Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie badania trzeba zrobić do morskiego świadectwa zdrowia? Odpowiadamy!

Jakie badania trzeba zrobić do morskiego świadectwa zdrowia? Odpowiadamy!

Morskie świadectwo zdrowia jest niezbędne dla marynarzy wykonujących rejsy międzynarodowe, śródlądowe, a także pracującym za granicą na lądzie. Certyfikaty potrzebne są także kandydatom na marynarzy, kandydatom do Akademii Morskiej i uczniom szkół morskich. Wykonanie badań jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom załogi i stworzyć im odpowiednie warunki pracy. Badania opierają się głównie na sprawdzeniu narządu wzroku i słuchu, równowagi, a także pracy układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia.

Gdzie uzyskać morskie świadectwo zdrowia?

Morskie świadectwa zdrowia są wydawane na podstawie opinii lekarza medycyny pracy. Możemy je uzyskać zwłaszcza w ośrodkach znajdujących się w miejscowościach nadmorskich. Żeby przyspieszyć wykonanie procedury można poprosić o uznanie badań przeprowadzonych u swojego lekarza specjalisty. Przed udaniem się do lekarza należy wybrać na jakiego rodzaju certyfikatu nam zależy. Mamy do wyboru ponad 30 możliwości, m.in. Świadectwo Międzynarodowe lub certyfikat Marshall.

Jakie badania są konieczne do uzyskania świadectwa?

Niezbędne jest przeprowadzenie różnego rodzaju badań. Podstawą do określenia stanu zdrowia są laboratoryjne badania krwi, doktórych należy wykonanie morfologii krwi obwodowej. Wykazuje ona m.in. liczbę krwinek białych i czerwonych, płytek krwi, retikulocytów, poziomu hemoglobiny i hematokrytu. Morfologia pozwala na wykluczenie występowania infekcji, a także poważnych schorzeń, takich jak choroby nowotworowe. Do badań laboratoryjnych zalicza się również badanie poziomu glukozy we krwi, a także badanie moczu.

Konieczne jest przeprowadzenie badania EKG wraz z dokładnym opisem. Elektrokardiografia daje obraz pracy serca i wykrywa ewentualnych nieprawidłowości. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Wykonuje się je przez zamocowanie elektrod na ciele leżącej osoby, w okolicy klatki piersiowej, a także na nadgarstkach i kostkach. Po zakończeniu badania wyniki zostają zinterpretowane przez kardiologa.

Następnym badaniem jest RTG płuc (przeprowadzane raz na 2 lata). Rentgen klatki piersiowej pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych zaburzeń w pracy serca lub płuc. Badanie polega na naświetleniu ciała przez promienie rentgenowskie i późniejszym opisaniu wyników przez radiologa.

Wymagany jest przegląd stomatologiczny pozwalający na ocenę stanu uzębienia i ogólnej kondycji stanu zdrowia. Często przeprowadzane są testy narkotykowe wykluczające spożywanie nielegalnych substancji odurzających. Kobiety powinny zasięgnąć opinii ginekologicznej lub wykonać test ciążowy. Przeprowadzane są również konsultacje u doświadczonych specjalistów, m.in. neurologiczne.

Raz na 4 lata przeprowadzane są badania okulistyczne (podczas którego sprawdzane jest widzenie zmierzchowe, olśnienie i widzenie stereoskopowe), konsultacje laryngologiczne oraz audiogram pozwalające ocenić stan słuchu. 

Przeprowadzenie badań jest niezbędne nie tylko do uzyskania morskiego świadectwa zdrowia. Przede wszystkim dają one rzetelną informację o stanie zdrowia i pozwalają na wczesne wykrycie niebezpieczeństw mogących utrudnić lub uniemożliwić pracę marynarza.

Więcej informacji znajdziecie na: http://hms-assistance24.com/

5/5 – (1 głosów)