Jesień to nie tylko czas, gdy na ludzi czyha mnóstwo okazji do przeziębienia. To również pora roku, w której warto zwrócić uwagę na zdrowie czworonoga, którym się opiekujemy. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka rad.
Psie wdzianka
Kiedyś ubranka dla psów traktowano jak swego rodzaju „modę”. Niesłusznie, bo w rzeczywistości w chłodniejsze dni mogą one pomóc zwierzęciu uchronić się przed wychłodzeniem. Oczywiście pod warunkiem, ze dobrze je dobierzemy, bo przesadzać z „dociepleniem” też nie warto.
Ciche i ciepłe miejsce
Psy ogrodowe zdecydowanie powinny mieć własną, dobrze zbudowaną, szczelną i chroniącą przez chłodem oraz wilgocią budę. Dużo tych cech wymieniliśmy, jednak zdecydowanie warto o nich pamiętać i nie oszczędzać na kupowaniu najtańszych, marketowych wersji, lepiej wybierać takie budy dla psów, które zapewnią ciepło w jesienne wieczory. W końcu nie chodzi o kawałek ozdobnika, a o miejsce, które zapewni psu odrobinę przyjemnego odpoczynku.
Oczywiście nie zapominajmy przy tym, że to rozwiązanie na po prostu chłody. Dbajmy jednak i o to, aby wpuszczać pupila do domu, gdy tego chce i potrzebuje, a zewnętrzne schronienie traktować raczej jako jego „willę wypadową” 🙂
Dieta zwierzęcia
Dbaj też o to, aby pies miał w swojej diecie wszystko, co potrzeba. W końcu u czworonogów jak i u ludzi, niedobory mogą przekładać się na zmniejszoną odporność, a to zawsze prosi się o problemy. Dbaj więc o odpowiednią dietę psiaka, a przy okazji tez pilnuj, aby do jego miski nie dostały się produkty, które mogłyby mu bezpośrednio zaszkodzić (przykładowo czekolada, po którą jesienią ludzie sięgają częściej, dla psów jest wręcz niebezpieczna).
Ruch
Choć ludzie jesienią wychodzą niechętnie, psy nadal potrzebują ruchu. Nie zapominaj o tym i staraj się nawet w szare dni dać im okazję do tego. I tak, wiemy, że w porównaniu z latem może być więcej problemów z utrzymaniem potem psów w czystości, jesień ma swoje prawa. Jednak zapewniamy, że o psią higienę można zadbać łatwiej, niż się wydaje.
Kontrole zdrowia
No i na koniec wspomnijmy jeszcze o jednej sprawie. Zawsze warto skonsultować psie zdrowie z weterynarzem. Tu panuje zasada podobna, jak i u ludzi – nawet jeśli wydaje się, ze wszystko gra, okresowe badania nie zaszkodzą, a mogą zadziałać prewencyjnie.