Warto pamiętać, że trądzik to problem nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych. To, w którym miejscu pojawia się trądzik może nam wiele powiedzieć o ogólnym stanie naszego zdrowia. Organizm w ten sposób sygnalizuje nam np. że potrzebna jest zmiana nawyków żywieniowych.
Trądzik występuje najczęściej na twarzy czy plecach. Czasem też w jednym miejscu jest go zdecydowanie więcej niż w innym np. wypryski pojawiają się często na czole, a na pozostałej część twarzy problem nie jest tak zauważalny. Miejsce pojawienia się wyprysków zwykle nie jest przypadkowe, zwłaszcza jeśli do tej pory trądzik się nie pojawiał. Poprzez trądzik organizm może nam sygnalizować o problemach, które występują w organizmie. Dodatkowo mapa trądziku może też być dla nas informacją, co jest przyczyną trądziku i jak najłatwiej go zwalczyć. W jakich miejscach najczęściej pojawia się trądzik i co to oznacza?
Czoło
Wypryski na czole to bardzo często problemy z układem pokarmowym i konieczność zmiany nawyków żywieniowych. Może to być spowodowane np. nieprawidłową pracą jelit albo alergią pokarmową. Wypryski w okolicach czoła są często wywołane np. zbyt częstym jedzeniem nabiału, przetworzonych produktów, napojów gazowanych czy fast foodów. Warto więc zadbać o bardziej zdrową dietę, a także pić dużo wody. Ważna będzie też regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu.
Policzki
Problemy skórne pojawiające się na policzkach to często efekt reakcji alergicznej. Przyczyną może być tutaj nietolerancja pokarmowa np. na nabiał czy niektóre zboża. Aby dowiedzieć się, co dokładnie nam nie służy, warto zrobić testy alergiczne. Problemu nietolerancji pokarmowych nie należy lekceważyć, gdyż mogą się one przerodzić w problemy z żołądkiem czy wątrobą. Stany zapalne czy wypryski na policzkach to też często efekt niezdrowego stylu życia np. palenia papierosów, a także narażania skóry twarzy na zanieczyszczenia. Jeśli wypryski pojawiają się w okolicach brody, to może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.
Nos
Trądzik pojawiający się w okolicy nosa może mieć wiele przyczyn. Często jest to oznaka podwyższonego cholesterolu lub problemów z ciśnieniem, a także np. niedoborów witaminy B. Jeśli wypryski na nosie regularnie się pojawiają to warto też ograniczyć produkty bogate w cukier, zrezygnować z tłustego jedzenia, a także w miarę możliwości ograniczyć stres. W codziennej diecie warto postawić na ryby i owoce morza oraz inne produkty bogate w kwasy omega-3. Jeśli trądzik pojawia się w górnej części nosa lub między brwiami to może to być sygnał, że wątroba jest zbyt obciążona i należy np. ograniczyć tłuste potrawy oraz spożycie alkoholu. Wypryski pod oczami, a także cienie i opuchnięcia mogą z kolei oznaczać problemy z nerkami oraz zatrzymywanie się wody w organizmie.
Jak zwalczyć trądzik?
Chcąc zwalczyć trądzik trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Skóra musi być zawsze dokładnie oczyszczona, należy też od czasu do czasu stosować peeling, a także przemywać twarz tonikiem. Warto codziennie stosować krem nawilżający, dobrany odpowiednio do potrzeb skóry. Kosmetyki do skóry trądzikowej powinny nawilżać, odżywiać, zwężać pory i redukować ilość sebum, a dodatkowo koić zmiany skórne, tak aby były one mniej widoczne, a skóra bardziej odporna na podrażnienia czy zanieczyszczenia. Trądziku można się również pozbyć stosując doustnie leki, nie należy tego jednak robić na własną rękę, tylko za każdym razem skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni lek oraz doradzi co robić, aby skutki trądziku były jak najmniej odczuwalne oraz aby uniknąć trądziku w przyszłości.