Sezon na grillowanie trwa w najlepsze. Wiosną i latem mamy wiele możliwości przygotowania potraw ze świeżych owoców i warzyw – sałatek czy przekąsek, które są świetną dawką witamin.
Klasyczne warzywa z grilla…
…czyli: papryka czerwona, żółta i zielona, cukinia, bakłażan, cebula. Warzywa myjemy, oczyszczamy i kroimy w spore plasterki lub kawałki. Bakłażan solimy i zostawiamy na 20 minut; po tym czasie osuszamy go papierowym ręcznikiem. Pozostałe warzywa wkładamy do miski i przygotowujemy marynatę z oliwy, wyciśniętego czosnku, ziół prowansalskich oraz soli i pieprzu, odstawiamy na pół godziny. Warzywa grillujemy kilka minut, co chwila przewracając i smarując marynatą, jeśli została; sprawdzamy czy już doszły – powinny być jędrne. Najszybciej ugrilluje się bakłażan, a najwolniej – papryka. Tak przygotowane warzywa możemy podawać jako dodatek do mięs lub odrębną potrawę, na przykład z sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego. Jeśli lubimy bardziej intensywny smak, do marynaty można dodać odrobinę pieprzu kajeńskiego. Gdy zgrillowane warzywa posypiemy świeżymi ziołami, będą doskonale smakować.
Ziemniaki z grilla
Ziemniaki można grillować na wiele sposobów – całe w łupinkach lub obrane czy w plasterkach. Najpierw trzeba je bardzo umyć i opłukać. Ziemniaki gotujemy w łupinkach, studzimy i obieramy – w ten sposób znacznie skrócimy ich czas pieczenia. Przygotowujemy marynatę: oliwa z oliwek, suszona słodka papryka, suszona papryka pikantna, czosnek, suszony rozmaryn i sól. Ziemniaki wkładamy do dużego garnka i dodajemy marynatę, dokładnie mieszamy oraz odstawiamy na 20 minut. Grillujemy na kratce przez kilka minut, przewracamy na druga stronę, chwilę podpiekamy i podajemy.
Grillowane szparagi
Szparagi z grilla idealnie komponują się z grillowanymi ziemniakami, cukinią, bakłażanem i papryką. Możemy wybrać zarówno zielone, jak i białe szaragi, według upodobań. Sezon na szparagi jest bardzo krótki, a te warzywa stanowią bogate źródło witamin B, C, K, soli mineralnych, żelaza, potasu, fosforu, beta-karotenu, kwasu foliowego.
Przy kupnie szparagów warto wybierać te młode i delikatne. Jeśli są twarde, takie też zostaną po ugrillowaniu.
Przygotowanie: szparagi płuczemy i odrywamy twarde końcówki, kładziemy na blacie lub desce i przekłuwamy po kilka sztuk u góry i z dołu patyczkiem drewnianym; w ten sposób łatwiej będzie nimi operować na ruszcie. Nacieramy je oliwą i solą, grillujemy kilka minut, odwracamy na drugą stronę, po około 5 minutach powinny być gotowe. Główki szparagów podczas girllowania dobrze jest trzymać w chłodniejszym miejscu, poza rusztem.
Grillowana kukurydza w liściach
Kukurydza z grilla ma niepowtarzany smak i jest świetnym dodatkiem do mięs. Możemy ją ugrillować na trzy sposoby: w liściach, bez liści i w folii spożywczej.
Kukurydza grillowana w liściach
Kukurydzę płuczemy, odginamy wierzchnie liście, ale ich nie odrywamy. Usuwamy wąsy i wewnętrzne liście, kolbę zawijamy z powrotem w liście. Wkładamy do wody i moczymy przez 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy, smarujemy ziarenka masłem. Kukurydzę kładziemy na ruszt i grillujemy 20–30 minut, co jakiś czas obracając. Gdy będzie gotowa, zdejmujemy i odstawiamy na pięć minut do przestygnięcia, zdejmujemy liście – i gotowe.
Kukurydza grillowana w folii spożywczej
Z kukurydzy usuwamy wszelkie wąsy i liście, dokładnie myjemy i gotujemy przez około 10 minut. Po wyjęciu z wody smarujemy ją masłem i solą, ewentualnie ziołami. Każdą kolbę zawijamy osobno w folię aluminiową, kładziemy na grilla i pieczemy przez 7–10 minut.
Kukurydza grillowana
Postępujemy podobnie jak w przypadku kukurydzy grillowanej w folii – z kolby usuwamy liście, płuczemy i gotujemy przez 10 minut. Smarujemy masłem i ulubionymi przyprawami, grillujemy do momentu, aż uznamy, że jest gotowa.
Grillowane owoce
Kto powiedział, że można grillować tylko mięsa i warzywa? Jeśli spożywamy mięso czy ryby, po grillowane owoce możemy sięgnąć jako po deser.
Banan – najlepiej nadaje się do grillowania. Nie zdejmujemy z niego skórki, możemy grillować go w całości, przekroić wzdłuż lub na pół. Po obróbce termicznej stanie się bardziej słodki. Świetnie będzie się komponował z czekoladą, wiórkami kokosowymi czy orzechami.
Jabłka i gruszki – owoce pozbawiamy nasion i kroimy w grubsze plasterki. Do jabłka pasuje klasycznie cynamon, gruszki zaś możemy namoczyć w winie lub dodać do nich miodu.
Truskawki, maliny, jagody – najlepiej grillować je na aluminiowych tackach. Taka mieszanka będzie smakować wybornie z zimnymi lodami lub ciastem. Aby nie były zbyt kwaśne, możemy dodać do nich odrobinę miodu.
Owoce egzotyczne – brzoskwinie czy ananas – jeśli nie mamy dostępu do świeżych, możemy z powodzeniem użyć tych z puszki. Ananas będzie smakować wybornie, gdy obtoczymy go w wiórkach kokosowych lub mielonych orzechach. Do brzoskwiń możemy dodać miodu lub soku z limonki.
Wszystkie owoce grillujemy bardzo krótko, uważając, by się nie spaliły.
Tekst: Katarzyna Anuszewska