdrowie » Masaż dla dzieci – czy warto masować najmłodszych?
masaż dla najmłodszych

Masaż dla dzieci – czy warto masować najmłodszych?

Wiele osób korzysta regularnie z dobroczynnych właściwości masażu, który stosuje się zarówno do relaksu, jak i w procesie rehabilitacji. Okazuje się również, że terapia manualna bywa bardzo korzystna w przypadku najmłodszych pacjentów.

Jakie masaże można zastosować u dzieci? Jakie korzyści przynoszą i kiedy powinno się na nie zapisać? O tym napiszemy poniżej.

Czy masaż jest bezpieczny dla dzieci?

Spore grono rodziców obawia się wykonywania masażu samodzielnie ze strachu, że zrobi krzywdę swoim dzieciom. Tak naprawdę jednak dobrze przeprowadzony zabieg manualny potrafi przynosić wiele korzyści już od pierwszych dni życia pociechy. Istnieje wiele szkół i kursów, pokazujących, jak najlepiej masować noworodki, niemowlęta i starsze dzieci. Można również skorzystać ze wsparcia specjalistów. Bez trudu da się bowiem znaleźć miejsca, gdzie realizuje się profesjonalne masaże dla dzieci.

Oczywiście każdy zabieg powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb najmłodszych – pod względem zakresu, długości, siły nacisku i używanych preparatów (np. olejków zapachowych). Tylko wówczas pozwala osiągnąć dobre rezultaty.

Jakie masaże są najkorzystniejsze dla najmłodszych?

W przypadku dzieci najczęściej wykonuje się masaże relaksacyjne, opierające się na klasycznych technikach, realizowane jednak delikatnymi, płynnymi ruchami o niewielkim natężeniu. Zdecydowanie unika się intensywnych masaży tkanek głębokich.

Świetnym rozwiązaniem bywają na przykład zabiegi relaksacyjne olejowe, które oferują choćby gabinety masażu na GabinetyMasazu.pl. Wykonuje się je w wersji klasycznej. Można również zdecydować się na zabiegi orientalne, a zwłaszcza masaż tajski olejowy. Dzięki takim terapiom zyskuje się nie tylko standardowe korzyści, płynące z prawidłowo zrealizowanego masażu. Równocześnie oliwka nawilża i odżywia skórę oraz wprowadza do zabiegu elementy aromaterapii, kojącej zmysły, uspokajającej lub pobudzającej i sprzyjającej koncentracji – w zależności od wybranego produktu.

Istnieje też szczególny rodzaj masażu dla dzieci, dedykowany przede wszystkim niemowlętom. Mowa oczywiście o bardzo popularnym relaksacyjnym masażu Shantala, który da się regularnie wykonywać nawet w domu już od pierwszych dni życia malucha. Zabieg ten wywodzi się z indyjskiej tradycji, wykonuje się go na gołą skórę, używając do tego ciepłych olejków. Co istotne masaż powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy przynosi on dziecku przyjemność. Jeśli staje się ono marudne i płacze, lepiej przerwać masowanie.

Jakie korzyści przynosi masaż dla dzieci?

Co można uzyskać dzięki masażom relaksacyjnym dla dzieci? Z jednej strony to sposób na wyciszenie i odprężenie najmłodszych. Z pomocą terapii manualnych da się zredukować poziom stresu, poprawić samopoczucie i uspokoić pociechę. Masaż wykonywany przez rodziców niejednokrotnie staje się pięknym momentem i sposobem na budowanie trwałych więzi między opiekunami a potomstwem.

Jak jeszcze masaż wpływa na małego pacjenta? Z pomocą rytmicznych, delikatnych ruchów masażysta jest w stanie zniwelować napięcie mięśniowe, co przekłada się na rozluźnienie mięśni i stawów oraz usunięcie rozmaitych dolegliwości bólowych. Prawidłowo zrealizowany masaż zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów, przynosząc większą elastyczność tkanek. Przydaje się to u najmłodszych, ale też starszych dzieci – uprawiających sporty czy uwielbiających aktywność fizyczną podczas zabawy.

Masaż przynosi szereg dodatkowych korzyści. Przede wszystkim pobudza pracę układu krwionośnego i limfatycznego, wspiera krążenie krwi (lepsze dotlenienie tkanek), ale też stymuluje przepływ chłonki (szybsze usuwanie toksyn, poprawa działania układu immunologicznego).

Wiele profesjonalnych zabiegów, realizowanych przez doświadczonych specjalistów, wspiera proces rehabilitacji. Masaż pomaga zmniejszać wady postawy, powrócić do pełni sił i sprawności po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Bywa ponadto wsparciem do osiągnięcia optymalnej wagi ciała (przyspieszenie metabolizmu, detoksykacja organizmu).

Masaż wpływa na cały organizm, stając się sposobem na relaks i wyciszenie oraz elementem rozmaitych terapii rehabilitacyjnych.

Wsparcie dla młodszych i starszych pociech – skuteczne terapie manualne

Masaże nie są bynajmniej zabiegiem zarezerwowanym wyłącznie dla dorosłych. Powinny z nich korzystać również dzieci. Należy tylko wybrać odpowiedni rodzaj terapii, dopasowany do potrzeb małego pacjenta, by również on mógł cieszyć się zaletami płynącymi z rozmaitych terapii manualnych w domu lub gabinecie masażysty.

Oceń