Prawie połowa Polaków zmaga się z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Jeśli jesteś w tej grupie, z pewnością myślałeś o laserowej korekcji. Jakiś czas temu na rynek weszła nowoczesna metoda, nosząca nazwę femtoLASIK. To unowocześniona forma starszej metody LASIK. Czym się różni? Jest przede wszystkim dużo bezpieczniejsza i skuteczniejsza. Dolegliwości po zabiegu są znacznie mniejsze, a stan gojenia szybszy, dzięki czemu do normalnego trybu życia można wrócić po naprawdę krótkim czasie.
FemtoLASIK – co to za metoda?
FemtoLASIK to unowocześniona wersja klasycznej metody LASIK, pozwalająca na szybsze gojenie i mniej „efektów świetlnych” w trakcie gojenia. Różnica polega na sposobie przygotowania rogówki oka do zabiegu – cięcie ostrzem mikrokeratomu zastąpione jest przez wyjątkowo precyzyjny, sterowany komputerowo laser femtosekundowy. iLASIK to najbardziej zindywidualizowany zabieg FemtoLASIK dostępny obecnie na świecie. Pacjenci, którzy wybrali iLASIK doświadczają najszybszego gojenia, wcześniej odzyskują stabilną ostrość wzroku oraz rzadziej cierpią z powodu syndromu suchego oka niż w przypadku mniej indywidualizowanych metod laserowej korekcji wzroku. Większość pacjentów funkcjonuje normalnie już następnego dnia po zabiegu. iLASIK to też jedyna metoda laserowej korekcji wzroku akceptowana przez NASA oraz amerykańskie wojsko i marynarkę wojenną. Za pomocą laserowej korekcji wzroku można usunąć wady do -13,0 dioptrii krótkowzroczności, +6,0 nadwzroczności oraz +/- 6,0 cylindrów astygmatyzmu.
Najważniejsze korzyści nowoczesnych technik korekcji laserowej
- Szybsza rekonwalescencja
- Mniejsze dolegliwości po zabiegu
- Brak konieczności używania ostrza mikrokeratomu
- Korekcja bardzo dużej wady wzroku, także przy cienkiej rogówce i dużej średnicy źrenicy
- Korekcja bardzo małej wady wzroku
Laserowa korekcja wzroku daje możliwość bądź pełnego wyeliminowania konieczności noszenia okularów lub soczewek lub też maksymalnego zminimalizowania tej potrzeby.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Należy się tu odwołać do niczego innego jak właśnie do zasad optyki. U osób cierpiących na daleko- lub krótkowzroczność promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, co prowadzi do powstania nieostrego obrazu. Natomiast u osób zdrowych promienie te skupiają się na siatkówce, gdyż są załamywane na rogówce gałki ocznej. Laserowa korekcja wzorku ma zatem na celu zmianę kształtu rogówki w ten sposób, aby promienie przez nią załamywane skupiały się i padały na siatkówkę.
Zabieg ten służy do korygowania krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Należy jednak wiedzieć, że laserowa korekcja nie pomoże w przypadku starczowzroczności, gdyż wraz z wiekiem zanika elastyczność soczewki, przez co oko traci zdolność dobrego widzenia zarówno z daleka jak i bliska.
Jak przebiega zabieg laserowej korekty wzroku? Poszczególne etapy krok po kroku
Do tego zabiegu mogą przystąpić jedynie osoby, które przeszyły badania kwalifikacyjne. Rozumie się przez to ogólny wywiad na temat stanu zdrowia oraz specjalistyczne badania okulistyczne. Co ważne, laserowa korekcja dostępna jest dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Wynika to z tego, że na wcześniejszych etapach wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać, co utrudnia ich kwalifikację.
Do przeciwwskazań zalicza się między innymi cukrzycę, silne alergie, niektóre choroby autoimmunologiczne, wirusowe zapalenie rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka.
- Pierwszym etapem są oczywiście badania kwalifikujące, które decydują, czy pacjent może zostać poddany temu zabiegowi.
- Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po podaniu specjalnych kropli znieczulających do oczu następuje rozszerzenie oraz unieruchomienie powiek.
- Kolejnym etapem jest użycie lasera. Moc wiązki światła laserowego jest dobierana indywidualnie dla każdego z pacjentów na podstawie wcześniejszych badań. Częstotliwość z jaką działa laser to 750 Hz i koryguje 1 dioptrię w ciągu 1,5 sekundy, co sprawia, że zabieg jest przebiega sprawnie i szybko. Co ważne, jest on w pełni bezpieczny, ponieważ laser posiada system śledzenia ruchów gałki ocznej w aż 6 płaszczyznach. Całość odbywa się bezdotykowo, czyli bez konieczności dotykania oka.
Cały zabieg trwa dosłownie kilkanaście minut oraz zapewnia długotrwałe efekty. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, który poza bezpieczeństwem gwarantuje również natychmiastowe efekty. Kolejną zaletą jest także krótki czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może bardzo szybko powrócić do codziennych czynności.