Together Magazyn » Aktualności » Festiwal Literatury dla Dzieci

Festiwal Literatury dla Dzieci

 

Patronat medialny:

 

 

 

 

 

Tolerancja głównym przesłaniem Festiwalu Literatury dla Dzieci

Wyzwania dzisiejszego świata takie jak globalizacja czy dywersyfikacja kulturowa dotyczą również dzieci. Dlatego czytanie dzieciom książek traktujących o różnicach międzykulturowych jest niezwykle ważnym elementem procesu wychowawczego – rozwija wiedzę o świecie i wzmacnia naturalną ciekawość dziecka. Taka literatura może też stać się punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji, szeroko pojętej inności i stereotypach.

– Dzisiejsze dziecko jest zupełnie inne niż to sprzed dekady. Spędza wakacje w śródziemnomorskich krajach, poznaje egzotyczne smaki w restauracjach, często ma kolegów o różnym kolorze skóry, którzy inaczej spędzają święta czy wyznają różne religie – wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, członek Rady Programowej Festiwalu Literatury dla Dzieci – Ważne, by rozmawiać z nim o różnicach jako wartościowym i koniecznym składniku kultury, by różnorodność świata inspirowała go i pobudzała do zgłębiania wiedzy. Ważne również, by dziecko poczuło się częścią świata, w którym każdy z nas jest inny, ale jednocześnie wszyscy jesteśmy w najważniejszych aspektach tacy sami i równie wartościowi.

Problematyka różnorodności kulturowej, tolerancji i szacunku dla odmienności – np. dla osób z innych regionów świata czy niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo – będzie osią wielu spotkań organizowanych w ramach Festiwalu. Ten motyw przewodni łączy się także z innym tematem szeroko poruszanym w programie FLDL, jakim jest wątek praw człowieka.

Zachęcamy do spotkań z pedagogami, którzy podczas Festiwalu podpowiedzą, jakie książki rozbudzą w dziecku ciekawość świata i otwartość na obecne w nim różnice. Już dzisiaj zapraszamy także m.in. na wystawę wielkoformatowych obrazów z książki „Masz prawa,człowieku” (Kraków, Warszawa, Gdańsk i  Wrocław). Stworzyli je czołowi polscy ilustratorzy do tekstów autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik, dla których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Polecamy również cykl „Czytanki po zmroku”, podczas którego będziemy zapoznawać dzieci z innymi kręgami kulturowymi. Poprzez baśnie i zabawy przybliżymy słuchaczom m.in. kulturę indyjską (Warszawa), żydowską (Wrocław i Warszawa), egipską (Kraków) i japońską (Wrocław).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Zachęcamy do śledzenia nowości na temat Festiwalu na jego stronie internetowej – www.fldd.pl.

 

źródło: http://www.gdansk.pl/

Oceń