Laktacja jest procesem wydzielania mleka. U ciężarnych powinna się pojawić zaraz po porodzie, choć niektóre kobiety mogą mieć z nią problemy. Bardzo często dziecka nie udaje się nakarmić. Przydaje się wtedy patronażowa wizyta położnej, która udzieli fachowej porady laktacyjnej.
Problemy z karmieniem
Wiele ciężarnych ma kłopoty z karmieniem piersią. Wynika to nie tylko z braku umiejętności. U niektórych świeżo upieczonych mam nierzadko obserwuje się zaburzenia wydzielania mleka związane z zupełnie innymi czynnikami. Laktacja, czyli produkcja pokarmu, powinna się u ciężarnej pojawić zaraz po porodzie, jednakże jej wystąpienie może zaburzać stres, problemy z hormonami lub choroby współistniejące matki. Czasem ilość mleka jest niewystarczająca, aby nakarmić noworodka bądź u kobiety stwierdzono zanik brodawek sutkowych, co sprawia, że karmienie nie jest możliwe. W takich sytuacjach niezbędna jest porada laktacyjna. Tego rodzaju usługi świadczą wykwalifikowane położne.
Wizyta patronażowa położnej
Wizyta patronażowa położnej odbywa się po każdym porodzie. Jej zadaniem jest ocena ogólnego samopoczucia matki i dziecka, a także warunków, jakie panują w domowym zaciszu. Położna sprawdza także, czy rany powstałe podczas cesarskiego cięcia goją się prawidłowo. Jeśli ma jakieś wątpliwości, kieruje kobietę do odpowiedniego specjalisty. Podczas wizyty położnej można zapytać ją o wszystko, co wydaje się problematyczne. Położne chodzące na wizyty patronażowe mają lata doświadczenia w pracy, więc dane przez nich rady mogą być naprawdę przydatne.
Przez wiele lat wizyty patronażowe były realizowane przez placówki publiczne. W prywatnych bardzo często nie było ich w ogóle w ofercie. Obecnie prywatne kliniki porodowe wliczają tę usługę do pakietów porodowych lub proponują ją w zamian za niewielką opłatę dodatkową. Wszystko po to, aby zapewnić komfort kobiecie nie tylko podczas porodu, ale także podczas pierwszych dni w domu z maluchem.
Jak wygląda porada laktacyjna podczas wizyty położnej?
Porada laktacyjna jest wpisana w wizytę patronażową. Jeśli świeżo upieczona mama ma problemy z karmieniem piersią, może porozmawiać z położną na temat czynników, które zaburzają ten proces. Położna pokaże kobiecie, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, pielęgnować je oraz sprawdza jego odruch ssania. Gdy uzna, że jest on niewystarczający do normalnego przyjmowania pokarmu, może zalecić wizytę kontrolną u neonatologa.
Wizyta patronażowa położnej może rozwiązać wiele wątpliwości. Jest dobrowolna i zależy od opiekuna dziecka. Jednak trzeba mieć na uwadze, że odmowa może wzbudzić czujność u odwiedzającej. Istnieje bowiem ryzyko, że dziecko może mieć nieodpowiednie warunki do życia.