Together Magazyn » Aktualności » Lodówka dla dużej rodziny – jak wybrać?

Lodówka dla dużej rodziny – jak wybrać?

Jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę kupując dużą, rodzinną lodówkę. Dzięki temu odniesiemy pożytek zarówno my, jak i środowisko.

Rodzinne lodówki charakteryzują się dużą pojemnością (powyżej 300 litrów), w związku z czym jedną z pierwszych cech, na które warto zwrócić uwagę, to podwójne drzwi na jednym lub dwóch poziomach. W niektórych modelach stosowane są nawet drzwi podwójne: zewnętrzne, które zapewniają dostęp do najczęściej używanych produktów i wewnętrzne (najczęściej szklane). Niektóre modele zapewniają też dostęp do pojemników z sokami bez potrzeby otwierania drzwi (zewnętrzny kranik). Dzięki tym rozwiązaniom w naturalny sposób oszczędzamy energię, ponieważ częste otwieranie lodówki wpływa na temperaturę wnętrza. Energooszczędnym standardem jest stosowane też oświetlenie ledowe.

Współczesne lodówki dobrej klasy właściwie nie wymagają rozmrażania. Ich praca jest praktycznie niesłyszalna, zaś specjalne szuflady lub strefy, w których programujemy określoną temperaturę i wilgotność powietrza, sprawiają, że warzywa dłużej utrzymują świeżość. Niektórych klientów zainteresują także modele, które wyposażone są w automatyczne kostkarki do lodu.

W zamrażalnikach coraz częściej stosowane są także systemy wentylacyjne (w zależności od producenta funkcjonują pod różnymi nazwami, takimi jak No Frost lub Frost Free), które usuwają niepożądaną wilgoć, dzięki czemu w zamrażalniku po prostu nie powstaje lód.

Wyświetlacze lodówek umożliwiają dotykowe sterowanie temperaturą, a w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach znajdziemy nawet wbudowany głośnik, który może odtwarzać muzykę z Internetu i rozwiązania zapewniające możliwość wyświetlenia obrazu z telewizora (wymaga to oczywiście wierności określonej marce produktów).

Można też zamówić już w Trójmieście lodówkę Family Hub, która potrafi zapamiętać zawartość półek, zamówić zakupy przez Internet, a także wyświetlić komunikat o mijającym terminie spożycia przechowywanych w niej produktów. Trzy zamontowane w niej aparaty fotograficzne rejestrują obraz wnętrza urządzenia po każdym zamknięciu jego drzwi, użytkownik może więc w każdej chwili wyświetlić jej zawartość na smartfonie, aby sprawdzić czego brakuje. Sprzedawcy w lokalnych sklepach zauważają jednak, że określenia Smart i Wi-Fi w kontekście sprzętu AGD, nadal częściej potrafią zniechęcić niż zainteresować trójmiejskich klientów. Co jednak najważniejsze, na wiele wspomnianych rozwiązań można trafić już w modelach lodówek ze średniego przedziału cenowego (około 3-4 tysiące złotych).

Oceń