Regularne spożywanie odpowiednich ilości wody wpływa na lepszą pracę organizmu i na zmniejszenie ryzyka odwodnienia — szczególnie podczas upalnych dni lub intensywnych treningów. Warto jednak wspomnieć, że od wielu lat trwają dyskusje dotyczące właściwości poszczególnych rodzajów wody i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu oraz na dobre samopoczucie. Takie rozmowy zwykle dotyczą spożywania wody kranowej, filtrowanej, źródlanej czy wysoko mineralizowanej.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się jednak woda alkaliczna, której zasadowe pH oraz zawartość wielu cennych minerałów pomagają w utrzymaniu zdrowego nawodnienia organizmu i w regulowaniu zachodzących w nim procesów. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki jest skład wody alkalicznej i co sprawia, że staje się ona chętnie wybierana przez osoby pragnące skutecznie zadbać o swoje zdrowie.
Najważniejsze właściwości wody alkalicznej, które wpływają na prawidłową pracę organizmu
Wysokiej jakości woda alkaliczna, zwana również wodą zasadową, wyróżnia się pH wyższym niż 7, które może przyczyniać się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Taka równowaga bywa zachwiana w wyniku narażenia na długotrwały stres, chronicznego zmęczenia czy niezdrowej diety, czyli spożywania wysoko przetworzonych potraw, które nie zawierają wielu składników odżywczych. Woda o odczynie zasadowym bardzo dobrze sprawdzi się u osób, którym zależy na kompleksowej regeneracji organizmu i na lepszym samopoczuciu na co dzień.
Skład wody alkalicznej pomaga w regulowaniu zachodzących w organizmie procesów, które mają wpływ na prawidłowe trawienie, szybki metabolizm czy zachowanie zdrowej skóry oraz dobrego samopoczucia. Co więcej, wysokie pH wody reguluje wydzielanie wolnych rodników wpływających na wygląd skóry i na jej szybsze starzenie się. Przykładem takiej wody jest Alcalia, której skład oraz wysokość pH potwierdza uzyskany certyfikat.
Badania, które przeprowadzono w Instytucie Nauk o Sporcie w AWF w Katowicach, wykazały, że skład Alcalii wpływa na szybsze uzupełnienie płynów po długotrwałym wysiłku, a także przedłuża metabolizm tłuszczów. Dzięki temu przyczynia się do łatwiejszej utraty tkanki tłuszczowej. Warto przy tym wspomnieć, że badania przeprowadzono wśród grupy osób w podobnym wieku i o podobnym stanie zdrowia, co pozwoliło na uzyskanie wiarygodnych informacji.
Jakie minerały znajdują się w składzie wody alkalicznej?
Odczyn alkaliczny omawianej wody wynika między innymi z większej zawartości minerałów zasadowych, których ilość może nieco różnić się w zależności od wybranego produktu. Najczęściej w tego typu wodach występują jednak takie minerały jak:
- wapń, który wpływa na dobry stan kości i reguluje ciśnienie krwi,
- magnez, który pomaga w zachowaniu zdrowej kondycji serca i pozytywnie wpływa na trawienie,
- potas regulujący ciśnienie krwi i poprawiający prawidłowe funkcjonowanie mięśni (szczególnie po treningach),
- wodorowęglany, które przyczyniają się do neutralizacji kwasów i zachowania równowagi kwasowo-zasadowej.
Warto przy tym pamiętać, że skład wody alkalicznej może się różnić w zależności od producenta, źródła czy sposobu uzyskiwania wysokiego pH w przypadku wód poddawanych procesom laboratoryjnym. Z tego powodu przed zakupem dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze stroną internetową wybranej wody lub skontaktowanie się z producentem w celu uzyskania dokładniejszych informacji.