Together Magazyn » Styl życia » Jak przygotować łódź na pierwszą wyprawę w sezonie?
Jak przygotować łódź na pierwszą wyprawę w sezonie

Jak przygotować łódź na pierwszą wyprawę w sezonie?

Nie możesz się już doczekać, gdy wypłyniesz łodzią na jeziora lub morze? Zanim jednak wiatr mocniej zawieje w żagle, musisz przygotować jednostkę do nadchodzącego sezonu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić, o czym pamiętać, aby cieszyć się nadchodzącymi wakacjami.

Odświeżenie i sprzątanie

Bez względu na to, gdzie łódź spędziła zimę, czy w hangarze, czy pod gołym niebem, powinieneś dokładnie ją umyć i wyczyścić. Na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji kadłubów, czy też pokładu. Poza usuwaniem tradycyjnych zabrudzeń i nieczystości doskonale radzą sobie z pozostałościami soli. Jeżeli pływasz po akwenach słodkowodnych, to zadbaj o usunięcie wodorostów oraz innych organizmów, jakie mogły zadomowić się na dnie łodzi.

Po umyciu kadłuba obejrzyj go dokładnie w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń. Jeżeli zauważysz jakieś pęknięcie lub wykwity korozji usuń je jak najszybciej. Jeżeli Twoja łódź jest wyposażona w silnik, sprawdź jego stan techniczny, oraz innych urządzeń. Chodzi tutaj o system nawigacji, instalację elektryczną. Przyjrzyj się także, w jakim stanie jest ożaglowanie. Jeżeli zauważysz przetarcia lub inne uszkodzenia, napraw je, lub wymień dany żagiel na nowy.

Bezpieczeństwo i wyposażenie łodzi

By każdy rejs przebiegał bezpiecznie, zadbaj o wyposażenie takie jak kamizelki ratunkowe, rzutki ratunkowe czy też apteczka pierwszej pomocy. Przed rozpoczęciem sezonu przyjrzyj się, w jakim są stanie i czy nie trzeba wymienić ich na nowe. Jeżeli na pokładzie znajdują się flary ratunkowe i gaśnice, to sprawdź ich ważność. Tego rodzaju akcesoria powinny zawsze być sprawne i gotowe do użycia. W przypadku łodzi żaglowej przyjrzyj się także stanowi technicznemu lin oraz bloczków. Jeśli są zużyte, uszkodzone lub niesprawne, przed pierwszym rejsem napraw je lub wymień na nowe.

Łódź wędkarska nie wymaga aż tylu przygotowań przed sezonem. Warto sprawdzić, czy silnik jest sprawny, czy poszycie nie jest uszkodzone, oraz czy kamizelki ratunkowe są w dobrym stanie. Zadbaj także o to, by wszystkie dokumenty były aktualne i zawierały prawidłowe dane.

Próbny rejs – próba generalna

Zanim w pełni rozpoczniesz sezon, dobrym zwyczajem jest przetestowanie łodzi podczas krótkiego kontrolnego rejsu. Podczas jego trwania możesz w praktyce przekonać się, czy wszystkie podzespoły pracują prawidłowo, nie ma żadnych uszkodzeń, czy też jakieś elementy wymagają dopracowania.

Dla własnego bezpieczeństwa poinformuj bliskie osoby gdzie i kiedy się wybierasz. Określ, jak długo Cię nie będzie i kiedy zamierzasz wrócić. Dzięki temu, gdyby doszło do jakiejś niespodziewanej sytuacji, bliscy będą wiedzieć, gdzie Ciebie szukać. Jeśli wszystko działa prawidłowo, to oznacza, że Twoja łódź jest gotowa do kolejnego sezonu!

Przygotowanie łodzi do sezonu. Kilka słów na koniec

Udany sezon zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie łodzi na samym jego początku. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w miły i relaksujący sposób spędzić czas w letnie miesiące na pokładzie Twojej łodzi.

5/5 – (1 głosów)