Początek sezonu grzewczego kojarzy się przede wszystkim z komfortowo ogrzanym mieszkaniem, do którego z przyjemnością wraca się po przebywaniu na mrozie. Niestety, gorące kaloryfery są też źródłem problemów. Przede wszystkim mocno wysuszają powietrze. Mogą to odczuwać szczególnie bardziej wrażliwe osoby. Jak temu zaradzić? Najprościej będzie wybrać się do sklepu po nawilżacz powietrza. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po rodzajach nawilżaczy.
Nawilżacz powietrza na grzejnik – proste i tanie rozwiązanie
Jeśli masz stosunkowo niewielki budżet, rozważ zakup najprostszego nawilżacza grzejnikowego. Jest to proste naczynie, najczęściej wykonane z ceramiki i przystosowane do zawieszenia na kaloryferze. Należy wlać do niego wodę, która wskutek ciepła paruje i podnosi wilgotność pomieszczenia.
Nawilżacze ceramiczne mają przeważnie prosty kształt, zatem nie rzucają się w oczy i pasują do każdego wystroju. Jeśli jednak chcesz wybrać nawilżacz odpowiedni chociażby do pokoju dziecka, bez problemu znajdziesz naczynia tego typu na przykład w formie barwnych zwierzątek.
Innym rodzajem nawilżacza grzejnikowego jest naczynie plastikowe z bawełnianym wkładem, który zwiększa powierzchnię parowania wody. Należy dbać o to, aby wkłady były czyste i regularnie je wymieniać, kiedy pojawią się zabrudzenia.
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – urządzenie nowoczesne i skuteczne
Nowoczesne nawilżacze powietrza wykorzystują moc ultradźwięków, aby rozbić wodę na drobne cząsteczki, które nawilżają powietrze w pomieszczeniu. Takie urządzenia są zasilane prądem. Podobnie, jak w przypadku prostych nawilżaczy grzejnikowych, tak i te musimy samodzielnie napełniać wodą.
Zaletą tych produktów jest niewątpliwie wysoka efektywność. Przeważnie są one w stanie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu o powierzchni do około 40 metrów kwadratowych. Ta wartość różni się jednak w zależności od modelu. Należy więc zawsze sprawdzić ją na opakowaniu.
Nawilżacze ultradźwiękowe są również bezpieczne i odporne na uszkodzenia. Dobre urządzenia będą sygnalizować niski poziom wody i wyłączać się przy jej braku.
Warto jednak wiedzieć, że nawilżacze ultradźwiękowe nie działają bezgłośnie. Są one słyszalne, a co więcej, wydawane przez nie ultradźwięki mogą być drażniące dla zwierząt. Dlatego wybierając nawilżacz tego typu, zawsze sprawdzaj emitowany przez niego poziom hałasu.
Nawilżacze oczyszczające powietrze – rozwiązanie dla alergików
Na rynku dostępne są też nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza. We wnętrzu urządzenia umieszcza się specjalne filtry. Osadzają się na nich wszelkie zanieczyszczenia. A zatem taki nawilżacz gwarantuje, że powietrze będzie nie tylko nawilżone, lecz także czyste. Jest to szczególnie przydatne w domach, gdzie mieszkają alergicy albo małe dzieci. Szkodliwe substancje w powietrzu są bowiem coraz większym problemem dla wielu osób.
Aby taki nawilżacz działał efektywnie, filtry powinny być regularnie wymieniane.