Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Czeka Cię wizyta u ginekologa? Nie wiesz, czego się spodziewać? Dowiedz się, jak przebiega konsultacja z ginekologiem, a także jak się do niej przygotować.

Kiedy wybrać się do ginekologa?

Najlepiej, aby każda kobieta skontrolowała swój stan zdrowia u ginekologa przynajmniej raz w roku. Jest to absolutne minimum pozwalające na szybką reakcję w przypadku różnego rodzaju nieprawidłowości. Aby kontrola przyniosła korzyść, a badanie najbardziej odzwierciedlało rzeczywisty stan zdrowia, najlepiej wybrać się do specjalisty w 10. dniu od zakończenia menstruacji.

Wizyta u ginekologa jest konieczna, jeżeli:

  • miesiączkujesz nieregularnie lub krwawienie jest zbyt obfite i bolesne,
  • istnieje podejrzenie, że jesteś w ciąży,
  • chcesz dobrać antykoncepcję,
  • stosunek seksualny przynosi Ci ból i odczuwasz dyskomfort.

Pierwsza miesiączka – pierwsza wizyta

Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ginekologa jest pojawienie się pierwszej miesiączki. W tym czasie ciało dziewczynki zaczyna się zmieniać, a wizyta u specjalisty może pomóc w zrozumieniu tych zmian i rozwianiu wątpliwości związanych z dorastaniem. Ponadto, wizyta w tym okresie życia kobiety może sprawić, że nie będzie ona ignorowała wizyt kontrolnych w przyszłości.

Przygotowanie do wizyty

Wizyta u ginekologa nie wymaga szczególnego przygotowania. Opór większości kobiet związany jest z bardziej z psychiką, szczególnie jeżeli idą tam po raz pierwszy. Aby zminimalizować stres zrób dokładny wywiad wśród koleżanek i wybierz najczęściej polecanego specjalistę. Ważne, aby dysponował on nie tylko obszerną wiedzą, był empatyczny i delikatny, ale także posiadał odpowiednio wyposażony gabinet. Jeżeli szukasz ośrodka, w którym jednocześnie znajdzie się wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowany ginekolog Wrocław i Medicus Clinic z pewnością odpowie na Twoje potrzeby.

Najczęstsze obawy przed wizytą u ginekologa

Należy pamiętać, że ginekolog to lekarz jak każdy inny. Widok Twojego nagiego ciała nie jest dla niego niczym nowym. W ciągu dnia widzi i bada kilkanaście kobiet, dlatego nie zaprzątaj sobie głowy pytaniami „czy powinnam się wydepilować?” albo „czy Twoje strefy intymne wyglądają estetycznie?”. Do gabinetu ginekologicznego przychodzą kobiety w różnym wieku i z różnymi problemami, które nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych infekcji – nigdy nie lekceważ objawów. Zadbaj o swoje zdrowie nie przejmując się kwestiami związanymi z estetyką czy wstydem. Jeżeli chcesz czuć się komfortowo podczas wizyty zadbaj o prysznic i załóż spódniczkę zamiast spodni.

Jak przebiega wizyta?

Każda wizyta u ginekologa rozpoczyna się o szczegółowego wywiadu lekarskiego, w którym padają pytania o:

  • pierwszą miesiączkę,
  • datę ostatniej miesiączki i wszystkie rzeczy z nią związany np. obfitość, regularność, ból,
  • ewentualne dolegliwości związane z syndromem napięcia przedmiesiączkowego,
  • przebyte zabiegi ginekologiczne,
  • ciąże i ich przebieg, a także metody porodu,
  • życie seksualne – jest to bardzo istotny punkt, ponieważ badanie dziewic odbywa się w inny sposób niż kobiet, które rozpoczęły już współżycie.

Po uzyskaniu informacji na temat zdrowia pacjentki ginekolog przechodzi do badania. Na początku sprawdza położenie szyjki macicy przy pomocy palca, a następnie wprowadzi specjalne urządzenie – wziernik, który ułatwi mu pobranie materiału do badania cytologicznego. Kolejny badaniem jest badanie palpacyjne. Polega ono na dokładnym sprawdzeniu ruchomości i rozmiaru macicy, jajników i jajowodów.

Regularne wizyty u ginekologa są niezwykle ważne w życiu każdej kobiety, niezależnie od wieku. Wstyd i obawa związana z wizytą u specjalisty nie może przeważyć nad troską o własne zdrowie. Szybkie wykrycie infekcji i rozpoczęcie leczenia we wczesnej fazie jej rozwoju często jest gwarancją całkowitego wyleczenia.

Oceń