Maltańczyk jest jedną z popularniejszych ras wybieranych do domu do towarzystwa. Niewielkich rozmiarów, śnieżnobiały piesek staje się szybko ulubieńcem domowników. Zwierzęta bardzo mocno przyzwyczajają się do swoich właścicieli, a ich wygląd często nie odzwierciedla prawdziwego charakteru.
Maltańczyk, mimo niewielkich rozmiarów i uroczego wyglądu, to pies z mocnym i trudnym charakterem. Często dopiero po tym jak zadomowi się w nowym miejscu, pokazuje że musi być zawsze w centrum uwagi.
Maltańczyk – piesek arystokracji
Maltańczyk, wbrew powszechnym opiniom wcale nie pochodzi z Malty. Jego nazwa oznacza “przystań”. Już w starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie wykorzystywano te niewielkich rozmiarów psy do łapania gryzoni. Przez swój niezwykły wygląd szybko stały się maskotką ówczesnej i późniejszej arystokracji, jako wyjątkowo urodziwe zwierzęta do towarzystwa. Z tą opinią przetrwały do dziś.
Rasa szczególnie zwraca uwagę niewielkim wzrostem i śnieżnobiałą długą sierścią. Puszysty “włos” sprawia, że pies wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Maltańczyki są inteligentne, towarzyskie i wymagają od swoich właścicieli dużo uwagi, towarzysząc im wszędzie – podczas jedzenia, spacerów, snu itp. Lubią głaskanie, przytulanie, a przy tym nie mają obaw przed dużo większymi psami. Są idealnymi towarzyszami dla dorosłych, dzieci i innych zwierząt, które mieszkają w domu.
Psy rasy maltańskiej wymagają jednak właściwego żywienia i specjalistycznej karmy. Często domowe jedzenie nie jest dla nich właściwe. Zamiast dokarmiać je przy stole, lepiej zakupić gotową karmę, przeznaczoną dla małych ras, która zawiera wszelkie niezbędne składniki.
Zwierzę do towarzystwa
Maltańczyki, jako zwierzęta domowe, bardzo dobrze dogadują się z innymi mieszkańcami tego samego miejsca. Jeśl ktoś posiada kota, nie powinien się obawiać, że pies będzie przysłowiowo uprzykrzał mu życie – przewaga będzie raczej po tej drugiej stronie. Rasa maltańska bardzo szybko dogaduje się z innymi zwierzętami i jest zawsze chętna do wspólnej zabawy. To dodatkowa zaleta tych psów, które w ten sposób nie będą tak bardzo domagać się uwagi ze strony swoich właścicieli. Dodatkowo zostawione same w domu będą miały się z kim bawić.
Pies jest idealny dla alergików, którzy mają uczulenie na sierść zwierząt, ponieważ nie mają podszerstka. Ważne jednak aby przed zakupem psa, spędzić trochę czasu w jego towarzystwie. Należy pamiętać, że nie tylko sierść uczula, ale również ślina i odchody. Tak naprawdę nie ma psów całkowicie hipoalergicznych i może okazać się, że nawet Maltańczyk będzie wywoływał objawy uczulenia, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Podobnie jest z kotami niektórych ras, które również dedykowane są dla alergików np. rasa brytyjska. Zanim zwierzę na stałe wprowadzi się do domu, dobrym nawykiem jest spędzenie dłuższej chwili w hodowli, gdzie najłatwiej o wystąpienie objawów uczulenia. Może okazać się, że objawy wystąpią nie po kontakcie z sierścią, ale inną wydzieliną tych zwierząt.
Czytaj więcej: Medjugorie – jak religia wpłynęła na oblicze tego miejsca?