Ból kolana to jedna z najdokuczliwszych dolegliwości ludzkiego ciała, która nie tylko potrafi skutecznie obniżyć nastrój, ale również utrudnić życie. W końcu to właśnie kolana w dużej mierze odpowiadają za naszą mobilność oraz zdolność poruszania się, więc jakiekolwiek niedomaganie z ich strony znacznie obniża nasz komfort.
Ból kolana nie tylko można, ale wręcz trzeba leczyć. Oczywiście kiedy tylko stawy zaczną Ci dokuczać, warto natychmiast zdiagnozować przyczynę tego stanu rzeczy. Ale w międzyczasie możesz pomóc sobie domowymi metodami oraz lekami dostępnymi bez recepty.
Nie wiesz, jaki środek wybrać? Zapraszamy do lektury!
Najczęstsze przyczyny bólu kolana
Ból kolana może być wywołany przez różne czynniki, dlatego prawidłowa diagnoza jest niezbędna, bo tylko wtedy można podjąć leczenie dopasowane do potrzeb osoby chorej.
U osób młodych i sprawnych za ból kolana najczęściej odpowiadają różnego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak stłuczenia, zwichnięcia czy skręcenia. Nieodpowiednio leczone, mogą prowadzić do problemów w przyszłości. Częstą dolegliwością, zwłaszcza wśród osób intensywnie ćwiczących, jest także zapalenie ścięgien czy przeciążenie stawów.
W przypadku osób starszych bóle kolan często są związane z degeneracją układu kostnego, spowodowanego obniżoną produkcją mazi. Seniorom często dokucza artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów lub inne choroby wynikające z zaawansowanego wieku.
Warto też dodać, że wszelkie problemy z układem kostno-stawowym nierzadko spowodowane są siedzącym trybem życia. Dlatego jeśli masz pracę biurową, nie zaniedbuj codziennej aktywności fizycznej!
Domowe sposoby na ból kolana
W przypadku urazów mechanicznych czy przeciążenia stawu, najlepszym lekarstwem jest odpoczynek. Można również przyjmować łagodne leki przeciwzapalne, stosować zimne lub ciepłe okłady oraz nosić opaskę uciskową, która pomoże odciążyć staw.
Jeśli dolegliwości spowodowane są stanami zapalnymi, możesz dodatkowo wesprzeć organizm, stosując dietę przeciwzapalną. Jadłospis bogaty w świeże owoce i warzywa oraz kwasy omega-3 pomogą Twojemu ciału w zwalczaniu infekcji, a przy okazji wesprą zdrowie układu kostno-stawowego.
W konsultacji z lekarzem możesz też stosować suplementy poprawiające zdrowie stawów, jak glukozamina czy kolagen.
Zobacz: Domowe sposoby na bóle stawów
Leki bez recepty – jakie wybrać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku bólu kolana możesz stosować łagodne leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ze środków doustnych warto zwrócić uwagę na paracetamol, który działa przeciwbólowo czy ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Często i chętnie stosowane są też różne maści i żele. Warto wybierać te o działaniu wielokierunkowym, jak na przykład Bals Sulphur Żel 300 g. Preparat działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Skuteczność zawdzięcza solance – wodzie siarczkowej, chlorkowo-sodowej i jodkowej, która posiada silne właściwości lecznicze. Jony siarki przenikają do chrząstki stawowej przez skórę, skutecznie wspierając jej regenerację.
Preparatem, na który także warto zwrócić uwagę, jest maść borowinowa. Wykazuje podobne, wielokierunkowe działanie, jak Bals Sulphur Żel, a dzięki zawartości aktywnych biologicznie kwasów humusowych i soli mineralnych, ciał estrogennych, garbników i mikroelementów wspiera zdrowie kości i stawów.