Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Klimatyzator przenośny czy ścienny: jaki wybrać?

Klimatyzator przenośny czy ścienny: jaki wybrać?

O temperaturze wewnątrz pomieszczenia decyduje wiele czynników, między innymi nasłonecznienie, obecność urządzeń emitujących ciepło czy temperatura na zewnątrz. Zakup odpowiedniego klimatyzatora rozwiąże problem stałej i wysokiej temperatury nie tylko w mieszkaniu, ale także w pomieszczeniach biurowych lub gospodarczych.

Wysokie temperatury doskwierają osobom przebywającym w pomieszczeniach mieszkalnych, a także utrudniają pracę biurową i prowadzenie własnego biznesu. W tej sytuacji pomocne może okazać się skorzystanie z klimatyzatorów. Zarówno klimatyzatory przenośne, jak i ścienne mają swoje zalety, aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, należy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych urządzeń oraz ich parametrami, takimi jak moc, poziom hałasu czy mobilność. Podczas wyboru klimatyzatora warto skorzystać z profesjonalnej pomocy u takich sprzedawców, jak np. Leroy Merlin. Poza fachowymi poradami na temat właściwości urządzenia istnieje także możliwość montażu instalacji przez specjalistę, gdy jest to niezbędne. Przed wizytą w renomowanych punktach sprzedaży można też zapoznać się z podstawowymi cechami klimatyzatorów przenośnych i ściennych.

 

Klimatyzatory przenośne

 

Chłodzące urządzenia przenośne działają na zasadzie usunięcia ciepłego powietrza przez elastyczną rurę z wylotem umieszczonym na zewnątrz pomieszczenia – zazwyczaj przez uchylone okno – i wtłaczaniu schłodzonego (źródło: http://www.e-instalacje.pl/a/jaki-klimatyzator-wybrac-3722.html). Klimatyzatory przenośne w znacznej części przypadków mają niższą moc chłodzącą od swoich ściennych odpowiedników, co pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jedynie o niewielkim metrażu. W przypadku urządzenia przenośnego wyższy jest także poziom hałasu generowany podczas pracy klimatyzatora, co ma duże znaczenie w przypadku wykonywania pracy umysłowej wykonywanej w biurach. Z kolei niewątpliwym atutem takiego sprzętu chłodzącego jest jego mobilność – można swobodnie go przemieszczać stosownie do wymagań lub schować, gdy nie jest już potrzebny. Takie rozwiązanie sprawia, że klimatyzator może podążać bezpośrednio za osobą do pokoju, sypialni czy kuchni, skupiając się na chłodzeniu tylko jednego pomieszczenia. Urządzenia przenośne doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, pokojach hotelowych lub małych biurach.

 

Klimatyzatory ścienne

 

Urządzenia montowane na ścianie składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest montowana na ścianie wewnątrz pomieszczenia i odpowiada za wprowadzenie schłodzonego powietrza do wnętrza. Jednostka zewnętrza montowana jest na zewnątrz budynku, np. na balkonie, dachu lub kominie i odprowadza gorące powietrze na zewnątrz. Obie jednostki są połączone ze sobą rurami. Warto przed montażem przemyśleć ich położenie względem siebie, aby nie okazało się konieczne przeprowadzenie skomplikowanych prac budowlanych. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie obu jednostek jak najbliżej siebie. Moc urządzeń ściennych jest na tyle duża, aby schładzać pomieszczenia o dużym metrażu, o silnym nasłonecznieniu i przy pracujących urządzeniach emitujących ciepło. Dobrze sprawdzają się w firmach takich, jak salon kosmetyczny, fryzjer, restauracja czy sklep, gdzie pracują lodówki, kuchnie i suszarki emitujące duże ilości ciepła. Poziom hałasu generowanego przez klimatyzator ścienny wewnątrz pomieszczenia jest bardzo niski, co pozwala na zastosowanie go w miejscu, gdzie klienci cenią sobie ciszę i spokój. Minusem klimatyzatora ściennego jest brak mobilności. Poza tym, przeniesienie urządzenia wiąże się z demontażem oraz ponowną instalacją z pomocą fachowca (źródło: https://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/klimatyzacja-w-domu-jaki-klimatyzator-wybrac-split-czy-przenosny-aa-JKsg-Z3jd-mYwC.html).

5/5 – (1 głosów)