Together Magazyn » Aktualności » Gdańsk solidarnie dla autyzmu

Gdańsk solidarnie dla autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

Już po raz kolejny Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem organizują wspólną akcję „Czerwony Krzyż świeci na niebiesko dla autyzmu”. W tym roku partnerem akcji jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym (SPOA). Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska. Hasłem jest „Gdańsk solidarnie dla autyzmu”.

W ramach tej akcji w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2 kwietnia na terenie Gdańska (Galeria Handlowa Madison, Park Handlowy Matarnia, Hipermarket Tesco Gdańsk Chełm) wolontariusze PCK wraz z rodzicami osób z autyzmem (podopiecznych IWRD i SPOA) i pracownikami Fundacji IWRD i SPOA rozdawać będą ulotki i zachęcać do zapoznania się z zagadnieniem autyzmu. Tegoroczna akcja jest połączona ze zbiórką pieniężną, a pozyskane środki zostaną przekazane na wyposażenie budowanego w Gdańsku przez SPOA domu dla dorosłych osób z autyzmem – Wspólnoty Domowej im. Arkadiusza Rybickiego.

Akcja w centrach handlowych (Galeria Handlowa Madison, Park Handlowy Matarnia, Hipermarket Tesco Gdańsk Chełmtrwać będzie od godz. 15.00 do 19.00. Uroczysty finał akcji odbędzie się o 20.00 przy Europejskim Centrum Solidarności, które – SOLIDARNIE DLA AUTYZMU – zostanie podświetlone na niebiesko. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspierania akcji!

– Liczymy, że uda nam się dotrzeć z informacją o autyzmie do szerokiego grona osób. Fundacja IWRD podkreśla wagę wczesnej diagnozy i terapii, ale chcemy uświadomić potrzebę stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia i rozwoju – od wczesnego dzieciństwa aż po dorosłe życie. Dlatego w tym roku dochód z kwesty przeznaczymy na zakup wyposażenia domu dla dorosłych osób z autyzmem, budowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. Zachęcamy do udziału w naszej akcji, do dołożenia swojej cegiełki do kwesty. 2 kwietnia bądźmy razem – wszak Gdańsk to miasto solidarności – mówi dr Anna Budzińska, Dyrektor Fundacji IWRD.

– Polski Czerwony Krzyż w Gdańsku już po raz drugi wspiera  Fundację IWRD w działaniach na rzecz osób z autyzmem. Nasi wolontariusze z zaangażowaniem biorą w nich udział. W ubiegłym roku akcja dedykowana była autystycznym dzieciom, w tym przyłączamy się  do inicjatywy Fundacji na rzecz pomocy dla osób dorosłych, zmagających się z tym problemem. Zebrane pieniądze posłużą szczytnemu celowi budowy domu dla dorosłych osób z autyzmem. Wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża dla tej idei jest oczywiste – mówi Marzena Dobrowolska, Prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

– Większość dorosłych osób z autyzmem potrzebuje pomocy przez całe życie. Ich rodzice najczęściej żyją z obawą, że kiedy ich zabraknie, dziecko trafi do dużej i zupełnie nieprzystosowanej do jego potrzeb placówki. Dlatego dwa lata temu SPOA rozpoczęło budowę Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, która dla jej 12 mieszkańców będzie prawdziwym domem. Stanie się to dzięki finansowemu wsparciu wielu osób i instytucji już w drugiej połowie tego roku. Wierzymy, że utworzenie Wspólnoty Domowej im. Arkadiusza Rybickiego będzie inspiracją do zmiany sytuacji dorosłych osób z autyzmem w naszym kraju. Dziękuję inicjatorom zbiórki – Instytutowi Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, a także wszystkim osobom, które wesprą tę akcję — mówi Małgorzata Rybicka, Przewodnicząca Stowarzyszenia SPOA

Kampanię wspiera też Ambasadorka Fundacji IWRD Katarzyna Zielińska. Patronat medialny sprawują Radio Gdańsk oraz Gazeta Wyborcza Trójmiasto. Akcji wsparcia udzielili również: Galeria Handlowa Madison, Park Handlowy Matarnia, Hipermarket Tesco Gdańsk Chełm, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson, Studio Bazaczek oraz DDS Poland.

Apelujemy o wsparcie akcji poprzez przekazanie pieniędzy podczas zbiórki
2 kwietnia lub przekazanie darowizny na rzecz Wspólnoty Domowej SPOA dla dorosłych osób z autyzmem na konto:

Bank Millennium: 98 1160 2202 0000 0000 6190 6477

informacje o akcji nawww.iwrd.pl www.pck-gdansk.org www.spoa.org.pl www.gdansk.pl

na fbhttps://www.facebook.com/iwrdpl-363200530382143/?fref=ts

https://www.facebook.com/poopckgdansk/?fref=ts

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Pomocy-Osobom-Autystycznym-194471660589554/?fref=ts

Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku: wszechstronnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Zajmuje się działalnością terapeutyczną, edukacyjną i badawczą, wykorzystując najnowsze metody naukowe. Prowadzi Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem, gdzie pracuje się w oparciu o zasady stosowanej analizy zachowania oraz Przedszkole Integracyjne. IWRD szkoli specjalistów z kraju i z Europy oraz pomaga w tworzeniu podobnych placówek. Prowadzi też Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, gdzie m.in. diagnozuje się całościowe  zaburzenia rozwoju. IWRD jest pierwszą w Polsce i Europie repliką Princeton Child Development Institute w USA, który jest jedną z najlepszych placówek terapeutycznych na świecie.

Polski Czerwony Krzyż (Pomorski Oddział Okręgowy): najstarsza polska organizacja humanitarna, od prawie 100 lat zajmuje się szerzeniem idei Czerwonego Krzyża: niesieniem bezinteresownej pomocy osobom najbardziej potrzebującym i łagodzeniem ludzkiego cierpienia. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność, w tym m.in. opieka i pomoc socjalną, promocja zdrowia, bezpieczeństwo, ratownictwo, pomoc osobom niepełnosprawnym, czy propagowanie idei krwiodawstwa i wolontariatu. PCK w swoich szeregach zrzesza zarówno młodzież jak i osoby dorosłe. Szeroki zakres działalności PCK pozwala na edukację dzieci i młodzieży od wieku przedszkolnego aż do licealnego. Programy edukacyjne pozwalają nam na przekazywanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki prozdrowotnej.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym (SPOA) w Gdańsku: od 25 lat zajmuje się organizowaniem systemu pomocy dla osób z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały, opierając się o zasady stosowanej analizy zachowania. Od początku swojej działalności pomogło ponad 1500 osobom z autyzmem i ich rodzinom. Prowadzi różnorodne działania wspierające rozwój i integrację osób z autyzmem, m.in. terapię dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem w miejscu zamieszkania oraz w placówkach, do których uczęszczają, na terenie województwa pomorskiego; szkolenia dla rodziców i profesjonalistów; Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku i Gdyni; czy stworzenie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego, która będzie prawdziwym domem dla 12 osób, dając im szansę na szczęśliwe i godne życie. Obecnie dorosłe osoby z autyzmem trafiają do dużych instytucji – domów pomocy społecznej, które są zupełnie nieprzystosowane do ich potrzeb.

Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Według amerykańskich danych już jedno na 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. ONZ uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnychAutyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia.

Więcej informacji o autyzmie na: www.iwrd.pl www.spoa.org.pl

Oceń