Together Magazyn » Zdrowie » Jakie metody wykorzystuje się w fizjoterapii?
Jakie metody wykorzystuje się w fizjoterapii?

Jakie metody wykorzystuje się w fizjoterapii?

Fizjoterapia dedykowana jest przede wszystkim osobom, które chcą wrócić do pełnej sprawności po odniesionej kontuzji lub poważnej choroby, choć korzystają z niej również sportowcy i pasjonaci aktywności fizycznej w celu utrzymania swojej formy. W zależności od potrzeb oraz stanu zdrowia konkretnego podopiecznego specjaliści stosują różne metody ćwiczeń, dlatego warto znać ich charakterystykę.

Proprioceptive Neuromuscular Facilitation – co to takiego?

Stosują ją specjaliści z całego świata ze względu na uniwersalność. Metoda sprawdza się zarówno u dorosłych, jak i dzieci i pomaga przywrócić sprawność ograniczoną przez osteoporozę, dyskopatię, choroby wrodzone lub schorzenia neurologiczne. PNF za każdym razem dostosowywana jest do potrzeb pacjenta, co zwiększa jej efektywność. Pozwala na zwiększenie siły mięśniowej, rozluźnienie napięć i zwiększenie zakresu ruchów poszczególnych partii ciała.

Metoda PNF koncentruje się na receptorach, które umożliwiają przyspieszenie reakcji zwrotnej układu nerwowego pacjenta. Najważniejsze zasady to:

  • wykorzystanie najmocniejszych stron podopiecznego,
  • ćwiczenia, które nie powodują bólu,
  • pozytywne nastawienie,
  • brak stresu,

Czym jest pragma?

Pragma to metoda, opierająca się na elektronicznym urządzeniu z regulowanym podnośnikiem oraz akcesoriach do ćwiczeń czynnych i biernych. Dzięki niemu można podciągnąć pacjenta do pozycji pionowej bez obciążania jego mięśni, kości oraz stawów. Pragma, podobnie jak metoda PNF, doskonale sprawdza się u dorosłych, jak i dzieci. Stworzona została przez lekarzy z myślą o osobach, które przeszły udar, doznały urazu rdzenia, cierpią na stwardnienie zanikowe boczne. Szczegółowe informacje na temat metody Pragma znaleźć można na stronie – https://www.orthosrehabilitacja.pl/.

Na czym polega terapia manualna?

Metoda ta przynosi dobre rezultaty u pacjentów, którzy zmagają się z patologicznymi zmianami w obrębie szkieletu – kości, stawów, mięśni oraz układu nerwowego obwodowego. Korzystają z niej głównie osoby z dysfunkcjami ortopedycznymi. Rodzaj oraz intensywność ćwiczeń zawsze dobierana jest do potrzeb, wieku oraz stanu podopiecznego. W metodzie manualnej stosuje się terapię pasywną bądź aktywną, Metoda ta ukierunkowana jest przede wszystkim na wyeliminowanie konkretnego problemu. Jeśli zatem pacjent zmaga się z bólami stawów, wówczas ustąpienie tej dolegliwości stanowi główną oś terapii. Następnie, przygotowany jest odpowiedni plan zajęć, dzięki którym można zapobiec wystąpieniu podobnych objawów.

Fizjoterapia to złożona dziedzina, która nieustannie się rozwija i pomaga powrócić do pełnej sprawności wielu pacjentom. Jeśli zatem zmagasz się z urazem lub schorzeniami ortopedycznymi, skorzystaj z profesjonalnej pomocy https://www.orthosrehabilitacja.pl/. Fizjoterapia może również pomóc w chorobach układu neurologicznego.

Oceń