Together Magazyn » Aktualności » Galeria Handlowa Madison – zawsze w centrum

Galeria Handlowa Madison – zawsze w centrum

Gdy 13 lat temu w centrum gdańskiego śródmieścia otwierała się Galeria Handlowa Madison, jeden z pierwszych tego typu obiektów na Pomorzu, było to wyjątkowe wydarzenie. Obecnie, mimo dużej konkurencji na rynku, nadal jest miejscem cieszącym się dużym powodzeniem i chętnie odwiedzanym.

Ku nowej jakości

U progu XXI wieku otwarcie każdego dużego obiektu handlowego witano ze sporym entuzjazmem. Wprawdzie nie brakowało głosów sceptycznych, głównie ze strony właścicieli małych sklepów, niemniej potrzeba organizowania nowych przestrzeni handlowych była aż nadto widoczna. Galerie handlowe przypadły Polakom do gustu. Było to nowe zjawisko w naszych realiach. Dotąd byliśmy przyzwyczajeni raczej do klasycznych ulic handlowych, takich jak ul. Świętojańska w Gdyni czy al. Grunwaldzka w Gdańsku-Wrzeszczu. Tradycyjne, niewielkie sklepy dzieliły spore odległości, a rosnąca z każdym rokiem liczba aut oraz mocno ograniczone powierzchnie parkingowe w centrach miast sprawiały, że zakupy nie były już czystą przyjemnością. Za sprawą galerii handlowych te niedogodności przeszły do historii. Imponujące, zupełnie nowe, mulitfunkcjonalne obiekty oferowały możliwość wygodnych zakupów, ale stały się również centrami rozrywki oraz mniej lub bardziej oficjalnych spotkań. Obecnie ulice, które dawniej były znane ze swojego charakteru handlowego, bardziej przypominają dzielnice biznesowo-bankowe.

Galeria handlowa na miarę XXI wieku

madison-1800-got

Do 2003 roku w śródmieściu Gdańska brakowało obiektu handlowo-usługowego z prawdziwego zdarzenia, który łączyłby w sobie różne funkcje. Nic dziwnego, że z dużą uwagą obserwowano budowę Galerii Handlowej Madison. Była to pierwsza nowoczesna galeria handlowa w mieście, która szybko stała się ulubionym miejscem dla tysięcy gdańszczan. I tak jest do dzisiaj. Wystarczy wspomnieć, że każdego roku Galeria Madison przyciąga około 7 mln gości – zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów, w tym również z zagranicy. W tym roku przypada 13. rocznica jej działalności.

Oficjalne otwarcie Galerii Madison miało miejsce 28 listopada 2003 roku. Oprawa uroczystości otwarcia miała zarówno przyciągnąć uwagę, jak i zaakcentować związki tego miejsca z historią Gdańska, również z dziejami handlu na tych terenach. Obiekt został przecież wzniesiony w obrębie historycznego Starego Miasta – w miejscu, w którym przebiegała przedwojenna uliczka Paradies Gasse, upamiętniona zresztą przez architektów Galerii Madison. Oś dawnej ulicy zaznaczono specjalną stalową szyną z wybitą nazwą ulicy, która przecina pasaż Galerii na poziomie 0. Zwiedzający mogli podziwiać również odtworzone detale architektoniczne i motywy dekoracyjne znane z gdańskich kamieniczek, a wkomponowane we wnętrzach pasaży galerii. Z kolei nieco później, w 2007 roku, za pomocą specjalnej tablicy upamiętniono dawny targ kaszubski, który funkcjonował w tym miejscu do wybuchu II wojny światowej. Podkreślenie związków Galerii Madison z Gdańskiem jest jednym z czynników, który decyduje o niepowtarzalnej i kameralnej atmosferze tego miejsca.

Historia i nowoczesność

Warto pamiętać, że dla gości, którzy po raz pierwszy zawitali do nowo otwartej Galerii Madison, równie ważna co historia była teraźniejszość. W 2003 roku centrum Gdańska zyskało długo wyczekiwany, reprezentacyjny obiekt handlowy, który nie ustępował standardom znanym na Zachodzie. Nowoczesne sklepy i lokale gastronomiczne, wygodne ciągi komunikacyjne, w tym ciekawe, przeszklone schody, dominanta w formie efektownej fontanny, parking podziemny – to wszystko musiało wywierało dobre wrażenie. Goście, którzy przybyli na inaugurację działalności Galerii Madison, zgodnie powtarzali, że jest to nowoczesny obiekt, mocno osadzony w historii Gdańska. Takie połączenie było najbardziej oczekiwane, zwłaszcza na obszarze historycznego Starego Miasta.

Obecnie – po 13 latach działalności – Galeria Handlowa Madison stała się integralną częścią miasta. Nie jest zwykłym centrum handlowym, do którego trudno jest dotrzeć i z którym niekoniecznie należy się identyfikować. Dla wielu gdańszczan jest to po prostu ich przestrzeń.

Zawsze po drodze

Nie da się pominąć korzystnej lokalizacji tego obiektu. Kupujący mogą tutaj dogodnie dotrzeć zarówno własnym samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej, bez konieczności odbywania długotrwałych wypraw w odległe dzielnice miasta. Nieczęsto wznosi się duże galerie handlowe w historycznych centrach miast. Tymczasem Galeria Handlowa Madison jest położona w odległości zaledwie 5 minut drogi od dworca głównego. Znajduje się ona w ścisłym centrum Gdańska, w bliskiej odległości od historycznej starówki i nowej atrakcji turystycznej – Europejskiego Centrum Solidarności, które ostatnio zostało docenione m.in. przez brytyjski dziennik „The Times”. Zarówno turystom jak i mieszkańcom Trójmiasta zawsze jest tu po drodze. Codziennie tysiące osób przemierzają ulice Heweliusza i Rajską, kierując się w stronę Głównego Miasta lub dworca głównego. Galeria Handlowa Madison może być więc miejscem odpoczynku od zwiedzania, pracy, a także miejscem spotkań, na przykład przy filiżance kawy. Chętnie bywają tutaj również pracownicy okolicznych biur, którzy korzystają w porze lunchu z oferty gastronomicznej galerii.

Oczekiwania klienta – priorytetem

Markowe produkty w około 100 sklepach, przyjazne miejsca do spotkań i wielofunkcyjna przestrzeń publiczna – to atuty dla tysięcy klientów, którzy cenią własny czas i nową jakość handlu. Zresztą nie tylko handlu. Galeria Madison z powodzeniem wpisała się we współczesną ewolucję centrów handlowych. Początkowo były one przede wszystkim ośrodkami zakupów modowych. Obecnie coraz częściej są miejscami spotkań, w których zakupy stanowią tylko jedną z opcji, ale nie jedyną. Powstały zatem przyjazne przestrzenie handlowo-usługowe, które zawsze są otwarte na oczekiwania klienta. Dzięki połączeniu różnych funkcji, umożliwiają realną oszczędność czasu, co ma przecież niebagatelne znaczenie. Odkąd galerie handlowe na stałe zafunkcjonowały w przestrzeni polskich miast, stało się możliwe połączenie zakupów ze zwiedzaniem, załatwianiem spraw, spotkaniami i wypoczynkiem. A to wszystko pod jednym dachem

13 000 zł na 13. urodziny

Tegoroczny jubileusz 13-lecia działalności Galerii Madison to również okazja do zdobycia atrakcyjnych nagród w akcji konkursowej, przygotowanej właśnie na tę okazję. Główną nagrodą w urodzinowym konkursie będzie karta zakupowa VISA Electron zasilona kwotą 13 000 zł na zakupy w sklepach Galerii Madison. Wystarczy w dniach: 2–27 listopada zarejestrować paragony na stoisku urodzinowym i wziąć udział w prostym konkursie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w niedzielę 27 listopada. Na klientów czeka również 1300 zaproszeń na wybrany film do zrealizowania w Multikinie (ważne do czerwca 2017 r.); warunkiem odbioru zaproszenia jest dokonanie zakupów w dniach 2–27 listopada na kwotę nie mniejszą niż 400 zł. Szczegóły akcji promocyjnej i konkursu dla klientów będą dostępne już wkrótce na stronie galerii (www.madison.gda.pl).

Przestrzeń, która przyciąga

Chociaż od czasu uroczystego otwarcia Galerii Handlowej Madison minęło już 13 lat, a w Trójmieście nie brakuje porównywalnych obiektów handlowych, jej pozycja nadal pozostaje znacząca. Galeria mieści wygodnie skomunikowany z podziemnym parkingiem Supermarket Piotr i Paweł oraz klub fitness Calypso. Znajduje się tu także Centrum Biurowe, Centrum Medyczne z gabinetami prywatnych lekarzy oraz Klinika Invicta.

Pomimo upływu lat, Galeria Handlowa Madison nadal jest znaną i lubianą przestrzenią spotkań zarówno dla mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów. W ostatnich latach często pojawiają się tutaj również klienci z Niemiec, Skandynawii czy Rosji. To nie przypadek. Galeria Handlowa Madison w Gdańsku od początku swojej działalności konsekwentnie dba o zaspokajanie wymagań klientów i o jakość oferty handlowo-usługowej, a to przynosi efekty. Warto tutaj wracać, bo jest to miejsce, które mile zaskakuje swoich gości, nie tylko przy okazji jubileuszu.

madison-9761-got-large

Oceń