Together Magazyn » Zdrowie » Kiedy warto iść do okulisty?
Tired overworked young woman employee rubbing her eyes suffering

Kiedy warto iść do okulisty?

„Wzrok” – to chyba najczęstsza odpowiedź na pytanie o najważniejszy zmysł. Nie ma się czemu dziwić: możliwość widzenia otoczenia daje nie tylko szansę na poznawanie świata w całym jego pięknie oraz komunikowania się, ale także zapewnia niezależność. Dlatego warto dbać o oczy. Kiedy udać się do okulisty? Jakie problemy ze wzrokiem mogą skłaniać do wizyty? Podpowiadamy.

Problemy z widzeniem – kiedy iść do okulisty?

Kiedy pierwsza wizyta u okulisty? Większość osób tego specjalistę odwiedziło po raz pierwszy jeszcze w dzieciństwie – np. w ramach badań kontrolnych.

Rutynowe wizyty jednak nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na niepokojące objawy, które mogą sugerować problemy ze wzrokiem. Jeśli zauważysz któryś z poniższych symptomów, koniecznie umów się na konsultację!

Objawami chorób oczu mogą być m.in.:

 • pogorszenie widzenia – np. osłabienie ostrości obrazu widzianego z daleka lub problemy z czytaniem/korzystanie ze smartfona, a także rozmycie konturów różnych elementów czy podwójne widzenie;
 • problemy ze wzrokiem w godzinach wieczornych;
 • bóle głowy, które mają związek z przeciążeniem wzroku;
 • pojawianie się w polu widzenia „artefaktów” – np. rozbłysków, ciemniejszych plamek itp., które utrzymują się przez dłuższy czas albo „aureoli” dookoła obserwowanych przedmiotów;
 • zawężenie pola widzenia lub jego zaciemnienie w środku;
 • pieczenie oczu, ból i zaczerwienienie.

Najpowszechniejsze choroby oczu

Powyższa lista symptomów koresponduje z objawami najbardziej typowych chorób oczu u ludzi. Na tej liście znajdują się m.in.:

 • zaćma (utrata ostrości widzenia, widzenie „za mgłą”, gorsze widzenie w nocy);
 • jaskra (tzw. efekt halo, widzenie tunelowe, gwałtowne pogorszenie wzroku, bóle oka i głowy);
 • zwyrodnienie plamki żółtej (problemy z widzeniem centralnym, zniekształcenie linii, zaciemnienie środka pola widzenia).

Warto też wspomnieć o chorobach wzroku bakteryjnych czy wirusowych, a zatem wszelkich infekcjach, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty widzenia. Chodzi np. o bakteryjne zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, ropną wydzieliną, wrażeniem napuchnięcia i uczucia ciała obcego.

Częstym problemem jest też zespół suchego oka, który może być powiązany z różnymi schorzeniami czy z przyjmowaniem określonych leków.

Co ile należy się umawiać na wizytę do okulisty?

Jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, wystarczą regularne, profilaktyczne wizyty u okulisty. Jak często powinny się odbywać? Osobom dorosłym, które nie mają problemów z oczami, zaleca się wizyty kontrolne raz na 2 lata, a seniorom – nawet co rok.

Kiedy pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem?

Obecnie zaleca się, aby maluchy po raz pierwszy pojawiły się u okulisty mniej więcej między 2. a 3. rokiem życia – oczywiście przy założeniu, że nie występują żadne niepokojące objawy. Jeżeli cokolwiek budzi niepokój rodziców na wcześniejszym etapie rozwoju pociechy – warto to skonsultować. Cena wizyty u okulisty prywatnie nie odbiega od kosztów konsultacji z innymi specjalistami, a specjaliści są też dostępni w ramach NFZ.

Jakie choroby oczu wymagają stałej kontroli okulisty?

Stała kontrola u okulisty jest potrzebna m.in. osobom z wadami wzroku – tak, aby kontrolować, czy problemy nie pogłębiają się i stale dopasowywać optymalną korekcję.

Regularnych, częstszych wizyt u okulisty wymagają także pacjenci, którzy:

 • są jednooczni (m.in. z uwagi na przeciążenie „zdrowego” oka);
 • zmagają się z jaskrą, retinopatią cukrzycową czy AMD;
 • noszą soczewki kontaktowe (korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem infekcji).

Profilaktyka chorób oczu

Chcesz się uchronić przed chorobami oczu i cieszyć się dobrym widzeniem na długie lata? Poza regularnymi wizytami u okulisty, zadbaj o higieniczny, zdrowy tryb życia. Istotne będą np.:

 • bezpieczna praca z komputerem – z częstymi przerwami na ćwiczenia oczu i odpowiednią odległością od ekranu (min. 70 cm);
 • ochrona oczu przed promieniowaniem UV, np. przez noszenie okularów przeciwsłonecznych;
 • higiena narządu wzroku – m.in. unikanie pocierania oczu, dotykania ich brudnymi rękami itp.;
 • dobrze zbilansowana dieta, bogata m.in. w luteinę, kwasy omega-3, karotenoidy oraz przeciwutleniacze;
 • aktywność fizyczna oraz unikanie używek.

Pamiętaj! Jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, nie zwlekaj. Skonsultuj się z okulistą, aby mieć pewność, że Twoje oczy są pod kontrolą.

Oceń