Lutownice należą do kategorii elektronarzędzi o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Stanowią nieocenioną pomoc w wielu zakładach pracy oraz na wielu stanowiskach. Korzystają z nich elektrycy, instalatorzy, montażyści, konstruktorzy, elektronicy oraz liczni inni specjaliści z rozmaitych branż. Zakup lutownicy powinien być dokładnie przemyślany, w czym pomóc może zapoznanie się najważniejszym parapetami zakupowymi. Poniżej staramy się rozwinąć ten temat oraz udzielić porad skierowanych do wszystkich osób planujących zakup lutownicy lub stacji lutowniczej.
Lutowanie – ABC najważniejszych informacji
Jak sama nazwa wskazuje, lutownice i stacje lutownicze wykorzystuje się do łączenia (spajania) różnych elementów metalowych. Używane w tym celu spoiwo to lut, którego temperatura topnienia jest niższa niż temperatura łączonych obiektów. Dzięki temu, w trakcie lutowania nie dochodzi do deformacji ich powierzchni, która pozostaje nienaruszona.
Poszczególne urządzenia można podzielić w zależności od zakresu temperatur, które są w stanie wytworzyć. Wyróżniamy pod tym względem lutownice do lutowania miękkiego, czyli poniżej 450 stopni C. Urządzenia te pracują zazwyczaj w przedziale 250-330 stopni, a ich zadaniem jest lutowanie przewodów, elementów układów elektronicznych, blach dachowych, złączy oraz innych obiektów.
Drugą kategorię tworzą urządzenia do lutowania twardego, czyli powyżej 450 stopni C. Znajdują zastosowanie w pracy z wyjątkowo wymagającymi materiałami – stalą molibdenową, wolframem, niklem, miedzią, złotem i srebrem. Niekiedy też wyróżnia się lutownice i stacje przeznaczone do lutowania wysokotemperaturowego, którego zakres przekracza 900 stopni C.
Zastosowanie lutownic i ich konstrukcja
Lutownice mogą różnić się także przeznaczeniem oraz konstrukcją. Choć jest to temat skomplikowany, przedstawimy pigułkę skondensowanych informacji w tym zakresie.
Lutownice grzałkowe, nazywane również oporowymi, są wykorzystywane najchętniej. Są to także modele najtańsze, w których konstrukcji znajduje się grzałka oraz przewodzący ciepło drut. Dzięki zastosowaniu prostego zasilacza urządzenia takie są lekkie i nadają się do wykorzystania także w domowym warsztacie lub prywatnej pracowni. Są idealne dla początkujących techników, montażystów i hobbystów.
Lutownice transformatorowe to urządzenia wysoce uniwersalne, o odmiennej konstrukcji i sposobie działania. Obecny w nich grot lutowniczy transportuje energię elektryczną o zwiększonym natężeniu, co prowadzi do szybkiego nagrzania grotu. Stacje takie mogą być wykorzystywane do wykonywania bardziej zaawansowanych działań – naprawy pojazdów i urządzeń mechanicznych.
Lutownice na gaz (propan-butan) to urządzenia nie wymagające podpięcia do sieci elektrycznej. Dzięki temu są wyjątkowo wygodne w czasie użytku, można dotrzeć nimi do trudno dostępnych miejsc i zakamarków, a także wykonywać bardzo precyzyjne lutowania.
Stacje lutownicze to bardziej zaawansowane sprzęty, w których konstrukcji znajdują się dodatkowe kolby lutownicze oraz panel sterowania. Mogą także posiadać odsysacze szkodliwych oparów, lampy powiększające i inne akcesoria lub elementy dodatkowe. Polecamy zwłaszcza stacje lutownicze w sklepie elektronicznym Botland, wśród których znajdują się modele uniwersalne wykorzystujące kolby zasilane gorącym powietrzem.