Dbałość o zęby to bardzo ważna rzecz. Higiena, jak również niwelowanie wszelkich ubytków czy próchnicy pozytywnie wpływa zarówno na estetykę, jak i zdrowie pacjenta. Stomatolodzy wykonują szereg działań, by nasza jama ustna była zdrowa, a samopoczucie dobre i poprawne. Wśród najczęściej wykonywanych działań wyróżnia się zabiegi stomatologii zachowawczej, implantologię czy endodoncję. Jednym z mniej znanych przypadków jest pęknięcie korzenia zęba. Jak ono się objawia? Dlaczego się może utworzyć? Jak je leczyć?
Pęknięcie korzenia zęba – cechy szczególne i objawy
Korzeń zęba to najbardziej schowana i trudno dostępna jego powierzchnia. Dzięki temu elementowi ząb trzyma się w jamie ustnej przytwierdzony do dziąsła. Struktura ta jest bardzo mocna jednak niekiedy ulega różnorodnym uszkodzeniom. Jednym z nich jest pęknięcie. Jak ono się objawia? Jak poznać, że korzeń jest uszkodzony? Jakie towarzysza temu przypadkowi odczucia?
Pęknięcie korzenia zęba to charakterystyczna szczelina, która może wytworzyć się na rożnej głębokości. Uszkodzenie to może stale się pogłębiać, negatywnie wpływając na miazgę lub ozębną, w ostateczności powodując złamanie. Stan ten objawia się przede wszystkim bólem podczas gryzienia. Wszystkiego rodzaju uciski na tę okolicą powodują dyskomfort oraz podrażnienie. Miejsce to jest również czułe na temperaturę, a więc drażliwe podczas spożywania ciepłych posiłków lub napojów.
Przyczyny pęknięcia korzenia zęba
Czy pęknięciu korzenia zęba da się zapobiec? Skąd ono właściwie się bierze? Najczęściej podłożem takiego stanu jest uraz mechaniczny. Złamanie rzadko tworzy się samoistnie. W wielu przypadkach jest ono następstwem upadku, pobicia, wypadku komunikacyjnego czy niepowodzeń podczas uprawiania sportów. Czasami zdarza się jednak, że jest efektem prowadzonych działań stomatologicznych – np. leczenia kanałowego. Choć jest to bardzo rzadka przypadłość, to w pewnym sensie można prowadzić działania profilaktyczne, których głównym celem jest wzmocnienie struktury zębowej.
Jak zatem leczyć tego rodzaju przypadek? Czy jego diagnoza jest trudna? Na czym polega plan terapeutyczny?
Leczenie pękniętego korzenia zęba
Pęknięcie lub ostateczny stan czyli złamanie korzenia zęba jest bardzo trudne do zdiagnozowania. Miejsce tworzenia sie urazu najczęściej jest nie widoczne od zewnątrz, a ocena stanu zęba wymaga wykonania dodatkowych badań. Samo leczenie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju pęknięcia oraz jego poziomu.
Najmniej uciążliwym, jak również najprostszym do wyleczenie jest złamanie poziome. Proce terapeutyczny zależny jest od linii złamania, jednakże w większości przypadkach wykonuje się leczenie endodontyczne, a następnie założenie sztucznej korony.
Drugim przypadkiem jest pęknięcie ukośne. Przy takim urazie linia złamania przechodzi od korzenia aż po koronę zęba. W przypadku szybkiej diagnozy oraz wprawnej ręki specjalisty możliwe jest uratowanie zęba podobnymi technikami jak wyżej. Może jednak zdarzyć się, że pęknięcie nie będzie do uratowania czego efektem jest usunięcie zęba.
Najgorszym oraz najcięższym przypadkiem jest pęknięcie pionowe. Leczenie takiego złamania jest niemożliwe. Jedynym sposobem jest ekstrakcja zęba i ewentualne wstawienie implantu zębowego.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://premium-clinic.pl/