Together Magazyn » Aktualności » Hemoroidy – jak zapobiegać, jak leczyć?

Hemoroidy – jak zapobiegać, jak leczyć?

Ten wstydliwy problem dotyka co drugiego Polaka. Choć większość pacjentów wolałaby o nim nie rozmawiać, konsultacja lekarska bywa niezbędna do pozbycia się dokuczliwych dolegliwości i odzyskania komfortu życia.

Guzki krwawnicze, choroba hemoroidalna, żylaki odbytu. Wszystkie nazwy odnoszą się do jednej, wyjątkowo nieprzyjemnej choroby, na którą cierpi ponad połowa Polaków. Globalny obraz powszechności jej występowania prezentuje się podobnie – według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia na guzki krwawnicze cierpi niemal połowa populacji powyżej 50 roku życia. Co sprawia, że na całym świecie choruje na nie tak wielu ludzi? Zapewne brak świadomości w kwestii skutecznej profilaktyki oraz tego, jak nasze codzienne, nieszkodliwe zdawałoby się, nawyki wpływają na kondycję hemoroidów. Bo hemoroidy ma każdy z nas – są one naturalnym uszczelnieniem kanału odbytu, dzięki którym jesteśmy w stanie zapanować nad oddawaniem stolca oraz niezbędnym elementem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zapewniającym jego prawidłowe funkcjonowanie. Gdy są zdrowe, nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów. Problem pojawia się wówczas, gdy te wyglądem przypominające poduszeczki wypełnione krwią guzki stają się rozciągnięte i ponad miarę wypełnione krwią. Nie opróżniają się one z krwi do końca, a krew zaczyna w nich zalegać powodując stan zapalny. To z kolei potrafi skutecznie uprzykrzyć choremu życie, codzienne wizyty w toalecie zmieniając w prawdziwą udrękę.

Profilaktyka i leczenie

Aby uniknąć uciążliwego schorzenia, należy przede wszystkim zmienić dotychczasowy styl życia. Okazuje się, że to właśnie nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej są najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z guzkami krwawniczymi. Największym wrogiem hemoroidów jest siedzący tryb życia, który rozleniwia niejako układ żylny. Nie dziwi zatem, że choroba hemoroidalna dotyka najczęściej ludzi pracujących przy komputerze oraz kierowców. Dlatego tak ważne jest uprawianie sportu, wprowadzenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej do naszego życia. Nawet krótkie przerwy na gimnastykę w czasie pracy mogą zdziałać cuda.

Istotna w zapobieganiu chorobie jest również odpowiednia dieta. Spożywanie zbyt małej ilości błonnika oraz dostarczanie organizmowi niewystarczającej ilości płynów prowadzi do zaparć, które bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie hemoroidów. Jelita są wówczas zmuszone do zwiększonej pracy, a błona śluzowa okolic odbytu ulega rozciągnięciu. W profilaktyce najważniejszy jest zatem zdrowy styl życia: bogata w błonnik dieta, uprawianie sportu, wypijanie odpowiedniej ilości wody oraz utrzymywanie optymalnej wagi.

Gdy choroba zaczyna się rozwijać, należy bacznie obserwować swój organizm. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większym sukcesem skończy się terapia. Ból, świąd, sącząca się wydzielina, krwawy stolec – oto najczęstsze objawy choroby hemoroidalnej. Krew w stolcu to podstawowy sygnał, że należy wybrać się do lekarza specjalisty. Proktolog może zalecić kilka metod terapii, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej przepisywane są różnego rodzaju maści i kremy lub czopki doodbytnicze. Zawierają one naturalne substancje, takie jak balsam peruwiański czy wyciąg z kasztanowca, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

W przypadku zaawansowanej postaci guzków, można zastosować laseroterapię, która polega na ich naświetlaniu, które prowadzi do obkurczenia, a następnie zamknięcia naczyń. Istnieją jednak przypadki, które wyleczyć można tylko na stole operacyjnym. Podczas operacji wycina się guzki z pozostawieniem otwartych ran, dzięki czemu odbyt nie ulega zwężeniu. Okres gojenia ran trwa od 7 do 10 dni. Należy jednak zaznaczyć, że jest to metoda rzadko stosowana; najczęściej leczenie ogranicza się do farmakoterapii.

 

Opracowano na podstawie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Guzki_krwawnicze

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/hemoroidy-zylaki-odbytu-przyczyny-objawy-i-leczenie-hemoroidow_37645.html

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-wymagajace-interwencji-chirurgicznej,hemoroidy—przyczyny–objawy–leczenie–masc-i-czopki-,artykul,1579159.html

http://wylecz.to/pl/choroby/chirurgia/jak-leczyc-hemoroidy.html

https://www.euroclinix.net/pl/hemoroidy

Oceń