Strona główna » Art. zewnętrzny » Jak przygotować wyprawkę oraz czego unikać podczas kompletowania wyprawki dla noworodka?
wyprawka dla noworodka - zobacz zo przygotować!

Jak przygotować wyprawkę oraz czego unikać podczas kompletowania wyprawki dla noworodka?

Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdego rodzica i dobrze być na niego wcześniej przygotowanym. Poza odpowiednim naszykowaniem domu należy również zadbać o to, co będzie przy matce i dziecku w szpitalu.

Co kupić, zanim urodzi się dziecko?

Wyprawka dla noworodka jest niezbędnym elementem związanym z przyjściem na świat dziecka. Najlepiej przygotować ja wcześniej, ponieważ sam poród może nadejść niespodziewanie. Zapakowana torba może spokojnie czekać na nowego członka rodziny, wypełniona akcesoriami, które okażą się niezbędne w pierwszych dniach zarówno dla noworodka, jak i jego matki.

Wśród zapakowanych rzeczy powinny się znaleźć m.in. ubranka: body (2 szt.), śpioszki (2 szt.), pajacyk, koszulki (3 sztuki), skarpetki (3 pary), rękawiczki niemowlęce (1 para), czapeczka bawełniana (1 sztuka).

Poza ubrankami w wyprawce powinny się znaleźć artykuły higieniczne i kosmetyczne, które będą przydatne w szpitalu. Są to m.in.: mokre chusteczki, pieluchy jednorazowe i tetrowe, emolient myjący ciało i głowę. W torbie powinny się także znaleźć rożek lub śpiworek (zależnie od pory roku) i ręcznik z kapturkiem.

Poza rzeczami maluszka, ważne, aby torba była przygotowana także na potrzeby świeżo upieczonej mamy. Rzeczami, które powinny trafić z nią do szpitala to podstawowe wyniki badań i dokumenty, ubrania na czas porodu i po nim, stanik do karmienia, szlafrok oraz artykuły higieniczne: podpaski poporodowe, wkładki higieniczne, przybory toaletowe, kosmetyczka.

Czego nie warto kupować dla noworodka?

Kompletując wyprawkę, nietrudno popaść w przekonanie, że czegoś brakuje i lepiej kupić więcej, na wszelki wypadek. W przypadku małych dzieci mniej znaczy lepiej – niemowlęta wymagają dużo opieki, ale nie jest do tego konieczna sterta ubranek i kilkanaście kosmetyków.

Na sam początek warto zrezygnować z tego, co nie jest potrzebne na samym początku życia niemowlaka. Zbędną inwestycją jest przewijak, na początku dziecko da się przewinąć wszędzie. Rzeczą, przy której należy zachować zdrowy rozsądek, to kupowanie ubranek. Wybierając garderobę dla dziecka, warto trzymać się zasady, im mniej, tym lepiej i kupić tylko kilka ubranek w rozmiarze 56. Będą niezbędne, ale krótko, bo dziecko mimo swojej maleńkości zaczyna szybko rosnąć.

Dobór ubranek będzie również zależeć od pory roku, w jakiej urodził się niemowlak. Jeśli jesienią albo zimą, warto postawić na cieplejsze ubranka i długie rękawy, latem lepiej wybrać lżejszą garderobę, a nawet zrezygnować z kilku rzeczy. Dziecko w kilka miesięcy będzie potrzebować większych ubrań i może nawet nie mieć okazji, aby nosić te kupione przy porodzie.

Oceń